Dziecko u pediatry
fot. Fotolia

Jak wygląda wizyta szczepienna u pediatry? Sprawdź

Podczas wizyty szczepiennej lekarz sprawdzi, czy dziecko dobrze przybiera na wadze i czy dobrze się rozwija. Zobacz, o co cię może zapytać i jakie pytania ty możesz mu zadać.
Sylwia Niemczyk
Dziecko u pediatry
fot. Fotolia
W pierwszym półroczu życia dziecka lekarz będzie oglądał je mniej więcej co 6 tygodni – podczas tzw. wizyt szczepiennych. Szczepienie to jednak nie jedyny powód, dla którego niemowlę powinno regularnie pokazywać się u pediatry. Częste wizyty w  pierwszym roku życia dziecka – kiedy jego rozwój przebiega najszybciej – pomogą ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo albo czy nie ujawniają się choroby wrodzone lub wady anatomiczne.

Co robi lekarz podczas wizyty kontrolnej:

 • Mierzy dziecko – w pierwszych miesiącach pomiar długości ciała jest tylko orientacyjny, ponieważ niemowlęciu nie powinno się na siłę prostować nóżek (jest pewne ryzyko uszkodzenia stawu biodrowego).
   
 • Waży dziecko – będziesz musiała rozegrać niemowlę do pieluszki i położyć je na wadze niemowlęcej. Weź ze sobą pieluszkę tetrową, którą będziesz mogła przykryć zimną wagę.
   
 • Sprawdza obwód klatki piersiowej i głowy. Obwód główki noworodka zwykle wynosi między 33-38 cm, natomiast klatki piersiowej odpowiedni 1-2 cm mniej. Przez pierwsze 3 miesiące ta różnica zostaje zachowana, dopiero później obwód klatki zaczyna przyrastać szybciej. Obserwacja proporcji między obwodami klatki piersiowej i główki może wiele powiedzieć lekarzowi o rozwoju fizycznym dziecka. Zbyt duży obwód głowy mógłby świadczyć o wodogłowiu,a zbyt mały np. o zbyt szybkim zrastaniem się szwów czaszkowych, co groziłoby zwiększeniem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i zablokowaniem rozwoju mózgu.
   
 • Nanosi wymiary na siatki centylowe w książeczce zdrowia dziecka (sprawdź, co to są centyle i co mówią o rozwoju dziecka).
   
 • Słucha serduszka – zaburzenia pracy serca u niemowląt mogą świadczyć o wadach w budowie serca i zawsze są powodem do dokładniejszych badań: echa serca i EKG.
   
 • Sprawdza, czy dziecko wodzi wzrokiem za przedmiotem i czy nawiązuje kontakt wzrokowy – to pierwsze ważne umiejętności dziecka, świadczące o jego prawidłowym rozwoju.
   
 • Mierzy wielkość ciemiączka – nie musi tego robić z linijką w ręce, po prostu sprawdzi, ile opuszków palców mieści się na ciemiączku dziecka. Ten pomiar też zapisze do książeczki, aby w kolejnych miesiącach móc sprawdzać, czy ciemiączko zarasta się w odpowiednim tempie.
   
 • Ogląda brzuszek dziecka - zbyt napięty może świadczyć o problemach z gazami, zbyt rozlany, tzw. żabi może być jednym z objawów krzywicy. Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko ma zbyt słabe mięśnie brzuszka, zaleci częstsze kładzenie dziecka na brzuszku. To ważny wzmacniający całe ciało trening i profilaktyka krzywego kręgosłupa.
   
 • Sprawdza obecność odruchów noworodkowych: odruchu stąpania, odruchu Babińskiego itd. Ich występowanie, a potem stopniowe zanikanie świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. co ważne, odruchy noworodkowe powinny zanikać w określonym czasie i kolejności – czytaj więcej.
   
 • Zapyta, czy karmisz naturalnie czy mieszanką modyfikowaną. To ważna informacja dla lekarza – dzieci karmione mieszanką nie potrzebują dodatkowego podawania witaminy D.
   
 • Sprawdza, czy dziecku może być podana szczepionka. Przeziębienie, gorączka albo podejrzenie poważniejszej infekcji może być przyczyną przesunięcia szczepienia. Lepiej jednak nie przesuwać terminów szczepień na własną rękę – lekarze zalecają szczepienia wg kalendarza szczepień.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

O co warto zapytać lekarza?

Wizyta kontrolna to dobra okazja, by rozwiać swoje obawy i wątpliwości. Nie wahaj się pytać o wszystko, co cię niepokoi w związku z rozwojem i zachowaniem dziecka.
 • Jak często dziecko powinno jeść? Noworodki jedzą na okrągło, nawet co godzinę. To normalne, ale również normalne jest to, że takie ciągłe dopominanie się o jedzenie może niepokoić – warto porozmawiać z lekarzem, czy jego zdaniem dziecko dostaje odpowiednią ilość pokarmu i czy dobrze przyrasta na wadze.
   
 • Jak układać dziecko na brzuszku? Poproś lekarza, aby pokazać ci jakie pozycje są bezpieczne i wskazane dla noworodka.
   
 • Jak często dziecko powinno brudzić pieluszki? Niemowlę karmione wyłącznie piersią może robić nawet kilkanaście kupek dziennie i nie świadczy to o biegunce. Może też odwrotnie – robić kupkę raz na tydzień - i to też nie będzie świadczyło o zaparciu. W obu dolegliwościach ważna jest nie tyle częstotliwość wypróżnień, co konsystencja kupki. Jeżeli cię ona niepokoi, zabierz do przychodni pełną pieluszkę i pokaż ją pediatrze – dla niego to ważna informacja o zdrowiu dziecka.
 • Jak rozpoznać, czy to kolka? Nie każdy płacz jest kolką – większość dzieci płacze wieczorami np. ze zmęczenia lub całodziennego przeładowania bodźcami. Porozmawiaj z lekarzem, jak zmniejszyć czas płaczu u dziecka i jakie sposoby mogą pomóc w razie wystąpienia kolki.
   
 • Jak powinien wyglądać rozwój dziecka w kolejnych miesiącach? Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie.
Czytaj także: Co to za choroba? Kiedy jechać do lekarza, a kiedy leczyć w domu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy