wniosek o opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock

Wniosek o opiekę nad dzieckiem [WZÓR]

Wniosek o opiekę nad dzieckiem należy złożyć bezpośrednio u pracodawcy. Pracownik posiadający dziecko ma prawnie zagwarantowaną możliwość wykorzystania określonej liczby dni w roku na opiekę nad potomkiem. Musi spełniać jednak pewne wymagania, np. jego dziecko nie może mieć powyżej 14 lat. 
Joanna  Biegaj
wniosek o opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock
Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać dane twoje, twojego dziecka, a także datę, kiedy chcesz wykorzystać wolne dni. Jeśli masz dzieci i jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę - możesz wykorzystać dwa dni płatnego urlopu opieki na dziecko w ciągu całego roku kalendarzowego, wystarczy złożyć o to wniosek do pracodawcy. 

Spis treści: 
  1. Wniosek o opiekę nad dzieckiem – kto go może złożyć?
  2. Opieka nad dzieckiem - wniosek: co powinien zawierać?
  3. Opieka nad dzieckiem - wniosek: co powinien zawierać?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – kto go może złożyć?

Pracownik może wykorzystać wolne dni w celu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem. Dotyczy to osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dziecko musi mieć poniżej 14 lat, a urlop może wykorzystać albo mama, albo tata – nie można dwóch dni na dziecko między sobą podzielić. Pracownik podczas urlopu zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Jeśli chcesz skorzystać z wolnych dni na dziecko, powinnaś złożyć u swojego pracodawcy wniosek o opiekę nad zdrowym dzieckiem. Możesz go złożyć w dowolnym momencie. Kodeks pracy nie określa, ile wcześniej powinnaś powiadomić pracodawcę o swoich planach, zazwyczaj jest to kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Masz do wykorzystania dwa dni lub 16 godzin na dziecko, o ile jesteś zatrudniona na pełen etat. Jeśli pracujesz w krótszym wymiarze czasu, przysługujący ci urlop na opiekę będzie proporcjonalnie mniejszy.

Opieka nad dzieckiem - wniosek: co powinien zawierać?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące informacje:
  • imię i nazwisko pracownika
  • prośbę o udzielenie urlopu (wolnego dnia/dni)
  • imię i nazwisko dziecka
  • liczbę wolnych dni lub godzin (o którą wnioskuje pracownik)
  • termin urlopu
  • podpis pracownika

Do wniosku o wolny dzień na opiekę nad dzieckiem powinnaś dołączyć również oświadczenie drugiego rodzica, które informuje o tym, że rezygnuje on z wykorzystania takiego urlopu.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem - wzór

Załączamy gotowy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, możesz go wydrukować i uzupełnić. Kliknij w miniaturkę, by otworzyć wniosek w oryginalnym rozmiarze. 


wniosek o opiekę nad dzieckiemZobacz także: 
Redakcja poleca: Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy