GRY
 
 

Woda - napój na upały

Gdy maluch wyciąga rączkę po kubeczek warto, by było w nim to, co najzdrowiej ugasi pragnienie. Popijanie wody to najprostszy sposób, by dziecko było zdrowe i miało mnóstwo energii. Nie tylko podczas upałów.

niemowlę, pić, butelka, woda, smoczek
O tym, że jest niezbędna do życia, napisano już chyba wystarczająco dużo. A mimo to często o niej zapominamy. Nie zaszkodzi więc powtórzyć, że woda krąży w naszych komórkach, tkankach, krwi i płynach ustrojowych. Pomaga rozprowadzać tlen i substancje odżywcze, reguluje ciepłotę ciała, ciśnienie krwi, napięcia tkanek. Bez niej nie jest możliwe trawienie, wypróżnianie i oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii i różnych substancji toksycznych. Tyle uzasadnienia. Czas na konkrety, czyli co i jak.

Im młodsze dziecko, tym częściej musi pić

Bo jego organizm zawiera więcej wody – nienarodzone dziecko ma jej 94 proc., niemowlę 70–75 proc. (dla porównania dorosły – 54–60 proc.) – i codziennie traci jej 1–1,5 litra (czyli około 10–15 proc. ciężaru ciała). Taką jej ilość trzeba uzupełniać, by nie zakłócić przemiany materii w organizmie i nie dopuścić do odwodnienia. Nie oznacza to jednak, że małe dziecko musi codziennie wypić aż litr czystej wody. Znaczną jej ilość dostaje wraz z mlekiem (a później także z innym jedzeniem), a trochę wytwarza sam organizm.

Każdemu według potrzeb
Jeśli nasz organizm potrzebuje wody, odczuwamy pragnienie, ale gdy chodzi o małe dziecko, nie zawsze można temu ufać. Zajęte zabawą może zapomnieć się upomnieć. Poza tym w pewnych sytuacjach organizm traci więcej wody w krótkim czasie. Dzieje się tak, gdy maluszek został ubrany zbyt grubo, na dworze panuje upał, w mieszkaniu jest duszno i gorąco, a także podczas podróży nieklimatyzowanym samochodem (i samolotem też) oraz podczas aktywnej zabawy. Podobnie jest podczas choroby, np. kiedy dziecko gorączkuje, wymiotuje, robi luźniejszą kupkę czy ma biegunkę, rzadziej siusia. Odwodniony maluch początkowo jest tylko osowiały, ale funkcjonowanie jego organizmu pogarsza się bardzo szybko. Dlatego trzeba regularnie podawać mu coś do picia, a gdy jest osłabiony i dużo śpi, należy go budzić.

Mleko i sok nie zastąpią czystej wody
Maluchowi na piersi wystarczy sam pokarm mamy, który zaspokaja i głód, i pragnienie, bo w 87 proc. składa się z wody (dlatego karmiąca mama sama powinna pić). Mleko modyfikowane przygotowywane według zaleceń producenta ma stały skład, ale w przeciwieństwie do mleka  kobiecego nie zmienia się w upalne dni, by zaspokoić także pragnienie. Dlatego maluchy karmione sztucznie powinny dostawać wodę. Podobnie dzieci karmione piersią, które mają już dietę mieszaną. Odkąd do diety wprowadza się soki warzywne i owocowe oraz herbatki, można sądzić, że woda jest niepotrzebna. Przeciwnie. Zawierają one dużo mikroelementów i witamin, ale maluch nie powinien dostawać ich więcej niż 150 ml dziennie. A taka ilość nie zaspokoi zapotrzebowania organizmu na wodę.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj