karmienie piersią
fot. Fotolia

Jak karmić, gdy masz wklęsłe brodawki

Masz wkłęsłe brodawki, a twoje dziecko nie może prawidłowo uchwycić piersi? Można temu zaradzić. Dobrze ssące dziecko wyrobi wklęsłe brodawki. Pomogą też ćwiczenia i specjalne nakładki.
karmienie piersią
fot. Fotolia

Płaskie brodawki ma co 10 kobieta, wklęsłe brodawki ma 1 proc. kobiet. Jeśli jesteś w tej grupie, masz płaskie lub wklęsłe brodawki, dziecko może mieć problem z ich uchwyceniem, prawidłowym przystawieniem do piersi i prawidłowym ssaniem piersi. Najlepiej jeszcze w czasie ciąży zacząć korygować płaskie i wklęsłe brodawki. Jeśli jednak tego nie zrobiłaś w czasie ciąży, możesz to zrobić w pierwszych tygodniach karmienia piersią. 

Jak korygować brodawki w ciąży 

Płaskie brodawki nie uwypuklają się i nie nabrzmiewają nawet, jeśli je stymulujesz, np. polewając zimną wodą. Wklęsłe brodawki są wciągnięte. Jest to spowodowane nieco krótszymi przewodami mlekowymi, przez co sutek jest lekko wklęsły. 
  Płaskie, a szczególnie wklęsłe, brodawki mogą utrudniać dziecku ssanie piersi, dlatego warto o nie zadbać jeszcze w czasie ciąży. Zacznij to robić najpóźniej na początku trzeciego trymestru ciąży: brodawki będą miały czas, by się ukształtować.

1. Masuj brodawki: uchwyć podstawę brodawki dwoma palcami i rozciągaj w przeciwnych kierunkach (po dzisięć ruchów w każdą stronę). 
2. Możesz nosić specjalne nakładki (korektory, nipletki: kupisz je w aptekach lub w sklepach z akcesoriami dla kobiet w ciąży i karmiących mam). Zacznij od kilku minut dziennie (docelowo możesz je nosić nawet kilka godzin).
3. Hartuj brodawki, polewając je pod prysznicem, raz ciepłą, raz chłodną wodą.
Redakcja poleca: Najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią – film
Czy każda matka jest w stanie wykarmić swoje dziecko? Czy mimo chęci karmienie piersią może się nie udać?

Jak korygować płaskie i wklęsłe brodawki po porodzie

Jeśli po porodzie brodawki nadal są wklęsłe lub płaskie, nadal warto je korygować.
1. Przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi i zachęcaj je do ssania. Najlepiej uformuje brodawki dobrze ssące dziecko.

  [content:0_5905,0_23378,1_2651,0_25670:undefined]
Zwróć tylko uwagę na prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Pamiętaj, że pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy dziecko ssie, powinnaś słyszeć lekkie postękiwanie, a nie cmokanie.
2. Pomiędzy karmieniami noś nakładki korekcyjne, a kilka razy dziennie nadal masuj brodawki.
3. Bezpośrednio przed karmieniem spróbuj wyciągnąć brodawkę np. przy pomocy dobrej jakości laktatora.
4. Staraj się przystawiać dziecko do piersi, gdy jest spokojne i tylko trochę głodne. Będzie spokojniej ssać i nie denerwować się.
5. Nie podawaj dziecku smoczka. Smoczek ssie się inaczej niż pierś, a w przypadku problemów z karmieniem piersią, najlepiej nie podawać dziecku żadnego smoczka, także uspokajaczka.

Nie podawaj butelki: mimo wklęsłych brodawek

Pamiętaj, że karmi się piersią, nie brodawką. Jeśli dziecko nie spróbuje niczego innego twoja, nawet „trudna” pierś, będzie ona dla niego najlepsza. Dlatego nie poddawaj się i nie podawaj dziecku butelki. Karmienie piersią jest lepsze niż mieszanką: to inwestycja w zdrowie dziecka na długie lata.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy