Wody płodowe - jak wyglądają i jak odchodzą?

Wygląd i ilość wód płodowych mówią wiele o kondycji i zdrowiu dziecka. Co oznacza kolor wód płodowych, kiedy wody mogą się sączyć i jak rozpoznać ich odejście?
Beata Turska
Jak wyglądają wody płodowe
fot. StockAdobe

Dzięki wodom płodowym dziecko może swobodnie poruszać się w brzuchu mamy i ćwiczy umiejętności, które przydadzą mu się po przybyciu na świat – połykanie i ruchy oddechowe. Służą również m.in. do transportowania substancji odżywczych i produktów przemiany materii, a także chronią dziecko przed wstrząsami i urazami oraz utrzymują stałą temperaturę w macicy. Wygląd i ilość wód płodowych mówi wiele o kondycji i zdrowiu dziecka.

Co to są wody płodowe?

Płyn owodniowy nie jest zwykłą wodą. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii zawiera również substancje odżywcze, takie jak:
  • glukoza,
  • białka,
  • tłuszcze.
Dzięki tym ostatnim powstaje surfaktant – substancja niezbędna do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania pęcherzyków płucnych dziecka.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Czy dziecko przez 9 miesięcy jest cały czas w tych samych wodach płodowych?

Wody płodowe są zawsze świeże – podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo). Płynu przybywa i ubywa również dlatego, że dziecko połyka wody płodowe, a także robi siusiu.

Objętość płynu owodniowego zmienia się w trakcie ciąży. Na początku jest go bardzo niewiele – w sam raz tyle, by powstała minipływalnia dla Tomcia Palucha. Na początku 3. miesiąca ciąży wystarcza 5-10 ml. Z czasem wód przybywa. Dziecko może w nich swobodnie fikać koziołki niemal do samego końca ciąży. Dopiero około 37. tygodnia ciąży wytwarzanie płynu się zmniejsza, a w macicy robi się coraz ciaśniej.

Jak wyglądają wody płodowe?

Prawidłowy płyn owodniowy jest przezroczysty. W końcówce ciąży mogą być nieco mętne, ale wciąż nie powinny mieć żadnego zabarwienia. Zdarza się jednak, że wody zmieniają kolor - na początku stają się żółte a ostatecznie zielone. Jeśli przyszła mama zauważa, że odeszły jej wody inne niż przezroczyste, powinna jak najszybciej udać się do szpitala. Zielone wody płodowe mogą być bardzo niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Świadczą o wydaleniu przez dziecko smółki np. na skutek stresu lub niedotlenienia. Najczęściej ma to miejsce podczas ciąży przenoszonej, ale nie tylko. Wody mogą mieć także zielonkawy kolor na skutek infekcji ciężarnej, ale wówczas nie stanowią zagrożenia dla dziecka. 

Za dużo wód płodowych, za mało wód płodowych

Zdarza się (mniej więcej u jednej kobiety na sto), że płynu owodniowego jest za mało lub za dużo. Najczęściej związane jest to z jakimiś problemami u przyszłej mamy, ale nie zawsze – każda ciąża jest inna i nie wszystko można zmieścić w ogólnych normach. Ilość płynu owodniowego można ocenić podczas badania USG.

Czym jest małowodzie?

W przypadku, gdy wód płodowych jest za mało, mówi się o małowodziu. Ma ono miejsce wówczas, objętość płynu owodniowego jest mniejsza niż 500 mililitrów. Przyczyną zbyt małej ilości wód może być np. fakt, że ciąża jest przenoszona.

Czym jest wielowodzie?

Wielowodzie, czyli zbyt dużo wód płodowych diagnozuje się wówczas, gdy objętość płynu owodniowego przekracza 2 litry. W przypadku wielowodzia przyczynami mogą być m.in. cukrzyca ciężarnej lub kłopoty z połykaniem u maleństwa.

Zobacz też:
Poród po terminie. Dlaczego ciąża jest przenoszona?
Kiedy lekarz musi podjąć decyzję o wywołaniu porodu?
Komu zagraża przedwczesny poród?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy