Jak wyglądają wody płodowe
fot. Adobe Stock

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Jak wyglądają wody płodowe? Wody płodowe (płyn owodniowy) przypominają wodę – są przezroczyste i bezwonne. Mają jednak zupełnie inny skład i inne pH, co umożliwia, nawet w warunkach domowych, odróżnienie ich od wydzielin z pochwy czy moczu. Wyciekanie płynu owodniowego może świadczyć o komplikacjach lub rozpoczynającym się porodzie.
Beata Turska
Jak wyglądają wody płodowe
fot. Adobe Stock
Wody płodowe to potoczna nazwa płynu owodniowego. Wypełniają pęcherz płodowy, w którym przez całą ciążę znajduje się płód. Nie jest to zwykła woda. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii płyn owodniowy zawiera również substancje odżywcze, takie jak: glukoza, białka, tłuszcze. Mimo to wody płodowe na pierwszy rzut oka faktycznie przypominają wodę.

Spis treści:

Jak wyglądają wody płodowe?

Jak rozpoznać wody płodowe? Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste, bezbarwne lub białawe (jak woda z mydlinami), mogą być lekko połyskliwe (opalizujące). W końcówce ciąży czasem są zmętniałe, ale wciąż nie powinny mieć innego zabarwienia poza białawym. Za normę uznaje się też płyn owodniowy, który pachnie słodkawo. Wody płodowe są zawsze świeże, bo podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo).

Jak wyglądają wody płodowe na wkładce

Jak wyglądają wody płodowe na wkładce? Śluz jest ciągnący, gęstszy i ma białawe zabarwienie. Mokre, bezbarwne plamy na wkładce czy bieliźnie powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. 

Poniżej zdjęcie, na którym widać płód kota w worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi. Ludzki płyn owodniowy jest równie przejrzysty:

jak wyglądają wody płodowe płód kota
fot. Adobe Stock

Wody płodowe – kolor

Płyn owodniowy powinien być bezbarwny. Zdarza się jednak, że wody płodowe są żółte, brązowawe, zielonkawe lub zielone. Zmieniony kolor to powód do niepokoju. Jeśli zauważysz, że odeszły ci wody inne niż przezroczyste, jak najszybciej jedź do szpitala.

Różowe lub czerwone wody płodowe świadczą o tym, że zawierają krew. Fakt ten wymaga pilnej konsultacji u specjalisty. Istotny jest też zapach wód płodowych. Brązowe i brzydko pachnące wody płodowe mogą świadczyć o tym, że płód obumarł. Ciemnożółty, złoty oznacza konflikt serologiczny.

Zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe mogą świadczyć o tym, że dziecku zagraża infekcja wewnątrzmaciczna. Informują, że dziecko wydaliło smółkę np. wskutek stresu lub niedotlenienia (jego skutkiem jest zamartwica urodzeniowa). Najczęściej pojawiają się w ciąży przenoszonej, ale nie tylko. Zielonkawy kolor wody mogą mieć też wskutek infekcji. Zielono-żółty zwiastuje ciążę przedterminową. Gdy zauważysz zielone wody płodowe, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub jedź do szpitala!

Sączące się wody płodowe

Sączące się wody płodowe przed rozpoczęciem akcji porodowej mają swoją nazwę: przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Wody płodowe sączą się wówczas, gdy otwór w pęcherzu płodowym jest mały, znajduje się daleko od ujścia wewnętrznego szyjki macicy albo w przypadku, gdy szyjka macicy jest szczelnie zamknięta. Gwałtowne odpłynięcie wód płodowych ma miejsce zazwyczaj dopiero przy rozwartym kanale szyjki macicy. 

Jak wyglądają odchodzące wody płodowe

Zdrowe odchodzące wody płodowe są bezbarwne lub białawe i nie mają zapachu albo pachną słodkawo (mówi się też o zapachu słodkawo-rybnym). Czasami bardzo trudno stwierdzić, czy to już odchodzą wody płodowe, czy bielizna namokła od odrobiny moczu, czy wydzieliny z pochwy (zwłaszcza jeśli płyn owodniowy ma lekko żółte zabarwienie).

Odejście wód płodowych może mieć miejsce w nocy lub w dzień. Najczęściej pęcherz płodowy pęka już podczas akcji skurczowej, a odejście płynu wzmaga skurcze. Czasami jednak wody odchodzą, zanim jeszcze zaczną się regularne skurcze. Odejście prawidłowych wód płodowych wymaga pojawienia się w szpitalu w ciągu dwóch godzin. W sytuacji, gdy wody są nieprawidłowe, kobieta powinna leżeć i trzeba natychmiast wezwać pogotowie.

Odejście wód płodowych u większości kobiet trudno pomylić z oddaniem moczu – wypływają nagle w znaczącej ilości. U pozostałych kobiet płyn owodniowy sączy się niewielkimi porcjami, a jego wyciek zmniejsza się po zmianie pozycji. Stąd mogą pojawiać się wątpliwości czy to faktycznie on. O tym, jak się o tym przekonać, przeczytasz poniżej.

Jak sprawdzić, czy to wody płodowe

Czasami podczas ciąży worek płodowy pęka i dochodzi do sączenia wód płodowych. Ich odejście lub wyciek może także zwiastować poród. Jeśli dzieje się to przed 36. tygodniem ciąży, należy pilnie zgłosić się do szpitala, gdyż dziecko nie jest jeszcze w pełni gotowe przyjść na świat.

Jedynym pewnym domowym sposobem na przekonanie się, czy wyciekają wody płodowe, jest zastosowanie papierka lakmusowego. Można go kupić w aptece stacjonarnej lub internetowej (kosztuje kilka złotych). Jeżeli papierek lakmusowy po kontakcie z „podejrzanym’’ płynem zabarwi się na niebiesko, turkusowo lub granatowo, to znak, że faktycznie odeszły wody płodowe. Do zabarwienia papierka na niebieskawy kolor dochodzi po kontakcie z substancjami o odczynie zasadowym. Płyn owodniowy ma odczyn zasadowy, a mocz czy wydzielina z pochwy nie. Dlatego jeśli papierek nie zmieni koloru albo stanie się żółty czy zielony, to jednoznaczny dowód na to, że nie chodzi o wyciek wód płodowych.

Kosztowniejszym, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest kupno specjalnych wkładek (tzw. test wycieku wód płodowych), które zmieniają kolor po kontakcie z wodami płodowymi. Warto je stosować w ciąży zagrożonej lub przed zbliżającym się porodem – nie zawsze wody płodowe odchodzą tak jak na filmach – szerokim strumieniem. Czasami sączą się, co trudno jest zauważyć albo stwierdzić, czy to one. Koszt takich wkładek to 40-50 zł za 6 sztuk.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Wielkość i kształt brzucha w ciąży - film
Czy brzuch w ciąży może być za mały albo za duży? Od czego zależy i o czym świadczy kształt ciążowego brzucha?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 24 głosy

Zobacz także

Popularne tematy