foteliki samochodowe  z alarmem
fot. AdobeStock

Będą nowe foteliki samochodowe z systemem ratującym życie dziecka

Niewykluczone, że to proste rozwiązanie uratuje dzieci przed strasznym cierpieniem, a nawet utratą życia.
Agnieszka Majchrzak
foteliki samochodowe  z alarmem
fot. AdobeStock
We Włoszech każdy dziecięcy fotelik samochodowy dla dzieci do 4 lat będzie wyposażony w alarm zapobiegający pozostawieniu przypiętego w nim dziecka. Mamy nadzieję, że dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie będzie więcej tragedii duszących się dzieci w zamkniętym aucie.

Alarm przypomni rodzicom o dziecku

Włoscy parlamentarzyści uchwalili zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. W myśl nowych rozwiązań każdy dziecięcy fotelik samochodowy w tym kraju będzie musiał być wyposażony w alarm zapobiegający pozostawieniu przypiętego w nim dziecka.
 
Alarm będzie włączał się w aucie, gdy po zgaszeniu silnika nie zostaną odpięte pasy bezpieczeństwa na miejscu, gdzie siedzi dziecko.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Od przyszłych wakacji dzieci będą bezpieczniejsze

Prace nad uchwaleniem ustawy zakończyły się we włoskim Senacie. Zdecydowano, że nowe zasady dotyczące fotelików dla dzieci obowiązywać będą od lipca przyszłego roku. To właśnie w okresie letnim najczęściej dochodzi do tragedii pozostawienia dzieci w samochodzie, niekiedy na kilka godzin, co niejednokrotnie kończyło się potwornym cierpieniem dziecka umierającego z przegrzania.

Z reguły do takich dramatów dochodziło w wyniku roztargnienia rodziców, zapominających w gonitwie załatwiania codziennych spraw o bardzo małym, często śpiącym w foteliku dziecku. Lekarze tłumaczą, że przyczyną takich zachowań rodziców bądź opiekunów jest chwilowa amnezja. Wysiadając z samochodu, zapominają o śpiącym w foteliku dziecku, które mieli na przykład odwieźć do żłobka bądź przedszkola.

Pieniężne kary, a nawet zabranie prawa jazdy

Uchwalone przez włoskich parlamentarzystów przepisy czekają teraz na opracowanie kryteriów technicznych takich czujników. Ministerstwo infrastruktury i transportu musi w ciągu 60 dni wydać dekret, który wyznaczy kryteria techniczne wymaganego systemu ostrzegania. Od 1 lipca 2019 roku foteliki bez takich urządzeń będą uznawane za niezgodne z przepisami, a kara za ich brak będzie wynosić od 81 do 326 euro. W przypadku recydywy możliwe będzie odebranie prawa jazdy na okres od 15 do 60 dni.
  [content:1_4620,0_26016,2_1154,,1_2751:GALGallery]

Dziennik "La Stampa" podał, że prawdopodobnie nowa ustawa budżetowa uwzględni środki na ulgi na zakup alarmów.
Rodzicom wyjaśniono, że przepisy nie nakładają obowiązku wymiany obecnie używanych fotelików na nowe. Konieczne będzie tylko zainstalowanie alarmu, którego cena ma wahać się od 150 do 350 euro.
  Można powiedzieć, że w końcu znaleziono rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo naszych dzieci! I tylko szkoda, że musiało dojść do tylu tragedii, aby wpaść na tak genialne, a jednocześnie proste rozwiązanie. Każdego lata z wielka smutkiem pisałyśmy w mamotoja.pl o dramacie dzieci zamkniętych w śmiertelnych pułapkach nagrzanych aut. Mamy też nadzieję, że zmiany w przepisach dotyczących fotelików dziecięcych nie ograniczą się jedynie do Włoch i następnego lata takie rozwiązanie stanie się powszechnie obowiązujące w Polsce i we wszystkich innych krajach.

Źródło: inetria.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy