fot. Blanka Łątka

Wizyta na sali porodowej

Znając miejsce, w którym twoje maleństwo przyjdzie na świat, będziesz się czuła bezpieczniej. Dlatego zapraszamy cię w odwiedziny sali porodowej.
fot. Blanka Łątka
W wielu szpitalach na pacjentki czekają pojedyncze sale porodowe. Nadal też można spotkać sale z kilkoma stanowiskami. Wtedy łóżka oddziela się niskimi ściankami – powstają boksy zapewniające odrobinę prywatności. Poza tym na każdej sali można zobaczyć podobne sprzęty.

Łóżko porodowe (1)
Jest wysokie, by położna i lekarz mogli bez trudu kontrolować przebieg porodu. A ustawione tak, by personel miał do niego dostęp z każdej strony. Materac jest wykonany z łatwego do dezynfekcji tworzywa. Oparcie się podnosi i ustawia w pozycji siedzącej. Na okres parcia dolną część materaca zdejmuje się i tę część łóżka wsuwa pod środkową. W ten sposób odsłonięta zostaje tzw. kuweta, która znajduje się pod spodem. Następnie przysuwa się oparcia na stopy (wcześniej złożone na końcu łóżka). Niektóre łóżka mają uchwyty dla dłoni, pozwalające rodzącej na lepsze parcie. W ten sposób łóżko zmienia się w fotel porodowy.

Ujęcie tlenu (2)
Znajduje się przy wezgłowiu łóżka porodowego. Używane jest czasami w trakcie porodu przy nieprawidłowym tętnie płodu lub w czasie zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu dożylnym.

Lampa ogniskowa (3)
Nad łóżkiem zobaczysz okrągłą lampę. Daje jasne światło i dobrze oświetla stanowisko. Jest też druga – bakteriobójcza. Nie zostanie przy tobie włączona. Jej promieniowanie jest szkodliwe. Służy do odkażania sali po porodzie.

Ultradźwiękowy detektor tętna (UDT)
To małe, przenośne urządzenie do słuchania czynności serca dziecka. Położna może przeprowadzić badanie detektorem niezależnie od tego, w jakiej znajdujesz się pozycji.

Kardiotokograf (KTG) (4)
Pomaga ocenić stan nienarodzonego dziecka i stopień zaawansowania porodu. Położna przymocuje gumowymi pasami do twojego brzucha dwa czujniki (peloty). Jeden rejestruje tętno dziecka, drugi napięcie mięśnia macicy. Jeśli poród przebiega prawidłowo, kardiotokograf jest podłączany mniej więcej co trzy godziny na kwadrans. Na podstawie wyników lekarz lub położna określają częstotliwość, czas trwania i natężenie skurczów, rozpoznają zagrożenia.

Pompa infuzyjna (5)
Służy do podawania leków. Tę używaną na sali porodowej wykorzystuje się do podawania oksytocyny (przyspiesza skurcze) lub fenoterolu (hamuje je).

Stojak na kroplówkę (6)
Czasami ma uchwyt na pompę infuzyjną. Dzięki temu nie musisz leżeć. Możesz, ciągnąć stojak na kółkach, spacerować.

Stolik (7)
Zazwyczaj metalowy. To na nim lekarz lub położna rozkładają zestaw jałowych narzędzi i serwet. Są tam też płyny do odkażania skóry, zapasowe rękawiczki.

Wanna lub prysznic
Nie każda sala jest w nie wyposażona. Jeśli wanna lub prysznic są do twojej dyspozycji, możesz korzystać z dobroczynnego działania ciepłej wody. Ale nawet jeśli prysznic przypada na kilka sal, w pierwszym okresie porodu warto go wziąć.

USG (8)
Znajduje się w sali porodowej lub można go do niej przywieźć. W razie potrzeby lekarz może obejrzeć maleństwo w brzuchu mamy.

Zestaw do znieczulenia (9)
W Polsce zanieczulenie zewnątrzoponowe jest płatne. Na naszym rysunku pokazujemy odpowiedni zestaw, ale zwykle cały pakiet do znieczulenia ma przy sobie anestezjolog. Miejscowo znieczula on skórę i za pomocą igły umieszcza cewnik w przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa. Cewnik jest przyklejony na plecach rodzącej, a jego końcówka do dozowania leku wisi na dekolcie.

Inne sprzęty
W trakcie porodu korzysta się też z ciśnieniomierza (10) , termometru, basenu (używany, gdy nie możesz korzystać z toalety). W pokoju porodowym mogą się też znajdować drabinki, które pomagają przyjmować dogodną pozycję. Czasem jest worek sako, materac lub piłka porodowa, na której możesz ułatwić dziecku wstawienie się do kanału rodnego, a także ulżyć sobie w bólu. Stołek porodowy pozwala przyjąć dogodną pozycję do parcia.mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy