włosogłówka
fot. Adobe Stock

Włosogłówka – pasożyt, który może opóźniać rozwój dziecka [ZDJĘCIE, OBJAWY, LECZENIE]

Włosogłówka to pasożyt obecny w jelicie grubym. Powoduje ból brzucha, nudności, brak apetytu, chociaż może także nie dawać żadnych objawów. W obiegowej opinii panuje przekonanie, że włosogłówki można się pozbyć specjalną kąpielą. Wyjaśniamy, czy taki domowy sposób jest skuteczny.
Agnieszka Majchrzak
włosogłówka
fot. Adobe Stock
Włosogłówka może zaatakować zarówno dorosłego, jak i dziecko, jednak to najczęściej przedszkolaki padają ofiarą tego pasożyta. Jest podstępny, gdyż może długo nie dawać żadnych objawów i nawet przez kilka lat być obecnym w organizmie ludzkim. Lubi ciepłe i suche powietrze, dlatego najczęściej można zarazić się włosogłówką w krajach tropikalnych (Afryka Południowa, Karaiby, Malezja), w Polsce zaś na terenach wiejskich. Zakażeniu sprzyja nieprzestrzeganie higieny oraz spożywanie niemytych owoców i warzyw.

Włosogłówka u dzieci i dorosłych:

Co to jest włosogłówka?

Włosogłówka ludzka (z łac. Trichuris trichiura) to nicień, pasożyt występujący w jelicie grubym. Żywi się krwią ludzką i wywołuje chorobę włosogłówszczycę (trychocefalozę).

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej nitkowatej budowie z przodu ciała i nieco szerszej z tyłu, zakończonej główką. Ma długości ok. 30-50 mm. Pasożyt wbija się głową w nabłonek śluzówki jelita, przywierając bardzo mocno do niej i stąd pobiera pożywienie w postaci krwi.

Zdjęcie włosogłówki:


włosogłówka
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Włosogłówka ludzka: cykl rozwojowy

Cykl rozwojowy włosogłówki ludzkiej rozpoczyna się wraz ze złożeniem przez samicę jaj (może być ich nawet do 20 tys. dziennie). W trzy miesiące po zarażeniu jaja są wydalane z kałem żywiciela i trafiają do gleby. Po kilku dniach w każdym z nich rozwija się larwa, mogąca ponownie dostać się do przewodu pokarmowego człowieka, a następnie do jego jelita.

Po około 10 tygodniach larwa uzyskuje dojrzałość płciową i zaczyna produkować jaja. Włosogłówka przebywa w grupach liczących nawet 1 tys. osobników, a długość jej życia w organizmie człowieka sięga od roku do pięciu lat.

Objawy zakażenia włosogłówką

Zarażenie włosogłówką może przebiegać bezobjawowo. Do symptomów zdradzających zakażenie pasożytem należą:
U dzieci objawami zakażenia włosogłówką są również zahamowanie wzrostu oraz opóźniony rozwój poznawczy.

Przyczyny zakażenia włosogłówką

Pasożyt dostaje się do organizmu ludzkiego drogą pokarmową, poprzez:
 • wypicie surowej wody, w której mogą znajdować się jego jaja,
 • spożycie niedomytych owoców lub warzyw.

Zarażeniu sprzyjają muchy, przenoszące jaja pasożyta z odchodów i gleby na pożywienie.

Diagnoza zakażenia włosogłówką

Aby mieć pewność, że dziecko ma włosogłówkę, konieczne jest wykonanie badania kału na obecność jaj pasożyta. Trzeba pobrać trzy próbki kału w odstępie 2–3 dni. Zaleca się również zbadanie osób z otoczenia chorego.

Badania należy powtórzyć po 2-4 tygodniach po skończonym leczeniu.

Leczenie włosogłówki

W pozbyciu się pasożyta z organizmu stosuje się leki przeciwpasożytnicze, w postaci albendazolu, mebendazolu oraz iwermektyny. Zazwyczaj podaje się pojedynczą dawkę leku.
Leczenie zarażenia włosogłówką nie jest proste, ze względu na to, że pasożyt bardzo mocno i głęboko wnika w ścianę jelita oraz jest odporny na stosowane leki.

Włosogłówka: kąpiel przeciwpasożytnicza (odrobaczająca)

Według obiegowej opinii włosogłówki można pozbyć się za pomocą leczniczej kąpieli z dodatkiem mąki i miodu. Po namoczeniu ciała w naparze z ziół przeciwpasożytniczych trzeba natrzeć skórę ramion, pleców, szyi, rąk i nóg miodem, a następnie oprószyć je mąką. W ten sposób włosogłówki mają „wyjść" przez skórę.

Rodzice poszukują przepisu na taką kąpiel przeciwpasożytniczą w internecie i mogą znaleźć nawet dokładne opisy, jak metoda miała pomóc w wyciągnięciu pasożyta ze skóry dziecka.

Lekarze nie potwierdzają skuteczności takiej metody. Włosogłówka jest obecna w jelicie i nie ma zdolności przechodzenia przez jego ścianę. Po wydostaniu się z niego musiałaby dodatkowo przejść jeszcze przez tkanki i narządy, aby ostatecznie dostać się do skóry i wyjść, przebijając jej powłokę. Takiej zdolności pasożyt nie ma.

Powikłania po zakażeniu włosogłówką

Nieleczona włosogłówczyca może prowadzić do:
 • anemii,
 • niedożywienia,
 • utraty masy ciała,
 • zapalenia wyrostka robaczkowego,
 • niedrożności okrężnicy,
 • perforacji lub krwawienia z jelit,
 • wypadania odbytnicy.

Zapobieganie zakażeniu włosogłówką

W uniknięciu zakażenia pasożytem kluczową rolę odgrywa codzienna higiena rąk i spożywanie nieskażonych produktów spożywczych. Należy:
 • dokładnie myć warzywa i owoce,
 • przestrzegać higieny osobistej, w tym przede wszystkim mycia rąk przed jedzeniem, po powrocie do domu, po skorzystaniu z ubikacji,
 • nie pić wody z niepewnego źródła (zwłaszcza podczas egzotycznych podróży),
 • chronić glebę i wodę przed zanieczyszczeniem odchodami ludzkimi,
 • tępić muchy, które przenoszą różne pasożyty na pożywienie.

Źródło: Nadieżda Siemionowa „Szkoła Zdrowia – uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich", Wyd. Hartigrama

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy