GRY
 
 

Gdzie szukać witaminy płodności?

Nazywana jest witaminą płodności. Jej niedobór może prowadzić do poronienia, a u mężczyzn do zaburzeń płodności. Wprawdzie niedobór witaminy E zdarza się rzadko, warto sprawdzić, w jakich produktach jej szukać – radzi mgr Małgorzata Pelikan, dietetyczka kliniczna.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
orzechy, dieta
fot. Fotolia
Przeczytałam, że niedobór witaminy E przyczynia się do zwyrodnienia plemników, może też prowadzić do poronień oraz zaburzeń w przebiegu ciąży. Czy to prawda? Jeśli tak, to co  jeść, by mieć pewność, że witaminy E nie brakuje organizmowi?   Aneta

Witamina E nazywana jest "witaminą płodności" ze względu właśnie na jej kluczowe znaczenia na etapie starań oraz w przebiegu ciąży. Powstaje tylko w roślinach, dlatego źródłem witaminy E są:
  • oleje roślinne – rzepakowy, sojowy, słonecznikowy
  • orzechy
  • migdały
  • pestki dyni oraz słonecznika
  • nasiona chia – to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, do kupienia w sklepach internetowych, zielarskich, eko
  • produkty z pełnego ziarna.
Spożywanie dziennie garści  mieszanki orzechów (50 g) dosyć dobrze zabezpiecza organizm przed potencjalnymi niedoborami witaminy E.
Redakcja poleca: Zanim zajdziesz w ciążę: przygotowania w 11 krokach [WIDEO]
Przemyślane starania o dziecko powinnaś rozpocząć rok wcześniej. Rzuć palenie, naucz się relaksować i poznaj swój cykl miesięczny. Zobacz film i poznaj najważniejsze rzeczy, które powinnaś zrobić, żeby przygotować swój organizm do ciąży.
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj