
Jak wyglądają wody płodowe?
Wygląd wód płodowych, a dokładnie ich kolor i ilość mogą wiele mówić o kondycji i zdrowiu dziecka. Jeśli jesteś w ciąży, sprawdź, co powinnaś na ten temat wiedzieć.
Co to są wody płodowe?
Wody płodowe to potoczna nazwa płynu owodniowego. Wypełniają pęcherz płodowy, w którym przez całą ciążę znajduje się dziecko. Nie jest to zwykła woda. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii płyn owodniowy zawiera również substancje odżywcze, takie jak:- glukoza,
- białka,
- tłuszcze.
Jak wyglądają wody płodowe?
Wody płodowe są zawsze świeże, bo podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo). Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste, bezbarwne lub białawe, mogą być lekko połyskliwe (opalizujące). W końcówce ciąży czasem są zmętniałe, ale wciąż nie powinny mieć innego zabarwienia poza białawym.Zdarza się, że wody płodowe są żółte, brązowawe, zielonkawe lub zielone. Zmieniony kolor to powód do niepokoju. Jeśli zauważysz, że odeszły ci wody inne niż przezroczyste, jak najszybciej jedź do szpitala. Zielone wody płodowe mogą świadczyć, że dziecku zagraża infekcja wewnątrzmaciczna. Informują, że dziecko wydaliło smółkę np. wskutek stresu lub niedotlenienia (jego skutkiem jest zamartwica urodzeniowa). Najczęściej zdarza się to w ciąży przenoszonej. Ale nie tylko. Zielonkawy kolor wody mogą mieć też wskutek infekcji ciężarnej.
Ile jest wód płodowych?
Ilość płynu owodniowego zmienia się w trakcie ciąży. Na początku jest go niewiele. Na początku 3. miesiąca ciąży – ok. 5-10 ml. W kolejnych tygodniach wód przybywa. Dziecko może w nich swobodnie poruszać się niemal do samego końca ciąży. Ilość wód płodowych zmniejsza się dopiero około 37. tygodnia ciąży, gdy dziecku w macicy robi się coraz ciaśniej.Za dużo lub za mało wód płodowych
Płynu owodniowego może być za mało lub za dużo. Zdarza się to mniej więcej u 1 kobiety na 100. Najczęściej wiąże się to z problemami u przyszłej mamy. Ilość płynu owodniowego można ocenić podczas badania USG.- Gdy wód płodowych jest za mało – mówimy wtedy o małowodziu. Ma ono miejsce, gdy objętość płynu owodniowego jest mniejsza niż 500 mililitrów. Przyczyną zbyt małej ilości wód może być ciąża przenoszona, czyli po terminie.
- Gdy wód płodowych jest za dużo – stan ten określany jest jako wielowodzie. Diagnozuje się je, gdy objętość płynu owodniowego przekracza 2 litry. Przyczynami wielowodzia może być np. cukrzyca ciężarnej, wady układu moczowego u dziecka, kłopoty z połykaniem.
Zobacz też:
Poród po terminie. Dlaczego ciąża jest przenoszona?
Kiedy lekarz musi podjąć decyzję o wywołaniu porodu?
Komu zagraża przedwczesny poród?