wkładki supinujące, wkładki ortopedyczne
fot. Adobe Stock

Wkładki supinujące: nie wszystkie są zdrowe! Które wyleczą wadę stóp dziecka?

Wkładki supinujące do butów używane są po to, by stopy dziecka układały się prawidłowo i nie bolały. Takie wkładki mogą skutecznie korygować wady stóp, ale nie wszystkie produkty dostępne na rynku dobrze spełniają swoją rolę.
Magdalena Drab
wkładki supinujące, wkładki ortopedyczne
fot. Adobe Stock
Wkładki supinujące mają zatrzymać bądź korygować deformację stóp u dziecka. Dzięki wkładkom supinującym do butów można osiągnąć świetne efekty, a im wcześniej dziecko zacznie je nosić, tym lepiej dla jego stóp, stawów, kolan i całego układu kostnego. Wkładki supinujące są wskazane dla dzieci ze stopą nadmiernie pronującą (gdy dziecko stawia krawędzie stóp do środka).

Spis treści:
  1. stopa pronująca i supinująca
  2. co to jest wkładka supinująca
  3. wskazania
  4. jak wybrać

Supinacja i pronacja: co to jest?
O stopie supinującej i pronującej u dziecka można mówić wtedy, gdy nacisk ciężaru ciała podczas chodzenia nie rozkłada się prawidłowo:
  • stopa supinująca – zbyt duży nacisk na zewnętrzne krawędzie stóp, stopa ma wysokie podbicie
  • stopa nadmiernie pronująca – zbyt duży nacisk na wewnętrzną krawędź stopy, stopa jest płaska

Po czym poznać, że dziecko ma stopy nadmiernie pronujące?

  • gdy dziecko stoi lub chodzi, jego stopy są skierowane krawędziami do wewnątrz
  • dziecko skarży się ból: stóp, kolan, nóg
  • wewnętrzne krawędzie butów dziecka zwykle szybko się niszczą

Nadmierna pronacja prowadzi do wielu dolegliwości, nie tylko bólowych, w obrębie nóg, a nawet bioder. Z czasem może dochodzić do dużych przeciążeń i stanów zapalnych, np. ścięgna Achillesa. Z kolei stawy skokowe i kolana przez zbytnią pronację są narażone na silne bóle i urazy, bo w wyniku braku odpowiedniej amortyzacji nie są dobrze chronione. Z biegiem lat dziecko może zacząć unikać aktywności fizycznej, wzrasta ryzyko nadwagi i otyłości.

Co to są wkładki supinujące?

Wkładki supinujące to rodzaj wkładek ortopedycznych, które odciążają stopy nadmiernie pronujące, korygują wady i nie dopuszczają do ich pogłębiania się. Jeśli włożysz do buta odpowiednio dobraną dla dziecka wkładkę supinującą, jego stopa będzie prawidłowo naciskać na podłoże, a pięta zostanie podparta od wewnątrz. To zapobiegnie szkodliwemu i często bolesnemu wykrzywianiu stóp w stronę wewnętrznych krawędzi.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki supinujące?

Noszenie wkładek supinujących powinien zalecić lekarz ortopeda, który stwierdzi, że dziecko ma stopy nadmiernie pronujące. Bez wyraźnych wskazań nie kupuj dziecku wkładek supinujących, zwłaszcza takich gotowych, które dobiera się tylko na podstawie rozmiaru buta. Mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Podstawą zdrowego rozwoju stóp są odpowiednie buty. Wybieraj obuwie sprawdzonych marek, jak Superfit, Primigi, Geox:

Jak wybrać wkładki supinujące?

Na rynku są dostępne m.in. gotowe wkładki supinujące – to tańsza alternatywa dla wkładek supinujących wykonywanych na zamówienie. Jeśli jednak dziecko ma wadę stóp, warto zainwestować we wkładki dobrane indywidualnie do jego potrzeb. Eksperci polecają zwłaszcza supinujace wkładki termoplastyczne, czyli takie, które formuje się na ciepło. Takie wkładki są idealnie dopasowane do stóp dziecka (każdej z osobna!), uwzględniają jego wzrost, wagę i budowę. Cena indywidualnych wkładek supinujących to ok. 200 zł. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy