GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia dziecka

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż Wszystkie

Włosy

Jedne dzieci rodzą z kruczoczarnymi lokami, a inne są prawie zupełnie łyse przez kilkanaście miesięcy. Czy to powód do niepokoju? Odpowiada Krystyna Polak, specjalista neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Pierwsze włoski
Czuprynka noworodka nie ma nic wspólnego z późniejszym owłosieniem dziecka – jest tylko bardziej lub mniej rozwiniętym meszkiem płodowym. Dlatego nie musisz się martwić, jeśli Twoja córeczka jest zupełnie łysa, ani też nie wpadaj zbyt wcześnie w zachwyt, patrząc na bujne kędziorki synka. Zarówno kolor, jak gęstość i grubość włosów zazwyczaj ulegają zmianom. Włoski z okresu noworodkowego wypadają w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia. Dopiero po nich na głowie pojawia się prawdziwe owłosienie, ale jego kolor także zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Początkowo na główce rosną jasne, często kręcone włoski. Ostateczny kolor włosów ustala się dopiero w okresie dojrzewania.

Jaki kolor włosów?
Kolor włosów dziecka zależy od przekazu genetycznego wielu pokoleń przodków. Zwyciężają tak zwane geny dominujące – w przypadku koloru włosów dominujący jest gen odpowiedzialny za kolor ciemny. Geny ustępujące (recesywne) nie zanikają jednak i mogą się ujawnić w następnym pokoleniu. Dlatego może się np. zdarzyć, że dziecko, którego rodzice są szatynami, będzie miało włosy rude albo blond.

Jak dbać o włoski?
Główkę dziecka należy myć, podobnie jak całe ciało, codziennie, najlepiej używając delikatnego mydełka. Specjalne szampony dla dzieci powinny poczekać, aż malec skończy pół roku (jeśli szampon ma atest Instytutu Matki i Dziecka), albo nawet trzy lata (gdy takiego atestu nie ma). Szampony nie są polecane dla niemowląt, gdyż zawierają substancje, które rozpuszczają tłuszcze. Natomiast tłuszcz wydzielany przez skórę głowy noworodka spełnia funkcje ochronne i nie należy go usuwać.
Do czesania pierwszych włosków powinno się używać miękkiej szczoteczki, a jeśli loki są bujne, to także grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Włosy będą się łatwo rozczesywały zaraz po umyciu. Do pielęgnacji czuprynki malca nie należy stosować odżywek, gdyż zawierają detergenty zmieniające strukturę włosów.
Częste strzyżenie wcale nie wzmacnia włosów (choć nadal pokutuje taki pogląd) – będą one takie, jak zapisane to zostało w kodzie genetycznym naszego dziecka. Warto jednak utrzymywać u dziecka wygodną i estetyczną fryzurkę.

Zobacz także:
Ciemieniucha

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra