witamina D
fot. Fotolia

Witamina D wycofana we Francji z powodu śmierci noworodka. Dzieci w Polsce są bezpieczne?

Po śmieci noworodka we Francji, który zachłysnął się po otrzymaniu witaminy D w kropelkach, francuska agencja zajmująca się bezpieczeństwem leków wycofała kontrowersyjny preparat. Czy preparaty witaminy D w Polsce są bezpieczne dla niemowląt - pytamy dr Wojciecha Trzeciakowskiego, neonatologa.
Katarzyna Pinkosz
witamina D
fot. Fotolia
10-dniowe dziecko zmarło we Francji po podaniu Uvestérolu D – preparatu witaminy D, bardzo popularnego we Francji. Przyczyną zgonu było zachłyśnięcie się, tak więc nie chodzi o samą witaminą D, tylko o sposób i formę podania preparatu. Uvestérol D to witamina D w kroplach, które odmierza się i podaje za pomocą specjalnej pipety. 
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych (ANSM) we Francji rozpoczęła procedurę wycofywania produktu Uvestérol D ze sprzedaży, a francuska minister zdrowia zaapelowała do rodziców, by na razie wstrzymali się z podawaniem niemowlętom  Uvestérolu D.
Czy w Polsce może wydarzyć się podobna tragedia? Czy preparaty witaminy D w Polsce są bezpieczne dla dzieci?
 

Jak zaleca się podawać witaminę D w Polsce?


Obecnie wszystkim niemowlętom jest zalecane podawanie witaminy D: zwykle jest to 400-600 IU na dobę. Podaje się ją niemowlętom niezależnie od pory roku. Ponieważ mleka modyfikowane są wzbogacone w witaminę D, lekarz może zalecić dziecku mniejszą dawkę lub okresowo zrezygnować z jej podawania.
Czytaj też: Ile witaminy D dla niemowlęcia - mówi dr Grażyna Rowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka

W Polsce są różne preparaty witaminy D, jednak najczęściej dla niemowląt są przeznaczone preparaty witaminy D w kroplach lub specjalnych kapsułkach twist-off, które wyciska się - dzięki temu niemowlę może dostać dokładnie tyle witaminy D, ile potrzebuje.
 
Redakcja poleca: Po co nam witamina D? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]
Właściwości witaminy D sprawiają, że żyje nam się lepiej. Co to oznacza? Jak wyjaśnia ekspert, odpowiedni poziom słonecznej witaminy gwarantuje nam zdrowie, siłę i... dobre samopoczucie.

Czy preparaty witaminy D w Polsce są bezpieczne?

Czy preparatem witaminy D w Polsce dziecko może się zachłysnąć i umrzeć? Zapytany przez nas dr Wojciech Trzeciakowski, doświadczony pediatra i neonatolog mówi, że nie zna żadnego przypadku, by w Polsce niemowlę zachłysnęło się kroplą witaminy D: - Nie można jedną kroplą udusić dziecka, kropla ma za małą objętość, może wyleciała jakaś zatyczka, wypłynęło pół butelki oleistego roztworu i dziecko się zachłysnęło - zastanawia się dr Trzeciakowski.
- Nasze formy witaminy D są bezpieczne. Oczywiście, można utopić dorosłego w przysłowiowej łyżce wody, ale to nie znaczy, że trzeba zakazać sprzedawania wody w sklepie! - dodaje dr Trzeciakowski. Podkreśla jednak że podobnie jak wszystko, co podaje się dziecku, również witaminę D trzeba podawać w odpowiedni sposób.

Jak podawać niemowlęciu witaminę D

Dokładnie odmierz kroplomierzem (lub wyciśnij z kapsułki twist-off) zaleconą przez pediatrę ilość witaminy D. Nie więcej!
Witaminę D podaje się dziecku podczas karmienia (witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego ważne jest jej podawanie z mlekiem lub pokarmem mamy). Można ją podać dziecku bezpośrednio na język (ale nie wlewać na siłę do gardła, jak dziecko płacze) albo dodać do niewielkiej ilości mleka lub pokarmu.

Czytaj też: Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi? Działaj natychmiast!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy