GRY
 
 

W gabinecie u seksuologa

Z powodu wstydu i lęku tylko 25 proc. potrzebujących szuka pomocy u seksuologa. A szkoda, bo większość terapii kończy się sukcesem.

wizyta u specjalisty
fot. Fotolia
Stajemy się coraz bardziej otwarci na sprawy związane z seksualnością, jednak nadal nie potrafimy o nich rozmawiać. Gdy w łóżku pojawiają się problemy, tylko jedna osoba na cztery zgłasza się po poradę do seksuologa. Powodem jest wstyd, zażenowanie, obawa przed ośmieszeniem się. Tymczasem, jeśli seks nie daje wam satysfakcji i sytuacja ta trwa kilka tygodni lub dłużej, powinniście zgłosić się do lekarza specjalizującego się w rozwiązywaniu intymnych problemów.

Razem do seksuologa

Niezależnie od tego, które z was odczuwa brak satysfakcji, na pierwszą wizytę u seksuologa zgłoście się oboje (dzięki temu seksuolog ma okazję poznać oba punkty widzenia). To normalne, że będziecie trochę zawstydzeni. Lekarz jednak tak pokieruje rozmową, że szybko przełamiecie opory. Zapyta, kiedy zaczęły się kłopoty, na czym polegają, co zmieniło się ostatnio w waszym związku. Pytania będą dotyczyć wyłącznie aktualnych problemów, nie obawiaj się więc, że będziesz musiała opowiadać np., ilu partnerów miałaś w przeszłości. Po wstępnej rozmowie we trójkę seksuolog zaprosi każde z was na spotkanie indywidualne.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Rozmowa w cztery oczy

Warto się do niej dobrze przygotować. Zapisz wszystko, o czym chciałabyś powiedzieć lekarzowi i o co zapytać. Interesują go nie tylko twoje odczucia i emocje, ale też fizyczne dolegliwości, które mogą utrudniać współżycie. Dlatego jeśli w ostatnim roku robiłaś jakieś badania, wyniki koniecznie zabierz ze sobą.

Co czeka cię podczas wizyty?

  • Wywiad seksuologiczny. Lekarz pyta, jak często odczuwasz brak satysfakcji w łóżku. Jeśli współżycie nie sprawia ci przyjemności, czujesz ból albo suchość, powiedz o tym bez skrępowania. Możesz też zostać zapytana o relacje z partnerem – czy dochodzi do konfliktów, czy może do waszego związku wkradła się monotonia?
  • Wywiad lekarski. Obejmuje problemy zdrowotne, tzn. zaburzenia hormonalne, infekcje dróg rodnych, suchość pochwy, problemy z pęcherzem. Ważne jest także, czy stosujesz pigułkę (może zmniejszać libido).
Podczas wizyty nie będziesz się rozbierać. Pamiętaj też, że to, co powiesz, pozostanie tajemnicą – seksuologa obowiązuje dyskrecja. Zwykle dostaje się skierowania na analizę krwi na morfologię, cukier i cholesterol, poziom hormonów.

Rozmowa z mężczyzną wygląda podobnie, jednak może okazać się konieczne zbadanie intymnych części ciała (gdy np. ma problemy z erekcją). Lekarz stwierdza, czy przyczyną kłopotów nie jest przepuklina, żylaki jąder, stulejka itp. Partner również dostaje skierowania na badania hormonalne i morfologię.

ZOBACZ TEŻ: Przedwczesny wytrysk – jak przedłużyć stosunek?

Doładuj
Przeładuj