wniosek o opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock/nataliaderiabina

Wniosek o opiekę nad dzieckiem 2022: kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem należy złożyć bezpośrednio u pracodawcy. Pracownik posiadający dziecko ma prawnie zagwarantowaną możliwość wykorzystania określonej liczby dni w roku na opiekę nad małoletnim. Musi spełniać jednak pewne wymagania, np. jego dziecko nie może mieć powyżej 14 lat. Wyjaśniamy też, komu należy się wolne na opiekę nad dzieckiem z powodu pandemii, zamknięcia szkoły lub przedszkola oraz kwarantanny.
Joanna Biegaj
wniosek o opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock/nataliaderiabina
Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać dane twoje, twojego dziecka, a także termin, w jakim chcesz wykorzystać wolne dni. Jeśli masz dzieci i jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, możesz wykorzystać dwa dni płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w ciągu całego roku kalendarzowego – wystarczy złożyć o to wniosek do pracodawcy. Niektórym rodzicom należy się też zasiłek opiekuńczy podczas opieki nad dzieckiem z powodu koronawirusa.

Spis treści: 

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – kto go może złożyć?

Pracownik może wykorzystać wolne dni w celu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem. Dotyczy to osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dziecko musi mieć poniżej 14 lat, a urlop może wykorzystać albo mama, albo tata – nie można podzielić między sobą dwóch dni na dziecko. Pracownik podczas urlopu zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Jeśli chcesz skorzystać z wolnych dni na dziecko, powinnaś złożyć u swojego pracodawcy wniosek o opiekę nad zdrowym dzieckiem. Możesz go złożyć w dowolnym momencie. Kodeks pracy nie określa, ile czasu wcześniej powinnaś powiadomić pracodawcę o swoich planach, zazwyczaj jest to kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Masz do wykorzystania dwa dni lub 16 godzin na dziecko, o ile jesteś zatrudniona na pełen etat. Jeśli pracujesz w krótszym wymiarze czasu, przysługujący ci urlop na opiekę będzie proporcjonalnie mniejszy.

Opieka nad dzieckiem – wniosek: co powinien zawierać?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące informacje:
 • imię i nazwisko pracownika;
 • prośba o udzielenie urlopu (wolnego dnia/dni);
 • imię i nazwisko dziecka;
 • liczba wolnych dni lub godzin (o którą wnioskuje pracownik);
 • termin urlopu;
 • podpis pracownika.

Do wniosku o wolny dzień na opiekę nad dzieckiem trzeba dołączyć również oświadczenie drugiego rodzica, w którym informuje on, że rezygnuje z wykorzystania takiego urlopu.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – wzór

Załączamy gotowy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, możesz go wydrukować i uzupełnić. Kliknij w miniaturkę, by otworzyć wniosek w oryginalnym rozmiarze. 

wniosek o opiekę nad dzieckiem

Wniosek o opiekę nad dzieckiem z powodu koronawirusa

Niektórzy rodzice mogą też starać się o dni wolne przeznaczone na opiekę nad zdrowym dzieckiem z powodu pandemii koronawirusa i zamknięcia placówek oświatowo-opiekuńczych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje:
 • rodzicom dzieci do 8. roku życia;
 • rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
 • rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
 • rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
 • rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem placówki z powodu COVID-19 należy złożyć u pracodawcy w przypadku posiadania umowy o pracę lub u zleceniodawcy, jeśli pracuje się na umowę zlecenie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy za czas epidemii wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Nie można o niego wystąpić, jeśli drugi rodzic dziecka może zapewnić mu opiekę (przebywa na urlopie rodzicielskim, wychowawczym lub nie pracuje).

Także w sytuacji, gdy dziecko zostanie skierowane na kwarantannę, rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Przysługuje on na dziecko do 14. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 18. roku życia.

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Dla ZUSu jest to sytuacja tożsama z chorobą dziecka. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy