Woda najlepsza do picia!

Odpowiednia dla niemowląt jest woda źródlana, niskozmineralizowana (do 500 mg/l składników mineralnych), o małej zawartości sodu (>20 mg/l), polecana przez Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytut Matki i Dziecka.
dziecko, butelka
fot. Panthermedia
Przed podaniem niemowlęciu trzeba ją przegotować – powinna bulgotać przez 3–5 minut. Wodę można czasem zastępować naturalnymi herbatkami ziołowymi lub owocowymi. Mogą je pić też starsze dzieci. Czytaj etykiety i uważaj na cukier (w pierwszym roku życia nie należy podawać go dziecku, podobnie jak soli), a jest on w niektórych granulowanych herbatkach dla niemowląt. Czarna herbata nie nadaje się dla dzieci, bo zawiera teinę, która działa pobudzająco, a podana po jedzeniu utrudnia przyswajanie witaminy C, żelaza i wapnia.

Ile soku i komu?
Po czwartym miesiącu dziecko karmione mlekiem modyfikowanym (a po szóstym karmione piersią) może zacząć pić soki owocowe dla niemowląt – to dodatkowe źródło witamin i składników mineralnych. Najzdrowsze są soki przecierowe. Nawet te niedosładzane zawierają jednak dużo naturalnego cukru (fruktozy), więc dziecko łatwo zaspokaja nim głód i traci apetyt na jedzenie. Dlatego maluch nie powinien pić dużo soków: niemowlę – do 150 ml dziennie, powyżej roku – 250 ml. Dzieciom nie należy podawać soków i napojów owocowych dla dorosłych. Jest w nich zwykle dużo cukru i substancji dodatkowych, np. sztucznych barwników. Warto pamiętać, że pragnienie zaspokajają też odpowiednie dla danego wieku przetwory mleczne: kefir, maślanka, koktajl owocowo-mleczny.

Nie czekaj na pragnienie
Jeśli dziecko waży mniej niż 10 kg, potrzebuje około litra płynów dziennie (wliczając w to wodę zawartą w mleku, kaszkach, zupkach, sokach). Na każdy następny kilogram wagi dolicza się 50 ml wody. Czyli np. 11-kilogramowe dziecko potrzebuje około litra i 50 ml płynów dziennie, a 13-kilogramowe – litr i 150 ml. Tę ilość trzeba zwiększyć w upalne dni, gdy zimą w mieszkaniu jest suche powietrze, przy infekcjach z gorączką, przy wymiotach, biegunce, zaparciach. Picie podawaj małymi porcjami, za to często – maluch nie jest w stanie jednorazowo wypić więcej. Pamiętaj też, że małe dziecko nie sygnalizuje, że chce mu się pić, czasem może z tego powodu płakać. Tymczasem pragnienie to już początek odwodnienia. Bez płynu narządy wewnętrzne przestają sprawnie pracować, a w tkankach zaczynają się gromadzić szkodliwe produkty przemiany materii. Objawem odwodnienia jest płacz bez łez, spierzchnięte usta, suchy język, wysuszona śluzówka w nosie i zapadnięte ciemiączko u niemowląt. Maluch siusia co trzy godziny lub rzadziej, mocz ma ciemnożółtą barwę.


Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Redakcja poleca: Ile płynów powinno pić dziecko?
Zobacz, ile powinno pić twoje dziecko.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu