Wizyty kontrolne w ciąży – kiedy do ginekologa? [WIDEO]

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa? A kolejne? Jak nie zaniedbać badań w ciąży, ale też nie przesadzić z ich liczbą? Zobacz nasz filmowy poradnik.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (23)

Jak często przyszła mama powinna chodzić na wizyty kontrolne do ginekologa? Jakie trzeba robić badania w ciąży? Zobacz nasz film i dowiedz się, co nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, radzi ciężarnym, jeśli chodzi o kontrolę stanu zdrowia, gdy spodziewamy się dziecka.  

Jak często odwiedzać ginekologa w ciąży? 


Jeśli mówimy o ciąży fizjologicznej, przebiegającej bez komplikacji, to najczęściej lekarze proszą o zjawianie się w gabinecie co cztery tygodnie. Wizyty raz na miesiąc wystarczą, by odpowiednio kontrolować stan zdrowia ciężarnej i dziecka. Pod koniec ciąży lekarz zwykle chce widzieć przyszłą mamę co co dwa tygodnie. Z naszego filmu dowiesz się również, kiedy powinnaś zgłosić się do ginekologa na pierwszą wizytę kontrolną oraz poznasz terminy kolejnych wizyt w ciąży.
Pamiętaj, że dotyczą one kobiet w ciąży o prawidłowym przebiegu. W przypadku ciąży zagrożonej bądź ciąży mnogiej lekarz prowadzący ustali terminy wizyt kontrolnych indywidualnie dla każdej pacjentki.

Jakie badania lekarz zleca przyszłej mamie?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa ciężarna dostaje skierowanie na:
  • określenie grupy krwi,
  • morfologię
  • badanie moczu
Prosi też o przebadanie krwi w kierunku obecności wirusa HIV, toksoplazmozy czy różyczki. Podczas kolejnych wizyt zazwyczaj lekarz zleca przyszłej mamie badania krwi (morfologię) i moczu. Poza tym podczas każdej wizyty położna lub ginekolog:
  • waży ciężarną
  • mierzy ciśnienie krwi przyszłej mamy
  • bada położenie dna macicy (czy macica prawidłowo się powiększa)
  • pyta o ewentualne dolegliwości ciążowe
Zobacz też: Wczesna ciąża – jak ją rozpoznać? 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy