kiedy wkładki ortopedyczne dla dziecka
fot. Adobe Stock

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?

Martwisz się płaskostopiem u swojego dziecka? A może to norma dla wieku? Sprawdź, kiedy potrzebne są wkładki ortopedyczne, a kiedy wystarczy sama profilaktyka.
Karolina Stępniewska
kiedy wkładki ortopedyczne dla dziecka
fot. Adobe Stock
O konieczności noszenia wkładek ortopedycznych decyduje lekarz ortopeda. Takie wkładki są stosowane m.in. przy płaskostopiu, jednak nie zawsze są konieczne. Czasami też zamiast wkładek, lekarz może zalecić dziecku obuwie ortopedyczne. Sprawdź, co może być wskazaniem do noszenia przez dziecko wkładek ortopedycznych, a kiedy wystarczą odpowiednie buty i profilaktyka.

Czy wkładki ortopedyczne są potrzebne?

Stopa dziecka przechodzi różne fazy rozwoju. Poniższe wady są fizjologiczne i nie wymagają korekcji:
 • 1-3. rok życiapłaskostopie fizjologiczne i szpotawe lub koślawe kolana – stopa niemowlaka i małego dziecka ma poduszkę tłuszczową, stópka nie ma więc charakterystycznego wgłębienia,
 • 4. rok życia — zanika poduszka tłuszczowa i widać sklepienie stopy,
 • 5-6. rok życia — łuk podłużny jest już prawidłowo rozwinięty. Zmniejsza się koślawość kolan,
 • 7-8. rok życia — stopa powinna być już w pełni wykształcona.
  Jeśli wady mieszczą się w normach dla wieku, stosowanie wkładek ortopedycznych może zaszkodzić, zamiast pomóc. Najważniejsze jest, aby dziecko nosiło odpowiednie obuwie. Buciki znanych marek zazwyczaj spełniają te kryteria. O płaskostopiu u dzieci możemy mówić, jeśli w 4 roku życia stopy nadal nie mają wyraźnego łuku i pozostawiają płaski ślad.


 
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Kiedy do ortopedy?

Zdarza się jednak, że pomimo noszenia dobrego obuwia, dziecko ma problemy ze stopami. Udaj się do ortopedy, jeśli maluch przez kilka miesięcy:
 • skarży się na ból podczas chodzenia,
 • krzywo stawia stopy,
 • jego buty mają zdarte krawędzie lub obcasy (zwłaszcza z jednej strony),
 • potyka się o własne nogi,
 • chodzi na palcach i nie potrafi stanąć na całej stopie.

Twój niepokój powinny też wzbudzić płaski odcisk stóp lub koślawe kolana (nóżki układają się w literę X) powyżej wieku, którym jest to jeszcze wadą fizjologiczną (patrz wyżej). Warto udać się do ortopedy na wizytę kontrolną około 3-4. roku życia.

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?

Lekarz może zalecić dziecku noszenie wkładek ortopedycznych, jeśli stwierdzi u niego:
 • płaskostopie podłużne,
 • płaskostopie poprzeczne,
 • koślawość stóp,
 • szpotawość stóp,
 • stopę wydrążoną,
 • palce młoteczkowate.
 
Zanim lekarz zaleci korzystanie z wkładek ortopedycznych, zbada stopy dziecka manualnie i np. komputerowym podoskopem. Nie wystarczy jednak, żeby dziecko nosiło wkładki ortopedyczne. Bardzo ważną częścią korekcji wady stóp są ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itd. Bez regularnych ćwiczeń korekcyjnych – nawet jeśli dziecko będzie korzystać z wkładek – wada może tylko się pogłębić.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki do obuwia są zawsze dobierane indywidualnie dla konkretnej osoby. Dzielimy je na:
 • wkładki ortopedyczne — korygują istniejące wady stóp, zapobiegają wadom postawy u dzieci.
 • wkładki profilaktyczne – podpierają łuki stopy, sprawiając, że noszenie butów jest wygodniejsze (taki wkładki są często wybierane w sklepach przez mamy do ich własnych butów na obcasach). Wkładki w dobrym obuwiu dziecięcym są z założenia profilaktyczne — mają zapobiegać powstawaniu wad układu kostnego stopy.
   

Obuwie ortopedyczne czy wkładki?

Przy niewielkich wadach, ortopeda najprawdopodobniej zaleci dziecku wkładki ortopedyczne lub buty profilaktyczne. Przy poważniejszych problemach mogą jednak okazać się niewystarczające, a wtedy lekarz może zalecić noszenie odpowiedniego obuwia ortopedycznego. Pamiętaj, żeby nigdy nie dawać dziecku do noszenia wkładek lub butów ortopedycznych bez wyraźnego zalecenia lekarza!

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Aktywnie, ale bezpiecznie!