witamina D3 dla dzieci dawkowanie
fot. Adobe Stock

Witamina D3 dla dzieci – dawkowanie i objawy przedawkowania [ZALECENIA 2020]

Witamina D3 dla dzieci odgrywa ogromną rolę w prawidłowym wzroście oraz rozwoju kości i zębów. Dawka witaminy D3 zależy od wieku dziecka, a jej przedawkowanie może grozić m.in. chorobami nerek.
Agnieszka Majchrzak
witamina D3 dla dzieci dawkowanie
fot. Adobe Stock
Dawkowanie witaminy D u dzieci zależy od pory roku, wieku dziecka i stanu jego zdrowia. Najlepiej, kiedy witamina D3 jest wytwarzana w organizmie dziecka w sposób naturalny. Niestety potrzeba do tego słońca, którego brakuje w Polsce ze względu na położenie geograficzne. Stąd konieczność suplementowania witaminy D u dzieci.

Spis treści:

Znaczenie witaminy D3 dla dzieci

Witamina D3 odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka:
 • pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu oraz utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi,
 • pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów,
 • wzmacnia kości,
 • zapobieganie rozwojowi cukrzycy,
 • zapobiega stanom zapalnym skóry,
 • wspiera układ odpornościowy.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Kiedy podawać dziecku witaminę D?

Witamina D jest wytwarzana przez organizm człowieka pod wpływem działania promieni słonecznych (promieniowania UVB). W ten sposób powstaje aż 80-100 proc. witaminy. Jest także obecna w mleku kobiecym.

Niestety w Polsce mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego w przeciągu całego roku, a jej ilości w pokarmie matki są niewielkie. Dlatego wskazane jest dodatkowe suplementowanie witaminy D3 zarówno u niemowląt, jak i u dzieci. Najlepiej rozpocząć je we wrześniu i kontynuować aż do kwietnia.
Niedobór witaminy D3 powoduje krzywicę u niemowląt i małych dzieci. Objawia się ona w postaci m.in. skoliozy, płaskostopia, wad postawy i osłabienia napięcia mięśni.

Witamina D3: dawkowanie u niemowląt

Zgodnie z zaleceniami pediatrów dawkowanie witaminy D3 dla noworodków i niemowląt wynosi:
 • 400 IU na dobę dla dzieci od 0 do 6 miesięcy – dawka zalecana od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia (naturalnego lub mieszanką mleczną),
 • 400–600 IU na dobę dla dzieci od 6. do 12. miesiąca życia – w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem.

Dawkowanie witaminy D3 u dzieci od 1. do 10. roku życia

Po pierwszych urodzinach konieczne jest codzienne podawanie dziecku witaminy D3:
 • 600–1000 IU na dobę – zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie przez cały rok*,
 • 1600–4000 IU na dobę – u dzieci z otyłością, w zależności od stopnia schorzenia.

* Latem w najbardziej słoneczne dni wystarczy, że dzieci w tym przedziale wiekowym będą przebywać codziennie na słońcu przez 15 minut (z odsłoniętą twarzą, przedramionami, nogami, bez użycia kremów z filtrem), aby otrzymały odpowiednią dawkę witaminy D3. Od maja do września jej suplementacja nie jest konieczna, chociaż nie zaszkodzi dziecku.

Poniżej przedstawiamy tabelkę dawkowania witaminy D3 dla dzieci – są to wytyczne suplementacji witaminy D dla Europy Środkowej z 2013 roku (przyjęte i dostosowane dla konkretnych jednostek chorobowych przez kilka towarzystw w Polsce):
 
Wiek Zalecana dzienna dawka witaminy D3 (IU/24h) Uwagi
0-6. miesiąc życia
          400
suplementację rozpocząć od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu karmienia noworodka, a następnie niemowlęcia
6.-12. miesiąc życia
         400-600

w zależności od dziennej podaży w diecie
1.-18. rok życia


        600-1000

w zależności od masy ciała, w okresie od września do kwietnia, a jeżeli w okresie letnim nie jest zapewniona odpowiednia ilość słońca, suplementację należy prowadzić przez cały rok.
 

Jakie jednostki witaminy D3 dla dzieci?

Najczęściej na preparatach z witaminą D3 używa się standardowej wielkości – IU. lub j., czyli jednostka międzynarodowa. To oznacza, że 1 mikrogram witaminy D to 40 jednostek międzynarodowych. Bywa jednak, że zapis mikrogramów jest oznaczony skrótami µg, wówczas przeliczenie dawki i jednostki witaminy D3 oblicza się następująco:

1 µg = 1 mikrogram = 1 mcg = 40 j. = 40 IU.

Czyli np. 2,5 µg = 100 j. witaminy D (2,5*40=100)50 µg = 2000 j. witaminy D (50*40=2000).

Witaminę D3 zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci powyżej 1. roku życia możesz kupić w sprzedaży internetowej w atrakcyjnej cenie:

 

Przedawkowanie witaminy D dla dzieci

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, więc istnieje teoretyczne ryzyko jej przedawkowania. Górne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla noworodków i niemowląt wynoszą 1000 IU, zaś dla dzieci w wieku 1-10 lat – 2000 IU.

Przedawkowanie witaminy D3 u dzieci może spowodować:
 • wapnicę – wysokie stężenie wapnia we krwi, objawia się biegunką, wymiotami, bólem głowy, brzucha, osłabieniem organizmu i brakiem apetytu,
 • rozwój chorób układu kostnego noworodka,
 • kamicę żółciową i nerkową,
 • zaburzenie pracy serca i nerek.
 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy