GRY
 
 

Odeszły mi wody płodowe i co dalej?

Czy jest jakiś bezpieczny czas od odejścia wód do zakończenia porodu? Jeśli wody odeszły rano, a następnego dnia rano poród jeszcze się nie zakończył, czy jest to powód do interwencji lekarskiej? Odpowiada prof. Bogdan Chazan, ginekolog.

Wody płodowe: rozpoczęcie porodu
fot. Fotolia

Od rozpoczęcia do zakończenia porodu powinna upłynąć najwyżej doba (choć niektóre szpitale mają inne standardy). Jeśli jednak po 6–12 godzinach od odejścia wód płodowych akcja porodowa nie postępuje, lekarze zwykle decydują o jej przyspieszeniu, najczęściej podając rodzącej kroplówkę z oksytocyną (sprawdź, dlaczego oksytocyna jest ważnym hormonem).

Zobacz też: Odejście wód płodowych
 

Przyspieszenie porodu a kolor wód płodowych

Biorą przy tym pod uwagę nie tylko czas trwania porodu, ale stan dziecka, wygląd wód płodowych (powinny być bezbarwne) oraz stan kobiety. Jeśli dziecku zagraża infekcja wewnątrzmaciczna (świadczy o tym np. zielone zabarwienie wód płodowych), poród trzeba zakończyć jak najszybciej.

prof. Bogdan Chazan, ginekolog
 
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Zobacz też: czy to już poród – sprawdź to, zrób test

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj