GRY
 
 

Woda dla dzieci

Trzeba kontrolować ilości wody, którą dostaje dziecko, bo odwodnienie może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

niemowlę, karmienie butelką, woda
fot. Panthermedia
Wszyscy wiemy, że aby być zdrowym i mieć dobre samopoczucie, trzeba pić dużo wody. Zasada ta dotyczy także dzieci. I tu rodzi się problem. W jaki sposób, ile i jak często ją podawać?

Przez pierwsze pół roku życia dziecko dostaje wodę głównie z mlekiem modyfikowanym. W drugim półroczu oprócz mleka maluszek je też kaszki, soki, desery owocowe, a także zupy jarzynowe. Wszystkie te dania zawierają wodę. Pamiętaj o tym, gdy będziesz liczyć, ile mililitrów wypija twoje dziecko w ciągu doby. To ważne. Musisz kontrolować ilości wody, którą dostaje maluch, bo odwodnienie może być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.

Kupuj wodę dla niemowląt

Nie każdą wodę można podać tak małemu dziecku. Jego wątroba nie radzi sobie z neutralizowaniem związków mineralnych, z bakteriami czy substancjami chemicznymi. Dlatego do przygotowywania posiłków używaj wody krystalicznie czystej, przebadanej pod kątem przydatności dla niemowląt. Pediatrzy zalecają, aby w pierwszym roku życia dziecka przygotowywać mleko, kaszki, zupki i herbatki na bazie wody mineralnej.
To ważne. Dla niemowląt odpowiednia jest tylko woda niskozmineralizowana (z zawartością składników mineralnych poniżej 500 mg/l). Powinna mieć niewielkie ilości azotanów (poniżej 10 mg/l), posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny oraz dokładnie określony termin ważności.
Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.

Wodę oligoceńską przechowuj krótko

Do przygotowania posiłków dziecka możesz używać też wody oligoceńskiej. Jest czysta, pochodzi bowiem ze złóż głębinowych. W takiej wodzie jednak bardzo szybko rozwijają się bakterie, glony i pleśnie (co łatwo zaobserwować, kiedy na ściankach plastikowej butelki zbiera się osad).
To ważne. Wodę oligoceńską przechowuj w szklanych butelkach, najlepiej w lodówce. Korzystaj z niej do 24 godzin po nabraniu ze źródła.

Nie używaj kranówki

Jest uzdatniana chemicznie, chlorowana, a chlor i jego trujące związki wraz z innymi zanieczyszczeniami chemicznymi sprzyjają powstawaniu alergii dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Dodatkowo w takiej wodzie mogą być też zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej. W budownictwie z lat sześćdziesiątych stosowano np. rury ołowiane. Woda może więc zawierać śladowe ilości tego trującego związku.
To ważne. Dobrym pomysłem jest kupienie filtra do uzdatniania wody – redukuje chlor, usuwa zanieczyszczenia i poprawia smak wody.

Wyrabiaj w dziecku dobre nawyki

Im wcześniej przyzwyczaisz go do smaku wody, tym lepiej. Zaspokaja ona pragnienie, nie ma kalorii, więc nie tuczy i nie zmniejsza apetytu.
To ważne. Niemowlęta, które od pierwszych miesięcy życia piły wodę, jako starsze dzieci chętnie po nią sięgają, rezygnując ze słodkich soków.

Doładuj
Przeładuj