dziecko u dentysty, gabinet stomatologiczny, stomatolog, dzieci, zabawa w dentystę
fot. Fotolia

Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa? Jak oswoić je ze strachem przed dentystą? Kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem do dentysty? Czym się kierować w wyborze gabinetu stomatologicznego?
Monika Karbarczyk
dziecko u dentysty, gabinet stomatologiczny, stomatolog, dzieci, zabawa w dentystę
fot. Fotolia

Idź do dentysty zanim pojawią się problemy z mleczakami

Wizyta w gabinecie stomatologicznym może być dla dziecka stresującym przeżyciem, zwłaszcza gdy jest to pierwsza wizyta. Warto więc dziecko do niej przygotować odpowiednio wcześnie. Do dentysty warto się wybrać z 2-3-latkiem na zwykły przegląd zębów lub na dzień adaptacyjny (organizują go niektóre gabinety stomatologiczne). Takie wizyty nie wiążą się z bólem ani z żadnym zabiegiem. Podczas wizyty u dentysty dziecko powinno mieć okazję usiąść na fotelu, zobaczyć sprzęt dentystyczny, zadać pytania stomatologowi.  
– Dzieci, które od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, nie czują strachu przed zabiegiem dentystycznym. Nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, nie mają żadnych negatywnych skojarzeń. Nie opierają się ewentualnemu leczeniu – przekonuje stomatolog Wojciech Fąferko z Dentim Kids w Katowicach.
Jeśli dziecko będzie grzeczne podczas wizyty u stomatologa, warto je nagrodzić. Nie dawajmy mu jednak słodyczy, ani drogich zabawek. Wielu stomatologów po wizycie wręcza swoim małym pacjentom dyplom dzielnego pacjenta, odznaki, maskotki. 

Warto wiedzieć: Jak dbać o ząbki małego dziecka?
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Dobieraj odpowiednie słowa mówiąc o dentyście

W oswajaniu z dentystą niebagatelne znaczenia ma dobór odpowiednich słów. Mówienie dziecku: "Nie bój się, nie będzie bolało", "Nie uciekaj, pani dentystka nic ci nie zrobi", sprawia, że dziecko dopuszcza do siebie myśl, że może boleć, a dentysta może zrobić coś, co może mu się nie spodobać. W takich sytuacjach lepiej mówić: "dentysta zobaczy twoje śliczne ząbki i sprawdzi, czy wszystkie są zdrowe", "aby je lepiej obejrzeć poświęci małą latarką". Im więcej pozytywnych słów w opisie wizyty u dentysty, tym mniej dziecko będzie się bało. 
Podobną zasadę zastosuj podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli dziecko jest dzielne i nie płacze, mów mu "brawo", "jesteś bardzo odważny", "świetnie ci idzie". Po zabiegu przytul dziecko i pogratuluj mu. 
– Dziecko w fotelu przypomina biegacza, który ma do pokonania długi i męczący odcinek, dlatego na każdym jego etapie musimy je zagrzewać do wytrwałości, motywować, dopingować, okazywać wiarę w możliwości, a na końcu nagrodzić – mówi Wojciech Fąferko. 
Nie dzielmy się z dzieckiem swoimi negatywnymi doświadczeniami z dentystą. Dziecko nie powinno słuchać o bolesnym borowaniu czy wyrywaniu zębów

Pobaw się z dzieckiem w dentystę...

Podczas zabawy z dzieckiem, warto pokazać mu, jak będzie przebiegać wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pacjentem może być ulubiony pluszak. Miś powinien przywitać się z panią doktor, usiąść na fotelu, szeroko otworzyć usta. Można misiowi poświecić latarką lub dmuchnąć w pyszczek. Dziecko może pokazać misiowi, jak szeroko otworzyć usta i głośno mówić "aaaa". Dodatkowo warto zachęcić dziecko do liczenia językiem ząbków, namówić je do obejrzenia ich w lusterku. Można również dmuchać dziecku słomką na ząbki, co ma imitować ich czyszczenie.

Znieczulenie

Wybierając gabinet dentystyczny, warto sprawdzić, czy stosuje się w nim specjalne znieczulenia, tzw. sedację wziewną. Polega ona na podaniu dziecku przed zabiegiem podtlenku azotu. Dzięki niemu maluch jest zrelaksowany i wyciszony, lepiej znosi zabieg i wizytę. 

Polecamy: Wizyta u lekarza - to może być przyjemne
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy