jaka woda dla niemowlaka
fot. Adobe Stock

Jaka woda dla niemowlaka: jaka jest najlepsza i na co zwracać uwagę?

Woda dla niemowlaka, zarówno źródlana, kranowa, filtrowana, jak i mineralna, musi być przebadana pod kątem zanieczyszczeń. Najlepsza będzie woda źródlana lub mineralna o niskiej zawartości minerałów, sodu i siarczanów. Dla niemowlaka wybieraj wodę ze sprawdzonych źródeł, najlepiej taką z atestem np. PZH, Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.
Karolina Stępniewska
jaka woda dla niemowlaka
fot. Adobe Stock
Rodzice nie zawsze wiedzą, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza. Jedno jest pewne: musi to być woda wysokiej jakości pochodząca ze sprawdzonego źródła podziemnego. Jaką wybrać? Najpewniejsza będzie taka z atestem znanych instytucji pediatrycznych. Niemowlę może pić też wodę z kranu, ale tylko wtedy gdy jest przebadana przez sanepid i masz pewność, że spełnia odpowiednie normy czystości. 

Spis treści:

Jaka woda dla niemowlaka?

Woda dla niemowlaka musi być sprawdzona i bezpieczna. Jej czystość i skład powinny być regularnie kontrolowane. Najlepsza dla niemowląt jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna. Musi być to woda niskozmineralizowana, o niskiej zawartości sodu i siarczanów. Najlepiej, żeby miała pozytywną opinię uznanej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka.
Ważne: W porównaniu z dorosłymi niemowlę potrzebuje cztery razy więcej wody w przeliczeniu na kg masy ciała (0,8-1 litra na dobę)!

Jaka woda mineralna dla niemowlaka?

Nie każda woda nadaje się dla niemowlaka. Przede wszystkim zdrowa woda musi być niskozmineralizowana. Wybierając wodę butelkowaną dla niemowlęcia, sprawdź na etykiecie, czy ma odpowiednią zawartość soli mineralnych:
 • minerały – poniżej 500 mg/l wody,
 • sód – poniżej 200 mg/l wody.

Woda mineralna dla niemowlaka powinna pochodzić ze złóż głębinowych. Kupuj wodę źródlaną lub mineralną w małych butelkach (najwyżej 1,5-litrowych), dzięki temu szybciej ją zużyjesz i nie będziesz ryzykować, że dojdzie do jej zanieczyszczenia.
Uwaga: Po pierwszych urodzinach możesz już podawać dziecku wodę średniozmineralizowaną (powyżej 1500 mg składników mineralnych/l wody).

Czy kranówka nadaje się dla niemowlaka?

Niemowlę może pić wodę z kranu, po przegotowaniu, oczywiście tylko wtedy, gdy jej czystość nie budzi żadnych zastrzeżeń (i zostało to potwierdzone odpowiednimi kontrolami). Nie jesteś jednak w stanie sama tego ocenić. Dlatego próbkę wody możesz przekazać do badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej. W Polsce większość wód z wodociągów pochodzi ze studni głębinowych i jest dobrej jakości, jednak w przypadku niemowlęcia pewność, że woda, którą mu podajemy, jest dla niego odpowiednia, musi być 100-procentowa.
Uwaga: Nigdy nie podawaj niemowlęciu wody ze studni! Studzienna woda może być zanieczyszczona azotanami i azotynami.

Czy woda filtrowana jest dobra dla niemowlaka?

Możesz podawać niemowlęciu wodę filtrowaną, ale tylko po przegotowaniu. Filtry węglowe oczyszczają wodę, ale niemowlę potrzebuje szczególnej ochrony, dlatego dla niego taką przefiltrowaną wodę także należy przegotować.
Uwaga: Wodę filtrowaną bez gotowania możesz podać dziecku, które ukończyło rok.

Czy woda oligoceńska jest zdrowa dla niemowlaka?

Woda oligoceńska pochodzi ze źródeł głębinowych, jednak jej skład może być nieodpowiedni dla niemowlaka. Zanim więc podasz niemowlakowi wodę ze źródła oligoceńskiego, upewnij się, jaką ma zawartość minerałów. Dowiesz się tego, przekazując próbkę do badania w sanepidzie lub sprawdzając to u administratora ujęcia wody.

Skład wody oligoceńskiej odpowiedniej dla niemowlaka:
 • minerały – do 500 mg/l,
 • sód – do 20 mg/l,
 • siarczany – do 20 mg/l,
 • fluorki – do 0,7 mg/l,
 • azotany – do 10 mg/l,
 • azotyny – do 0,02 mg/l.
Uwaga: Wodę oligoceńską przechowuj w czystym, najlepiej szklanym pojemniku w lodówce, nie dłużej niż przez 24 godziny.

Jaka woda dla niemowlaka do mieszanki?

Woda do mieszanki powinna pochodzić wyłącznie ze źródeł podziemnych – to gwarantuje jej czystość chemiczną i mikrobiologiczną. Żeby mieć pewność, że woda, której używasz do przygotowania mleka modyfikowanego dla noworodka lub niemowlęcia, jest dobrej jakości, stosuj przegotowaną butelkowaną wodę źródlaną lub mineralną (niskozmineralizowaną i niskosodową) pochodzącą ze złóż głębinowych. Wybieraj wodę z atestem uznanych instytucji pediatrycznych.
Uwaga: Naturalne wody mineralne nie nadają się do przyrządzania posiłków. Są to wody do picia.

Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla niemowlaka?

Woda, z której przyrządzasz mieszankę, powinna mieć ok. 37°C. Woda do picia dla niemowlaka może być jednak chłodniejsza i mieć temperaturę pokojową.

Czy woda smakowa dla niemowlaka to dobry pomysł?

Absolutnie nie podawaj niemowlakowi wody smakowej. Skład wód smakowych jest nieodpowiedni nawet dla starszych dzieci, bo takie napoje zawierają za dużo cukru i kalorii, a czasami także sztuczne dodatki. Od samego początku przyzwyczajaj dziecko do picia czystej wody bez dodatków
Uwaga: Nie daj sobie wmówić, że niemowlę powinno pić wodę z glukozą. Niewskazana jest także woda z cukrem lub syropem owocowym. Soki owocowe nie służą zaspokajaniu pragnienia, nie mogą więc zastępować wody.

Woda dla niemowlaka: koniecznie zamiast soku i herbaty

Na etapie rozszerzania diety woda powinna być podstawowym napojem niemowlaka (poza mlekiem). Jeśli od początku będziesz przyzwyczajać dziecko do picia wody zamiast soków czy herbatek, z czasem będzie piło ją chętnie. Dzięki temu utrwali sobie zdrowe nawyki żywieniowe i będzie mniej zagrożone otyłością czy próchnicą.
Uwaga: Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt do końca 6. miesiąca życia nie podajemy dziecku wody – wystarczy mu mleko mamy. Nie trzeba też w tym okresie dopajać wodą niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, chyba że maluch ma gorączkę, zatwardzenie lub panują upały. Według nowych zaleceń dzieci do 1. roku życia nie powinny pić soków, herbatek ani innych napojów.
Zobacz także:
Bibliografia:
 • Woś H i wsp. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież. Stand Med 2011, 8(1): 1-9.
 • Weker H., Więch M., Woda w żywieniu najmłodszych dzieci – jej znaczenie i kryteria wyboru, Problemy Higieny i Epidemiologii  (2013), t. 94, nr 4, s. 766–768.
 • Szajewska i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230.


Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy