Czy to wody płodowe?

Wkrótce rodzisz i obawiasz się, że przegapisz moment odejścia wód płodowych. Jak to rozpoznać? Odpowiada ginekolog położnik.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
Moja ciąża zbliża się do końca i wkrótce rodzę. Obawiam się jednak, że przegapię moment odejścia wód płodowych, bo nie mam pojęcia, ile powinno ich być. Jak to rozpoznać? nina23
 
Płynu owodniowego (czyli wód płodowych) jest 1500–1800 ml, ale odchodzi go na ogół znacznie mniej – pół szklanki, szklanka, czasem więcej. Zazwyczaj łatwo rozpoznać jego wypłynięcie, ponieważ dzieje się to szybko i gwałtownie. Jeśli jednak dojdzie do pęknięcia pęcherza płodowego w jego wyższej części, to wody płodowe mogą wolno podciekać i wtedy rzeczywiście trudniej jest to zauważyć. Obserwuj więc uważnie odejście wód płodowych, co się z tobą dzieje, i w razie wątpliwości zgłoś się na izbę przyjęć do szpitala, w którym masz rodzić (albo do innego najbliższego szpitala). Lekarz dyżurny zbada cię i jeśli to będzie potrzebne, wykona USG lub skorzysta ze specjalnych odczynników pozwalających ocenić, czy wydobywający się z pochwy płyn to rzeczywiście wody płodowe (ich pH ma odczyn zasadowy). Jeśli tak będzie – zostaniesz skierowana na oddział szpitalny na obserwację. W aptece można kupić testy sprawdzające, czy odchodzą wody płodowe. Uwaga! Po ich odejściu zawsze należy udać się do szpitala.
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy