ziemia za urodzenie dziecka
fot. Adobe Stock

Jak zachęcić do rodzenia więcej dzieci? Ziemia za dziecko!

500 plus niekoniecznie zachęciło kobiety do macierzyństwa, więc może taka propozycja skłoniłaby do rodzenia dzieci?
Agnieszka Majchrzak
ziemia za urodzenie dziecka
fot. Adobe Stock
Cały czas za mało rodzi się dzieci – rządzący dwoją się i troją jak ten problem rozwiązać. Analizy ekonomistów i demografów pokazują, że 500 plus, mające zachęcić kobiety do macierzyństwa, nie spełniło pokładanych w nim nadziei. W jaki sposób to zmienić? Może wziąć przykład z Włoch?

Ziemia za urodzenie

Rząd włoski borykający się z poważnym problemem niskiego przyrostu naturalnego w swoim kraju wpadł na pomysł, aby bezpłatnie dawać rodzinom ziemie pod warunkiem, że urodzi się w nich trzecie dziecko. Nieuprawiane tereny z południa kraju mają zostać oddane rodzinom w koncesję za darmo na 20 lat – podają włoskie media. Pod jednym warunkiem: trzecie dziecko urodzi się w okresie od 2019 do 2021 roku.
  [content:0_17137,0_20749,2_1032,1_3037:GALGallery]

Na tym nie koniec - gabinet Giuseppe Contego zamierza też umożliwić udzielenie na korzystnych warunkach kredytu w wysokości do 200 tys. euro rodzinom, które w pobliżu przyznanego gruntu kupią swój pierwszy dom. W tym celu 50 proc. terenów rolnych należących do państwa i 50 proc. porzuconych gruntów zostanie przeznaczonych na realizację programu. Prace nad nowymi przepisami są już finiszowane – nowe propozycje zapisano w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Rodziny będą uprawiać ziemię?

„Mówi się, że we Włoszech rodzi się mało dzieci i że trzeba udzielić pomocy, by odwrócić tę tendencję, i dlatego Ministerstwo Rolnictwa chce wnieść swój wkład, działając na rzecz rozwoju terenów wiejskich, gdzie dzieci nadal przychodzą na świat” – powiedział minister rolnictwa Gian Marco Centinaio. Rząd włoski liczy, że w ten sposób uda się mu rozwiązać dwa problemy – zachęcić Włochów do rodzenia dzieci, a przy okazji zagospodarować nieużytki rolne. „Dużo mówi się o powrocie młodych ludzi do pracy w rolnictwie, do korzeni, chcemy dać im możliwość otrzymania ziemi uprawnej” - podkreślił minister.

Pieniądze to za mało?

Trudno przewidzieć, czy takie rozwiązanie będzie zachętą dla rodzin do urodzenia kolejnego dziecka. Polskie doświadczenie z programem 500 plus pokazuje, że dodatkowe pieniądze przekładają się raczej na poprawę jakości życia rodzin (500 plus bardzo zredukowało w Polsce poziom ubóstwa), ale nie przynosi wyżu demograficznego.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w okresie od stycznia do września 2018 roku urodziło się 296 tys. dzieci, czyli o ok. 10 tys. mniej niż przed rokiem. Zwiększyła się za to liczba zgonów. To największa od 2,5 lat luka między urodzeniami a zgonami – komentuje ekonomista z Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry.

Czy pomysł włoskiego rządu znajdzie naśladowców? Czy w Polsce takie rozwiązanie zachęciłoby do rodzenia większej liczby dzieci? Napiszcie w komentarzach, jakie jest wasze zdanie w tej sprawie.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:


Źródło: tvp.info, businessinsider

Zobacz też:
   
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy