czy trzeba podawać witaminę K
fot. fotolia

Czy podawać niemowlakowi witaminę K?

Witamina K - czy noworodek powinien ją dostawać? Jak długo trzeba podawać dziecku witaminę K i D? Odpowiada neonatolog.
Marta Kabulska
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
czy trzeba podawać witaminę K
fot. fotolia
Niedawno urodziłam córeczkę. W szpitalu mała dostała zastrzyk z witaminą K. Czy teraz powinnam podawać jej witaminę K+D czy samą witaminę D? 
Martyna Gwódź z Inowrocławia

Podawanie witaminy K noworodkom jest bardzo ważne, ponieważ ma ona zapobiec groźnej chorobie krwotocznej, uszczelnia naczynia krwionośne, chroni przed krwawieniami wewnętrznymi, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Z tego powodu od kilku lat wszystkie nowo narodzone dzieci otrzymują w szpitalu zastrzyk z witaminą K.

Zgodnie z nowymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego każdy zdrowy noworodek powinien otrzymać  1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po przyjściu na świat. Witamina K jest potrzebna do prawidłowej krzepliwości krwi. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej. Do niedawna witaminę K podawano także niemowlętom karmionym piersią - od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca. Te zalecenia nie są już aktualne, obecnie niemowlę otrzymuje witaminę K tylko po porodzie.

Dziecko, które dostały po urodzeniu witaminę K doustnie, potrzebuje również dodatkowych dawek witaminy D. Sposób dawkowania powinien jednak szczegółowo określić lekarz, biorąc pod uwagę to, jak rozwija się dziecko.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy