Encyklopedia zdrowia dziecka

Wnętrostwo (niezstąpienie jąder)

Wnętrostwo to wada wrodzona, najczęściej występuje u dzieci urodzonych przedwcześnie. Wada polega na tym, że jądro (lub jadra) znajdują się nie w mosznie, tylko w w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej.
U większości dzieci jądra same zstępują do moszny w pierwszym roku życia dziecka. Nie u wszystkich dzieci jednak tak się dzieje.
Zobacz też: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film

Jakie są przyczyny wnętrostwa?

Wnętrostwo występuje u ok. 0,5 proc. chłopców. Najczęstszą przyczyną wnętrostwa jest wcześniactwo oraz niska masa urodzeniowa. Jest to spowodowane tym, że jądra zaczynają przesuwać się z jamy brzusznej do moszny ok. 7. miesiąca życia płodowego. Z kolei niska masa urodzeniowa może być spowodowana także zahamowaniem wzrostu dziecka w łonie matki, czyli hipotrofią wewnątrzmaciczną. Także w tym przypadku rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka wnętrostwa.
Jądra mogą zatrzymać się w jamie brzusznej, przestrzeni zaotrzewnowej, w kanale pachwinowym lub u podstawy moszny.
Do pojawienia się wnętrostwa mogą przyczyniać się środki chemiczne, obecne w żywności, kosmetykach – powodują one zaburzenia równowagi hormolanej dziecka. Wnętrostwo może być także spowodowane genetycznie.

Jakie są objawy wnętrostwa?

Objawy wnętrostwa to:
  • brak jąder w mocznie
  • obecność jąder w okolicach podbrzusza

Jak diagnozuje się wnętrostwo?

Wbętrostwo jest diagnozowane dzięki badaniu palpacyjnemu. Potwierdzeniem jest badanie ultrasonograficzne (USG). Badanie powala stwierdzić, czy niezstąpione jądra same będą mogły przemieścić się do moszny.

Jak wygląda leczenie wnętrostwa?

Jeśli jądra same nie zstąpią do moszny, konieczne jest leczenie, ponieważ wysoka temperatura panująca w jamie brzusznej działa negatywnie na plemniki i ich wytwarzanie. Może to spowodować niepłodność. Rośnie także ryzyko raka jądra, zespołu ostrej moszny i przepukliny pachwinowej.
Leczenie wnętrostwa zwykle rozpoczyna się po pierwszym roku życia. Polega na podawaniu hormonu: gonadotropiny. Jeśli nie jest to skuteczne, konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Czytaj też: Herbatki z kopru mogą być niebezpieczne dla niemowląt

Tekst: Katarzyna Pinkosz