GRY
 
 

500 zł na dziecko: wydrukuj dla siebie wniosek!

Mamy wszystkie wnioski o 500 zł na dziecko! Sprawdź, które będą ci potrzebne, by dostać pieniądze. Wydrukuj wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i oświadczenia o dochodach.

500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Wnioski o przyznanie 500 zł na dziecko (tzw. świadczenie wychowawcze) można składać od 01.04.2016 r.  To, jakie wnioski musisz wypełnić, zależy od tego, czy starasz się o 500 zł na drugie i kolejne dzieci, czy także na pierwsze dziecko.

Jeśli starasz się o 500 zł tylko na drugie dziecko (i kolejne)

  1. Wypełnij wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego: 

Kliknij w link, by wydrukować Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego

Uwaga: wypełniasz tylko 1 wniosek o ustalenie świadczenia wychowawczego, niezależnie od tego, ile masz dzieci i na ile dzieci chcesz otrzymać 500 zł. Nie musisz wypełniać żadnych oświadczeń o dochodach ani liczyć dochodu na rodzinę. Nie składasz żadnych innych dokumentów.
 
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

Jeśli chcesz dostać 500 zł także na pierwsze dziecko

  1. Oblicz, czy spełniasz kryterium dochodowe na pierwsze dziecko. Zobacz, jak obliczyć swój dochód.
  2. Wypełnij wniosek o ustalenie świadczenia wychowawczego 500 zł na dziecko.

Kliknij w link, by wydrukować Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego

  • Oświadczenia o dochodach:
  • 1. Jeśli rozliczasz się przez PIT, nie musisz przedkładać dokumentu PIT (gmina sama sprawdzi twoje dochody).
  • 2. Jeśli osiągasz dochody inne niż podlegające opodatkowaniu PIT (np. dostajesz alimenty na rzecz dzieci, stypendia doktoranckie i habilitacyjne, diety, zaliczki alimentacyjne, świadczenie rodzicielskie), wydrukuj i wypełnij:
  • Jeśli rozliczasz się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wydrukuj i wypełnij:
  • Jeśli masz gospodarstwo rolne, wydrukuj i wypełnij:

Uwaga: Jeśli masz nietypową sytuację, np. jesteś po rozwodzie, w separacji, dostajesz alimenty,  to gmina może poprosić cię o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Możesz też zwracać się z pytaniami, dzwoniąc na infolinię (tu znajdziesz numery infolinii programu 500 zł na dziecko).

Kiedy dostaniesz 500 zł na dziecko

Wnioski o 500 zł na dziecko można składać od 1.04.2016 r.  Urząd gminy w pierwszym okresie działania programu będzie miał 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku i przyznanie prawa do 500 zł na dziecko. Pierwsze wypłaty będą pod koniec kwietnia lub w maju. Nie musisz jednak bardzo spieszyć się ze składaniem wniosków: osoby, które złożą wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy działania programu, czyli do 1.07. 2016 r., otrzymają wypłaty wstecz, czyli z wyrównaniem od 1.04.2016.
Osoby, które złożą wniosek po 1.07.2016 r., dostaną 500 zł od miesiąca, w którym złożą wniosek.

Sprawdź 5 sposobów złożenia wniosku: W urzędzie, przez Internet: gdzie i jak złożyć wniosek o 500 zł na dziecko
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci