Włosy niemowlęcia

Dlaczego tylko niektóre noworodki rodzą się z czuprynką? Czy strzyżenie to skuteczny sposób na gęstą fryzurkę? Rozprawiamy się z mitami o niemowlęcych włoskach.
Dlaczego tylko niektóre noworodki rodzą się z czuprynką? Czy strzyżenie to skuteczny sposób na gęstą fryzurkę? Rozprawiamy się z mitami o niemowlęcych włoskach.

Martwisz się, że maleństwo ma słabe, delikatne włoski? Niepotrzebnie! U niemowlaczka wyglądają one zwykle inaczej niż u kilkulatka. Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć na temat dziecięcej fryzurki.

Czupryna u noworodka to znak, że mama dobrze odżywiała się w ciąży.
Fałsz.
Dieta przyszłej mamy oczywiście ma znaczenie dla zdrowia dziecka, ale nie wpływa na to, czy maleństwo urodzi się z włoskami, czy bez. To jest cecha zapisana w genach, dlatego tylko niektóre noworodki mają gęste czuprynki. Pierwsze włoski rosną wyłącznie w okresie płodowym, około 12. tygodnia ciąży. Potem przechodzą w tzw. stan spoczynku. U niektórych noworodków są długie, gęste
i wydają się bardzo mocne, ale to nie znaczy, że rosną. Podobnie jak te, które są cienkie, wypadną i wytrą się do czwartego miesiąca życia malucha. Z tych samych mieszków włosowych wyrosną później nowe, już właściwe włosy.

Włoski, które pojawiają się późno, będą w przyszłości słabsze.
Fałsz.
Jest dokładnie odwrotnie – im później wyrosną, tym będą mocniejsze. Właściwe włosy mogą się pojawić od razu po wytarciu się tych płodowych albo po dłuższej przerwie trwającej nawet do drugiego roku życia. Długo utrzymującą się łysinką nie trzeba się jednak niepokoić i nie wolno wykonywać specjalnych zabiegów, by pobudzić pracę mieszków włosowych: żadnych masaży, natłuszczania itp. Jeśli trzylatek ma włosy bardzo słabe, warto zasięgnąć porady dermatologa. Jednak łysą główką u dwulatka nie należy się przejmować.

Kolor włosów zmienia się z wiekiem.
Prawda.
Niemowlęce włoski (już te właściwe) mają zwykle jasny kolor, bo nie są jeszcze dojrzałe. Ich barwa z czasem się zmienia, podobnie jak karnacja skóry, która jest inna u kilkumiesięcznego dziecka i nastolatka. Jaki odcień przybiorą włosy, zależy od wielu komórek barwnikowych uaktywniających się z wiekiem. Najczęściej ciemnieją w okresie dojrzewania.

Strzyżenie to dobry sposób na wzmacnianie wątłej fryzurki.
Fałsz.
Podcinanie (ani tym bardziej skracanie na jeżyka albo golenie!) nie zmienia grubości, gęstości czy tempa wzrostu włosów. U maluszków są one delikatniejsze, cieńsze i rzadsze niż u kilkulatków. Ich właściwy wygląd ustala się około szóstego roku życia.

Częste mycie wysusza i osłabia włoski.
Fałsz.
Niszczy je i pozbawia wilgoci suszarka, a nie szampon lub mydło. Dlatego najzdrowiej jest, gdy włosy wysychają same, co zwykle nie trwa długo. Jednak nawet z lekko wilgotnymi maluszek może pójść spać. A noworodkowi z bujną czupryną można nałożyć czapeczkę, jeśli w mieszkaniu jest chłodno.

Maluch, który urodził się z lokami, będzie miał kręcone włosy.
Fałsz.
Śliczne niemowlęce loczki szybko znikają, bo włosy stają się coraz grubsze i zaczynają się inaczej układać. Dopiero u sześciolatka widać, czy będą falujące, czy nie. Ale loki u kilkulatka też mogą zniknąć. Działanie hormonów w okresie dojrzewania wpływa na konstrukcję włosów, więc np. z kręconych robią się jedynie falujące.

Nie należy strzyc dziecka przed pierwszymi urodzinami.
Fałsz.
W dawnych czasach wierzono, że może to przynieść maluchowi pecha. Ale postrzyżyny nie mają wpływu ani na powodzenie życiowe ani gęstość fryzury.

Ciemnowłosi rodzice mogą mieć rude dziecko.
Prawda.
Gen odpowiedzialny za barwę włosów przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Nie musi jednak ujawnić się od razu. Rodzice o ciemnych lub jasnych włosach mogli mieć rudych przodków. I to właśnie po nich maluch może odziedziczyć miedzianą czuprynę.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy