wniosek o opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock

Wniosek o opiekę nad dzieckiem [WZÓR]

Pracownik posiadający dziecko ma prawnie zagwarantowaną możliwość wykorzystania określonej liczby dni w roku na opiekę nad potomkiem. Musi spełniać jednak pewne wymagania, np. jego dziecko nie może mieć powyżej 14 lat. 
Joanna  Biegaj
wniosek o opiekę nad dzieckiem
fot. Adobe Stock
Jeśli masz dzieci i jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę - możesz wykorzystać dwa dni płatnego urlopu w ciągu całego roku kalendarzowego, wystarczy złożyć o to wniosek do pracodawcy. Wniosek powinien zawierać dane twoje, twojego dziecka, a także datę, kiedy chcesz wykorzystać wolne dni. 

Opieka nad dzieckiem – kto może złożyć wniosek?

Pracownik może wykorzystać wolne dni w celu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem. Dotyczy to osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dziecko musi mieć poniżej 14 lat, a urlop może wykorzystać albo mama, albo tata – nie można dwóch dni na dziecko między sobą podzielić. Pracownik podczas urlopu zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Jeśli chcesz skorzystać z wolnych dni na dziecko, powinnaś złożyć u swojego pracodawcy wniosek o opiekę nad zdrowym dzieckiem. Możesz go złożyć w dowolnym momencie. Kodeks pracy nie określa, ile wcześniej powinnaś powiadomić pracodawcę o swoich planach, zazwyczaj jest to kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Masz do wykorzystania dwa dni lub 16 godzin na dziecko, o ile jesteś zatrudniona na pełen etat. Jeśli pracujesz w krótszym wymiarze czasu, przysługujący ci urlop na opiekę będzie proporcjonalnie mniejszy.
Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – co powinien zawierać?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące informacje:
  • imię i nazwisko pracownika
  • prośbę o udzielenie urlopu (wolnego dnia/dni)
  • imię i nazwisko dziecka
  • liczbę wolnych dni lub godzin (o którą wnioskuje pracownik)
  • termin urlopu
  • podpis pracownika

Do wniosku o wolny dzień na opiekę nad dzieckiem powinnaś dołączyć również oświadczenie drugiego rodzica, które informuje o tym, że rezygnuje on z wykorzystania takiego urlopu. Załączamy gotowy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, możesz go wydrukować i uzupełnić: 

WZÓR WNIOSKU O OPIEKĘ NAD DZIECKIEM

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy