kiedy wkładki ortopedyczne dla dziecka
fot. Adobe Stock

Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne? Czy wkładki mogą zaszkodzić?

Czasem wkładki ortopedyczne są niezbędne, gdy dziecko ma płaskostopie i sama profilaktyka to za mało, by zapobiec poważnym wadom stóp. Ale bywa też, że koślawe kolana i płaskie stopy są typowe dla wieku dziecka i wtedy wkładki ortopedyczne mogą jedynie zaszkodzić!
Karolina Stępniewska
kiedy wkładki ortopedyczne dla dziecka
fot. Adobe Stock
O konieczności noszenia wkładek ortopedycznych decyduje lekarz ortopeda. Takie wkładki są stosowane m.in. przy płaskostopiu, jednak nie zawsze są konieczne. Czasami też zamiast wkładek ortopedycznych lekarz może zalecić dziecku obuwie ortopedyczne. Warto znać wskazania do noszenia przez dziecko wkładek ortopedycznych, a także wiedzieć, kiedy wystarczą tylko odpowiednie buty i profilaktyka.

Spis treści:

Czy wkładki ortopedyczne są potrzebne?

Stopa dziecka przechodzi różne fazy rozwoju. Poniższe wady są fizjologiczne i nie wymagają korekcji za pomocą wkładek ortopedycznych:
 • 1-3 rok życiapłaskostopie fizjologiczne i szpotawe lub koślawe kolana – stopa niemowlaka i małego dziecka ma poduszkę tłuszczową, stópka nie ma więc charakterystycznego wgłębienia,
 • 4 rok życia – zanika poduszka tłuszczowa i widać sklepienie stopy,
 • 5-6 rok życia – łuk podłużny jest już prawidłowo rozwinięty. Zmniejsza się koślawość kolan,
 • 7-8 rok życia – stopa powinna być już w pełni wykształcona.

Jeśli wady mieszczą się w normach dla wieku, stosowanie wkładek ortopedycznych może zaszkodzić, zamiast pomóc. Najważniejsze jest, aby dziecko nosiło odpowiednie obuwie. Buciki znanych marek zazwyczaj spełniają te kryteria. O płaskostopiu u dzieci możemy mówić, jeśli w 4. roku życia stopy nadal nie mają wyraźnego łuku i pozostawiają płaski ślad.
 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Kiedy iść z dzieckiem do ortopedy i zapytać o wkładki?

Zdarza się, że pomimo noszenia dobrego obuwia dziecko ma problemy ze stopami. Wybierz się do ortopedy, jeśli kilkulatek przez kilka miesięcy:
 • skarży się na ból podczas chodzenia,
 • krzywo stawia stopy,
 • potyka się o własne nogi,
 • chodzi na palcach i nie potrafi stanąć na całej stopie,
 • jego buty mają zdarte krawędzie lub obcasy (zwłaszcza z jednej strony).
Twój niepokój powinny też wzbudzić płaski odcisk stóp lub koślawe kolana (nóżki układają się w literę X) powyżej wieku, w którym jest to jeszcze wadą fizjologiczną. Warto udać się do ortopedy na wizytę kontrolną około 3-4 roku życia dziecka.

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?

Lekarz może zalecić dziecku noszenie wkładek ortopedycznych, jeśli stwierdzi:
 • płaskostopie podłużne,
 • płaskostopie poprzeczne,
 • koślawość stóp,
 • szpotawość stóp,
 • stopę wydrążoną,
 • palce młoteczkowate.

Zanim lekarz zaleci korzystanie z wkładek ortopedycznych, zbada stopy dziecka manualnie i np. komputerowym podoskopem. Nie wystarczy jednak, żeby dziecko nosiło wkładki ortopedyczne. Bardzo ważną częścią korekcji wady stóp są ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itd. Bez regularnych ćwiczeń korekcyjnych – nawet jeśli dziecko będzie korzystać z wkładek – wada może tylko się pogłębić.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki do obuwia są zawsze dobierane indywidualnie dla konkretnej osoby.

Dzielą się na:
 • wkładki ortopedyczne — korygują istniejące wady stóp, zapobiegają wadom postawy u dzieci.
 • wkładki profilaktyczne – podpierają łuki stopy, sprawiając, że noszenie butów jest wygodniejsze (takie wkładki są często wybierane w sklepach przez mamy do ich własnych butów na obcasach). Wkładki w dobrym obuwiu dziecięcym są z założenia profilaktyczne — mają zapobiegać powstawaniu wad układu kostnego stopy.

Kiedy nosić wkładki, a kiedy obuwie ortopedyczne?

Przy niewielkich wadach ortopeda najprawdopodobniej zaleci dziecku wkładki ortopedyczne lub buty profilaktyczne. Przy poważniejszych problemach wkładki mogą jednak okazać się niewystarczające, a wtedy konieczne może być noszenie odpowiedniego obuwia ortopedycznego. Pamiętaj, żeby nigdy nie dawać dziecku do noszenia wkładek lub butów ortopedycznych bez wyraźnego zalecenia lekarza!

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy