włosy noworodka
fot. Adobe Stock

Włosy u noworodka: odpowiednia pielęgnacja główki (szczotka, mycie, czesanie)

Włosy u noworodka mogą rosnąć na uszach, plecach, a nawet na ramionach. Z czasem jednak się wycierają. Dermatolog tłumaczy, czy się tym przejmować i jak o pielęgnować główkę noworodka.
Małgorzata Wódz
włosy noworodka
fot. Adobe Stock
Włosy u noworodka na pewno są prostsze w obsłudze niż włosy dorosłych - to jeszcze nie pora na żele i odżywki. Jednak dbanie o włosy dziecka jest wskazane od początku i to bez względu na to, czy noworodek ma długie włosy, czy delikatny puszek. Jak pielęgnować włosy i głowę noworodka, tłumaczy dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Spis treści: 
 1. Włosy u noworodka (płodowe)
 2. Kolor włosów dziecka po urodzeniu
 3. Wycieranie się włosów u niemowlaka
 4. Noworodki z długimi włosami
 5. Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach
 6. Kiedy dzieciom rosną włosy?
 7. Czym myć włosy noworodka?
 8. Czesanie noworodka - jaka szczotka?
 9. Czy czesanie nie szkodzi ciemiączku?
 10. Jak pielęgnować główkę noworodka?
- Ciemieniucha - co to takiego?
- Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć?

Włosy u noworodka (płodowe) 

Włosy noworodka to tzw. włosy płodowe - są one tymczasowe. To, czy są one ciemne, gęste, kręcone czy proste nie znaczy, że takie pozostaną do końca życia. Największe zmiany będzie można zaobserwować w pierwszym roku życia - po wytarciu się pierwszych włosków urosną kolejne, a i te będą być może zmieniać ilość pigmentu czy też skręt. Takie stopniowe przemiany mogą trwać nawet do 13. roku życia. Jeśli chodzi o samą gęstość włosów - przeważnie będzie ona wyglądać przez większość życia tak, jak w okolicach 5. roku życia.

Kolor włosów dziecka po urodzeniu

Kolor włosów po urodzeniu może być inny, niż ten, który dziecko będzie miało później. Na przykład noworodek, który urodził się z jasnymi włoskami, w przyszłości może być szatynem. Dziecko, które urodziło się z ciemnobrązowymi włosami, może nawet w ciągu kilku miesięcy stać się posiadaczem czupryny w kolorze jasnobrązowym, a nawet blond! Kolor włosów u dziecka może się zmieniać stopniowo przez całe dzieciństwo. Zdarzają się też nagłe zmiany koloru w okresie dojrzewania. Wszystko przez komórki barwnikowe, które uaktywniają się z czasem.

A jak to jest z rudymi włosami u dziecka? Żeby dziecko po urodzeniu miało rude włosy, nosicielem genu rudości musi być i mama, i tata. W innym wypadku wygra inny kolor. Co ciekawe, żeby przekazać dziecku gen rudych włosów, wcale nie trzeba być „rudzielcem"! Wystarczy, że przodkowie przekazali ten gen rodzicom dziecka.

Uwaga! Koloru i rodzaju włosów dziecko wcale nie musi dziedziczyć po rodzicach. Czasem geny od krewnych są silniejsze, dlatego dzieci rodzą się z zaskakującymi kolorami włosków.
Sprawdź, jak będzie wyglądało twoje dziecko!

Wycieranie się włosów u niemowlaka

Wszystkie niemowlaki tracą swoje pierwsze włoski - z czasem się one wycierają. U dzieci, które urodziły się z niewielką ilością włosków, proces ten może być prawie niezauważalny. Jednak u niektórych maluchów, które od początku miały imponujące czupryny, ich nagłe wycieranie się może niepokoić rodziców. Jest to jednak zupełnie normalne.

Noworodki z długimi włosami

Zdarza się, że dziecko rodzi się z długimi włosami. To kwestia genów! One też się wytrą, choć jest duża szansa, że noworodek z długimi włosami będzie mieć bujną fryzurę.

Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach

Niektóre dzieci rodzą się nie tylko z bujną czuprynką, ale także z włosami na uszach i ramionach lub z puszkiem na policzkach. To meszek płodowy, tzw. lanugo. Przez ostatnie miesiące ciąży skóra maleństwa rozwijającego się w twoim brzuchu była pokryta meszkiem. Zazwyczaj znika on przed upływem 9. miesiąca. Ale gdy dziecko rodzi się przed terminem, może być widoczny. Wszystkie zbędne włoski znikną w pierwszych tygodniach życia (chociaż czasem dopiero koło 2. urodzin!). 

Kiedy dzieciom rosną włosy?

Kiedy maluszkowi urosną „prawdziwe” włoski, które nie będą już tymi, z którymi się urodził? To indywidualna kwestia. Niektóre dzieci już po 6. miesiącu mogą mieć zupełnie nową „fryzurę”, a u niektórych może się ona pojawić dopiero w okolicach 3. roku życia. 

Czym myć włosy noworodka?

Główkę dziecka można myć podczas każdej kąpieli - wodą i delikatnym płynem myjącym albo kostką dermatologiczną, której używa się do mycia ciała. Do pierwszych włosków szampon nie jest jeszcze potrzebny. Możesz go kupić, dopiero gdy niemowlę skończy ok. 6 miesięcy.

Czesanie noworodka - jaka szczotka?

Jeśli niemowlę ma prawdziwy puch na głowie - tym bardziej warto zaopatrzyć się w dobre narzędzie do czesania. Powstałe kołtunki mogą powodować ciągnięcie i ból u malucha. Dwa razy dziennie należy czesać dziecko, np. rano i po wieczornej kąpieli. Potrzebna będzie specjalna szczotka do włosów z miękkim włosiem (grzebień mógłby podrażnić skórę). Delikatne gładzenie nią po główce to także rodzaj uspokajającego masażu.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Czy czesanie nie szkodzi ciemiączku?

Nie trzeba się bać tych miejsc na główce noworodka, w których brakuje jeszcze kości czaszki. Ciemiączka można bez obaw dotykać, bo tkanka włóknista, która je pokrywa,  jest bardzo mocna. Głaskaniem po główce, myciem i czesaniem włosków na pewno nie wyrządzisz dziecku krzywdy.

Jak pielęgnować główkę noworodka?

Oprócz mycia włosków niemowlęcia odpowiednimi kosmetykami i czesania miękką szczotką, główka noworodka nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Włosów niemowlaka nie suszymy suszarką, noworodkowi po myciu można założyć na chwilę czapeczkę. Chociaż generalnie włoski i skóra na główce malucha nie powinny przysparzać zbyt wielu zmartwień, powszechnym problemem jest np. ciemieniucha. Skąd się bierze i jak jej zaradzić?

Ciemieniucha - co to takiego?

Skóra na główce dziecka może łuszczyć się i odrywać małymi tłustymi płatkami, w kolorze białym, a potem żółtawym. Bywa, że tworzy się coś w rodzaju skorupki. Zmiany te nazywa się ciemieniuchą. Czasem dotykają także brwi. Zaczerwienienie skóry i łuski mogą też pojawić się w fałdkach skóry i w okolicy pieluszkowej.

Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć?

Łuski pojawiają się u blisko 70 proc. dzieci, u niektórych już w pierwszym tygodniu życia. Ich przyczyną jest nadmierna produkcja łoju wywołana matczynymi hormonami, które przez jakiś czas po narodzinach jeszcze wpływają na dziecko. Zmiany ustępują, gdy ustaje działanie hormonów. Ciemieniuchę mogą też wywołać nieodpowiednie kosmetyki dla noworodka - w tej sytuacji należy skonsultować to z lekarzem i częściej oczyszczać główkę, a także natłuszczać skórę.
 • Łuski usuwa się, smarując główkę oliwką albo olejkiem ze słodkich migdałów, a po kilku godzinach wyczesując miękką szczoteczką (grzebieniem można podrapać dziecko). Zmiany na skórze poza głową wymagają regularnego nawilżania.
 • Jeśli po dwóch tygodniach leczenia nie ma poprawy lub gdy zmiany nasilają się, pojawia się zaczerwienienie skóry albo krostki, idź z dzieckiem do lekarza. W rzadkich przypadkach ciemieniucha może się utrzymywać (znikać i wracać) przez rok, a nawet dłużej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy