Wkładki laktacyjne
fot. AdobeStock

Wkładki laktacyjne: jakie wkładki wybrać? [RANKING]

Wkładki laktacyjne to przydatny gadżet dla karmiącej mamy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Można wybrać wkładki jednorazowe, wielorazowe lub silikonowe. Wiele mam zastanawia się jednak, jakie wkładki są najlepsze. Stworzyliśmy ranking popularnych wkładek laktacyjnych: wygodnych, skutecznych i tanich.
Dominika Bielas
Wkładki laktacyjne
fot. AdobeStock
Wkładki laktacyjne chronią wrażliwe piersi przed otarciami, a ubranie przed przemoczeniem. Takie wkładki to obowiązkowy punkt w wyprawce do szpitala dla mamy. Wygodne wkładki laktacyjne mogą się także przydać pod koniec ciąży, gdy w piersiach pojawia się już mleko. Wybór wkładek jest jednak niemały, warto więc wiedzieć, czym różnią się wkładki wielorazowe od jednorazowych, i które są najlepsze.

Wkładki laktacyjne: co to?

Wkładki laktacyjne to bawełniane, materiałowe lub silikonowe krążki, które wkłada się do biustonosza. Dzięki wkładkom karmiąca mama może poczuć się bardziej komfortowo, bo mleko nie brudzi ubrania. Wkładki powinny być przewiewne i nie pozostawiać włókien bawełny na piersiach. Większość wkładek laktacyjnych posiada samoprzylepne paski, dzięki którym wkładka nie przesuwa się w biustonoszu. Warto wiedzieć, że istnieją wkładki w wersji na dzień i na noc (bardziej chłonne).
Uwaga na wkładki zawierające plastik: choć zapobiegają przeciekaniu, nie są zdrowe dla piersi, bo nie przepuszczają powietrza i sprzyjają infekcjom.

Wkładki laktacyjne jednorazowe

Wkładki laktacyjne jednorazowe to tradycyjne wkładki bardzo popularne wśród mam. Mają kształt wyprofilowanych krążków. Zazwyczaj zrobione są ze sprasowanej bawełny, niektóre w środku mają wkład żelujący, dzięki któremu wkładka jest bardziej chłonna. Wkładki mogą różnić się wielkością i grubością, a także wyprofilowaniem. Warto przetestować różne i sprawdzić, które najbardziej ci pasują.
 

Wkładki laktacyjne wielorazowe

Wkładki laktacyjne wielorazowe to ekologiczna alternatywa dla wkładek jednorazowych, które generują dużo odpadów. Wkładki wielorazowe są wykonane z materiału, można je prać w pralce. Niestety zdarza się, że wkładki wielorazowe nie są wystarczająco chłonne i podrażniają brodawki. Z pewnością jednak sprawdzą się u kobiet z ustabilizowaną laktacją.

Decydując się na wkładki wielorazowe, należy sprawdzić, czy posiadają certyfikat Oeko-Tex® Standard 100. Zwróć uwagę na sposób prania, bo choć większość z nich można prać w pralce, to niektóre – wyłącznie ręcznie.

Wkładki laktacyjne silikonowe

Tradycyjne wkładki laktacyjne jednorazowe i wielorazowe wchłaniają mleko, natomiast muszle laktacyjne wykonane z silikonowego tworzywa zbierają pokarm. Dzięki temu mleko się nie marnuje i bez problemu można przelać je do butelki (jeśli stosujesz karmienie mieszane). Wkładki silikonowe są zrobione z miękkiego, oddychającego i przyjaznego dla skóry silikonu. Można używać ich wielokrotnie, ale należy dbać o ich higienę.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy