GRY
 
 

Pytania do dermatologa o pielęgnację włosów noworodka

Włosy noworodka często wprawiają rodziców w zdumienie. Mogą rosnąć na uszach, plecach, ramionach. Bez względu na to, czy są bujne czy bardzo delikatne, z czasem jednak się wycierają. Dermatolog tłumaczy, czy się tym przejmować i jak o nie dbać.

noworodek, włosy
fot. Panthermedia
Jeszcze nie pora na żele i odżywki, ale dbanie o włosy dziecka jest wskazane od początku i to bez względu na to, czy maluszek jest posiadaczem bujnych kędziorków czy delikatnego puszku. Jak to robić, tłumaczy dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czym myć włosy noworodka?

Główkę dziecka można myć główkę podczas każdej kąpieli wodą i delikatnym płynem myjącym, albo kostką dermatologiczną, której używa się do mycia ciała. Do pierwszych włosków szampon nie jest jeszcze potrzebny. Możesz go kupić dopiero, gdy niemowlę skończy 6 miesięcy.
Redakcja poleca: Dobierany warkocz na włosach średniej długości - film
Warkocz dobierany to idealna fryzura dla dziewczynki na rodzinne spotkanie, Święta, występ w przedszkolu lub szkole. Ten przeplatany warkocz dla włosów półdługich spodoba się każdej dziewczynce, a jego wykonanie nie jest trudne.

A jeśli noworodek ma na głowie puch?

Nawet o niezbyt imponującą fryzurkę trzeba odpowiednio zadbać. Warto dwa razy dziennie czesać dziecko, np. rano i po wieczornej kąpieli. Potrzebna będzie specjalna szczotka do włosów z miękkim włosiem (grzebień mógłby podrażnić  skórę). Delikatne gładzenie nią po główce to rodzaj uspokajającego masażu.

Skąd biorą się włosy na uszach, plecach i policzkach?

Niektóre dzieci rodzą się nie tylko z bujną czuprynką, ale także z włosami na uszach i ramionach lub z puszkiem na policzkach. Przez ostatnie miesiące ciąży skóra maleństwa rozwijającego się w twoim brzuchu była pokryta meszkiem. Zazwyczaj znika on przed upływem 9. miesiąca. Ale gdy dziecko rodzi się przed terminem, może być widoczny. Wszystkie zbędne włoski na pewno znikną w pierwszych tygodniach życia. 

We włosach widać brzydkie łuski – co to takiego?

Skóra na główce dziecka może łuszczyć się i odrywać małymi tłustymi płatkami, w kolorze białym, a potem żółtawym. Bywa, że tworzy się coś w rodzaju skorupki. Zmiany te nazywa się ciemieniuchą. Czasem dotykają także brwi. Zaczerwienienie skóry i łuski mogą też pojawić się w fałdkach skóry i w okolicy pieluszkowej.

Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć?

Łuski pojawiają się u blisko 70 proc. dzieci, u niektórych już w pierwszym tygodniu życia. Ich przyczyną jest nadmierna produkcja łoju wywołana matczynymi hormonami, które przez jakiś czas po narodzinach jeszcze wpływają na dziecko. Zmiany ustępują, gdy ustaje działanie hormonów. Ciemieniuchę mogą też wywołać nieodpowiednie kosmetyki dla noworodka. Głowę dziecka należy myć codziennie.
  • Łuski usuwa się, smarując główkę oliwką albo olejkiem ze słodkich migdałów, a po kilku godzinach wyczesując miękką szczoteczką (grzebieniem można podrapać dziecko). Zmiany na skórze poza głową wymagają regularnego nawilżania.
  • Jeśli po dwóch tygodniach leczenia nie ma poprawy lub gdy zmiany nasilają się, pojawia się zaczerwienienie skóry albo krostki, idź z dzieckiem do lekarza. W rzadkich przypadkach ciemieniucha może się utrzymywać (znikać i wracać) przez rok, a nawet dłużej.

Czy czesanie nie szkodzi ciemiączku?

Nie trzeba się bać tych miejsc na główce noworodka, w których brakuje jeszcze kości czaszki. Ciemiączka można bez obaw dotykać, bo tkanka włóknista, która je pokrywa,  jest bardzo mocna. Głaskaniem po główce, myciem i czesaniem włosków na pewno nie wyrządzisz dziecku krzywdy.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj