Wkładki laktacyjne
fot. AdobeStock

Wkładki laktacyjne: jakie wybrać?

Wkładki laktacyjne to przyjaciele karmiącej mamy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Podpowiadamy czy zdecydować się na jednorazowe, wielorazowe czy silikonowe?
Dominika Bielas
Wkładki laktacyjne
fot. AdobeStock
Wkładki laktacyjne chronią wrażliwe piersi przed otarciami, a ubranie przed przemoczeniem. To obowiązkowy punkt w wyprawce do szpitala dla mamy. Mogą się także przydać pod koniec ciąży, gdy w piersiach pojawia się już mleko. Wybór wkładek jednak jest niemały, warto wiedzieć, czym się różnią.

Wkładki laktacyjne jednorazowe

Są to tradycyjne wkładki, bardzo popularne wśród mam. Wyprofilowane krążki zazwyczaj zrobione są ze sprasowanej bawełny, niektóre w środku mają wkład żelujący dzięki, któremu wkładka jest bardziej chłonna. Mogą różnić się wielkością i grubością, a także wyprofilowaniem. Warto przetestować różne by odkryć, które pasują ci najbardziej. Wkładki powinny być przewiewne i nie pozostawiać włókien bawełny na piersiach. Trzeba uważać na wkładki zawierające plastik, choć zapobiegają przeciekaniu, nie są zdrowe dla piersi, gdyż nie przepuszczają powietrza i sprzyjają infekcjom. Większość wkładek posiada samoprzylepne paski dzięki, którym wkładka nie przesuwa się w biustonoszu. Warto wiedzieć, że są wersje na dzień i na noc (bardziej chłonne).
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Wielorazowe wkładki laktacyjne

Niestety minusem tradycyjnych wkładek laktacyjnych jest to, że są bardzo nieekologiczne i generują dużo odpadów. Dlatego powstała ekologiczna alternatywa, jaką są wkładki z materiału, które można prać w prace i stosować wielokrotnie. Niestety zdarza się, że wkładki te nie są aż tak chłonne i podrażniają brodawki. Ten rodzaj sprawdzi się u pań już z ustabilizowaną laktacją. Decydując się na takie wkładki, należy sprawdzić, czy posiadają certyfikat Oeko-Tex® Standard 100. Zwróć uwagę na sposób prania, bo choć większość z nich można prać w pralce, to niektóre – wyłącznie ręcznie.

Muszle laktacyjne z silikonu

Tradycyjne wkładki laktacyjne są jednorazowe i wchłaniają mleko, natomiast muszle laktacyjne poprzez silikonowe tworzywo i swój kształt, zbierają pokarm. Sprawia to, że się on nie marnuje i bez problemu można przelać go do butelki i podać maluszkowi. Zbudowane są z miękkiego, oddychającego i przyjaznego dla skóry sylikonu. Można używać ich wielokrotnie, ale należy dbać o ich higienę.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy