O ciąży

Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]

Częste wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży to coś, z czym musi się liczyć każda przyszła mama. Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk wyjaśnia, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczy, żeby pacjentka pojawiała się w gabinecie co cztery tygodnie. W przypadku ciąży zagrożonej lub mnogiej wizyty kontrolne muszą być częstsze.

Partnerzy szkoły

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (24)

Częste wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży i regularnie wykonywane badań krwi i moczu pozwalają na kontrolowanie, czy ciąża przebiega wzorcowo, a w razie pojawienia się nieprawidłowości, umożliwiają szybkie reagowanie. Nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, ile wizyt w ciąży czeka ciężarną i co ile tygodni należy iść do ginekologa. 

Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? 


- Jeśli mówimy o ciąży fizjologicznej, przebiegającej bez komplikacji, to najczęściej lekarze proszą o zjawianie się w gabinecie co cztery tygodnie – wyjaśnia dr Tadeusz Oleszczuk. Zwykle tak właśnie wygląda standardowy kalendarz wizyt u ginekologa w ciąży. Konsultacje raz na miesiąc wystarczą, by odpowiednio kontrolować stan zdrowia ciężarnej i dziecka. Pod koniec ciąży lekarz zwykle chce widzieć przyszłą mamę częściej, najlepiej co dwa tygodnie. Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej zgłosić się do 10-12 tygodnia ciąży, aby założyć kartę ciąży i dostać skierowanie na pierwsze, liczne ciążowe badania. 

W przypadku ciąży zagrożonej bądź ciąży mnogiej lekarz prowadzący ustala terminy wizyt kontrolnych indywidualnie dla każdej pacjentki.

Jakie badania wykonuje się w ciąży?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa ciężarna dostaje skierowanie na:
Podczas kolejnych wizyt kontrolnych w ciąży lekarz zleca przyszłej mamie zazwyczaj badania krwi (morfologię) i moczu. Zdaniem dra Oleszczuka badanie moczu jest najważniejszym badaniem, które należy wykonywać w ciąży bezwzględnie co cztery tygodnie. Oprócz tego podczas każdej wizyty położna lub ginekolog:
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Popularne tematy