Jak karmić, gdy masz wklęsłe brodawki

Masz wkłęsłe brodawki, a twoje dziecko nie może prawidłowo uchwycić piersi? Można temu zaradzić. Dobrze ssące dziecko wyrobi wklęsłe brodawki. Pomogą też ćwiczenia i specjalne nakładki.
karmienie piersią
fot. Fotolia

Płaskie brodawki ma co 10 kobieta, wklęsłe brodawki ma 1 proc. kobiet. Jeśli jesteś w tej grupie, masz płaskie lub wklęsłe brodawki, dziecko może mieć problem z ich uchwyceniem, prawidłowym przystawieniem do piersi i prawidłowym ssaniem piersi. Najlepiej jeszcze w czasie ciąży zacząć korygować płaskie i wklęsłe brodawki. Jeśli jednak tego nie zrobiłaś w czasie ciąży, możesz to zrobić w pierwszych tygodniach karmienia piersią. 

Jak korygować brodawki w ciąży 

Płaskie brodawki nie uwypuklają się i nie nabrzmiewają nawet, jeśli je stymulujesz, np. polewając zimną wodą. Wklęsłe brodawki są wciągnięte. Jest to spowodowane nieco krótszymi przewodami mlekowymi, przez co sutek jest lekko wklęsły. 
  Płaskie, a szczególnie wklęsłe, brodawki mogą utrudniać dziecku ssanie piersi, dlatego warto o nie zadbać jeszcze w czasie ciąży. Zacznij to robić najpóźniej na początku trzeciego trymestru ciąży: brodawki będą miały czas, by się ukształtować.

1. Masuj brodawki: uchwyć podstawę brodawki dwoma palcami i rozciągaj w przeciwnych kierunkach (po dzisięć ruchów w każdą stronę). 
2. Możesz nosić specjalne nakładki (korektory, nipletki: kupisz je w aptekach lub w sklepach z akcesoriami dla kobiet w ciąży i karmiących mam). Zacznij od kilku minut dziennie (docelowo możesz je nosić nawet kilka godzin).
3. Hartuj brodawki, polewając je pod prysznicem, raz ciepłą, raz chłodną wodą.
Redakcja poleca: Najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią – film
Czy każda matka jest w stanie wykarmić swoje dziecko? Czy mimo chęci karmienie piersią może się nie udać?

Jak korygować płaskie i wklęsłe brodawki po porodzie

Jeśli po porodzie brodawki nadal są wklęsłe lub płaskie, nadal warto je korygować.
1. Przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi i zachęcaj je do ssania. Najlepiej uformuje brodawki dobrze ssące dziecko.

 
Zwróć tylko uwagę na prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Pamiętaj, że pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy dziecko ssie, powinnaś słyszeć lekkie postękiwanie, a nie cmokanie.
2. Pomiędzy karmieniami noś nakładki korekcyjne, a kilka razy dziennie nadal masuj brodawki.
3. Bezpośrednio przed karmieniem spróbuj wyciągnąć brodawkę np. przy pomocy dobrej jakości laktatora.
4. Staraj się przystawiać dziecko do piersi, gdy jest spokojne i tylko trochę głodne. Będzie spokojniej ssać i nie denerwować się.
5. Nie podawaj dziecku smoczka. Smoczek ssie się inaczej niż pierś, a w przypadku problemów z karmieniem piersią, najlepiej nie podawać dziecku żadnego smoczka, także uspokajaczka.

Nie podawaj butelki: mimo wklęsłych brodawek

Pamiętaj, że karmi się piersią, nie brodawką. Jeśli dziecko nie spróbuje niczego innego twoja, nawet „trudna” pierś, będzie ona dla niego najlepsza. Dlatego nie poddawaj się i nie podawaj dziecku butelki. Karmienie piersią jest lepsze niż mieszanką: to inwestycja w zdrowie dziecka na długie lata.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem