woda dla niemowlaka
fot. Adobe Stock

Woda dla niemowlaka: jaka jest najlepsza i na co zwracać uwagę?

Woda dla niemowlaka, zarówno źródlana, kranowa, filtrowana, jak i mineralna, musi być przebadana pod kątem zanieczyszczeń. Najlepsza będzie woda źródlana lub naturalna o niskiej zawartości minerałów, sodu i siarczanów. Dla niemowląt wybieramy wodę ze sprawdzonych źródeł, najlepiej taką z atestem np. PZH, Centrum Zdrowie Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.
Karolina Stępniewska
woda dla niemowlaka
fot. Adobe Stock
Woda dla niemowlaka musi być wysokiej jakości i pochodzić ze sprawdzonego źródła podziemnego. Jaką wybrać? Najpewniejsza będzie taka z atestem znanych instytucji pediatrycznych. Niemowlę może pić też wodę z kranu, jeśli jest przebadana przez sanepid i spełnia odpowiednie normy czystości. 
O wodzie dla niemowlaka:
 1. woda w diecie niemowlaka
 2. jaką wybrać
 3. woda mineralna
 4. woda z kranu
 5. woda filtrowana
 6. woda oligoceńska
 7. woda do mieszanki
 8. temperatura wody
 9. woda smakowa

Woda dla niemowlaka - zamiast soku lub herbaty

Na etapie rozszerzania diety woda powinna być podstawowym napojem niemowlaka (poza mlekiem). Jeśli od początku będziesz przyzwyczajać dziecko do picia wody, zamiast soków czy herbatek, z czasem będzie piło ją chętnie, dzięki czemu będzie miało zdrowe nawyki żywieniowe i będzie mniej zagrożone otyłością i próchnicą.
Uwaga: Zgodnie z zaleceniami WHO do końca 6 miesiąca życia nie podajemy dziecku wody — wystarczy mu mleko mamy. Nie trzeba też w tym okresie dopajać wodą niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, chyba że maluch ma gorączkę, zatwardzenie lub panują upały.
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Jaka woda dla niemowlaka?

Czystość i skład wody przeznaczonej dla niemowląt powinny być regularnie sprawdzane. Najlepsza dla niemowląt jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna. Musi być to woda niskozmineralizowana, o niskiej zawartości sodu i siarczanów. Najlepiej, żeby miała pozytywną opinię uznanej instytucji.
Ważne: W porównaniu z dorosłymi niemowlę potrzebuje cztery razy więcej wody w przeliczeniu na kg masy ciała.

Na początku twoje dziecko będzie zapewne pić wodę z butelki ze smoczkiem, następnym krokiem może być bidon lub kubek treningowy:

 

Jaka woda mineralna dla niemowlaka?

Nie każda woda mineralna nadaje się dla niemowlaka. Musi być niskozmineralizowana. Wybierając wodę butelkowaną dla niemowlęcia, sprawdź na etykiecie, czy ma odpowiednią zawartość soli mineralnych:
 • minerały — poniżej 500 mg/l wody,
 • sód — poniżej 200 mg/l wody.
Woda mineralna dla niemowlaka powinna pochodzić ze złóż głębinowych. Kupuj wodę mineralną w małych butelkach (najwyżej 1,5-litrowych), dzięki temu szybciej ją zużyjesz i nie ryzykujesz, że dojdzie do jej zanieczyszczenia.
Uwaga: Po pierwszych urodzinach możesz już podawać dziecku wodę średniozmineralizowaną (powyżej 1500 mg składników mineralnych/l wody).

Woda z kranu dla niemowlaka

Niemowlę może pić wodę z kranu, po przegotowaniu, jeśli jej czystość nie budzi żadnych zastrzeżeń, co wykazały odpowiednie kontrole. Próbkę wody możesz przekazać do badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej. W Polsce większość wód z wodociągów pochodzi ze studni głębinowych i jest dobrej jakości, jednak w przypadku niemowlęcia pewność, że woda, którą mu podajemy, jest czysta, musi być 100-procentowa.
Uwaga: nigdy nie podawaj niemowlęciu wody ze studni! Studzienna woda może być zanieczyszczona azotanami i azotynami.

Woda filtrowana dla niemowlaka

Możesz podawać niemowlęciu wodę filtrowaną, ale tylko po przegotowaniu. Filtry węglowe oczyszczają wodę, ale niemowlę potrzebuje szczególnej ochrony, dlatego dla niego gotujemy nawet butelkowaną wodę z atestami.
Uwaga: Wodę filtrowaną możesz bez gotowania podać dopiero dziecku, które ukończyło rok.

Woda oligoceńska dla niemowlaka

Woda oligoceńska pochodzi ze źródeł głębinowych, jednak jej skład może być nieodpowiedni dla niemowlaka. Zanim więc podasz niemowlakowi wodę ze źródła oligoceńskiego, dowiedz się, jaką ma zawartość minerałów. Dowiesz się tego, przekazując próbkę do badania w Sanepidzie lub sprawdzając to u administratora ujęcia wody.
Skład wody oligoceńskiej odpowiedniej dla niemowlaka:
 • minerały — do 500 mg/l,
 • sód — do 20 mg/l,
 • siarczany — do 20 mg/l,
 • fluorki — do 0,7 mg/l,
 • azotany — do 10 mg/l,
 • azotyny — do 0,02 mg/l.
Uwaga: wodę oligoceńską przechowuj w czystym, najlepiej szklanym pojemniku w lodówce, nie dłużej niż przez 24 godziny.

Jaka woda do mieszanki?

Woda do mieszanki powinna pochodzić ze źródeł podziemnych — to gwarantuje jej czystość chemiczną i mikrobiologiczną. Żeby mieć pewność, że woda, której używasz do przygotowania mleka modyfikowanego dla noworodka lub niemowlęcia, jest dobrej jakości, stosuj przegotowaną butelkowaną wodę (niskozmineralizowaną i niskosodową), pochodzącą ze złóż głębinowych. Wybieraj wodę z atestem uznanych instytucji pediatrycznych.
Uwaga: Naturalne wody mineralne nie nadają się do przyrządzania posiłków. Są to wody do picia.

Temperatura wody dla niemowlaka

Temperatura wody do picia dla niemowlaka powinna mieć temperaturę pokojową. Woda, z której przyrządzasz mieszankę, powinna mieć ok. 37 stopni C, ale woda, którą podajesz niemowlęciu do picia, może być chłodniejsza.

Woda smakowa dla niemowlaka

Absolutnie nie podawaj niemowlakowi wody smakowej. Skład takich wód jest nieodpowiedni nawet dla starszych dzieci, bo takie napoje zawierają za dużo cukru i kalorii, a czasami także sztuczne dodatki. Od samego początku przyzwyczajaj dziecko do picia czystej wody — bez dodatków!
Uwaga: Nie daj sobie wmówić, że niemowlę powinno pić wodę z glukozą. Niewskazana jest także woda z cukrem lub syropem owocowym. Soki owocowe nie służą zaspokajaniu pragnienia, nie mogą więc zastępować wody.
Zobacz także:
Bibliografia:
 • Woś H i wsp. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież. Stand Med 2011, 8(1): 1-9.
 • Weker H., Więch M., Woda w żywieniu najmłodszych dzieci – jej znaczenie i kryteria wyboru, Problemy Higieny i Epidemiologii  (2013), t. 94, nr 4, s. 766–768.
 • Szajewska i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230.


Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy