Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]

Twoje dziecko choruje częściej niż inne? Skoro tak, to nie tylko je lecz, ale też spróbuj zainteresować nauką. Wśród noblistów i odkrywców wielu było takich, którzy chorowali jako dzieci - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Wojciech Mikołuszko (dziennikarz i popularyzator nauki) jest jedną z osób, które w Instytucie Reumatologii zaprojektowały specjalną salę, w której dzieci będą m.in. otrzymywać leki biologiczne. Spędzą w niej dużo czasu, dlatego zamiast się nudzić, będą mogły się porozglądać i zainteresować nauką. Może w przyszłości któreś z tych dzieci zostanie odkrywcą? Wymyśli nowy lek?

Każde dziecko czasem choruje: jest przeziębione, ma katar, grypę. Niektóre dzieci chorują ciężej, poważniej, zadają pytania dlaczego ja. Albo inni zadają takie pytanie. Czy taka sala może dziecko zainteresować nauką?

Dzieci przewlekle chore często spędzają mnóstwo czasu w szpitalach. Np. dzieci chore na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Dziecko, które spędza w szpitalu dużo czasu, podłączone do kroplówki z lekami, może się zainteresować lekami i nauką. Mam nadzieję, że ta sala spowoduje, że nie będzie traktować kroplówki jako jakiegoś magicznego eliksiru, tylko zastanowi się, co to jest. Popatrzy wokół - tu są pewne rzeczy, które pozwalają dziecku zainteresować się nauką i pójść dalej. To, że ono może funkcjonować w miarę dobrze mimo poważnej choroby, jest zasługą wielu wybitnych naukowców, bardzo trudnej wiedzy, którą można dziecku podać w prosty sposób. Później być może będzie chciało rozszerzyć swoją wiedzę.
Wiele osób, które chorowały jako dzieci, w wieku dorosłym zainteresowało się medycyną. Podobnie jeśli choruje ktoś w rodzinie. Być może dziecko się tym zainteresuje. Odkrycia zdarzają się osobom przygotowanym. Być może te dzieci w przyszłości coś odkryją, a my na tym skorzystamy.
Marzę, by powstał lek na reumatoidalne zapalenie stawów, który całkowicie wyleczy chorobę, tak jak to jest z innymi chorobami to się stało, jak wzw typu C. Choroba zawsze jest pewną trudną sytuacją, natomiast może pchnąć dziecko, żeby pomagało.
Pani Ochojska, która jako dziecko chorowała na polio, pomaga z Polską Akcją Humanitarną osobom na całym świcie. Być może osoby przewlekle chore bardziej czują potrzeby innych ludzi.
Zobacz też: Dr Piotr Gietka - dobra atmosfera w szpitalach wzmaga efekty leczenia dzieci

W tej sali dziecko ma zapomnieć o chorobie. Co tu jest niezwykłego?

Wychodząc od choroby, chciałem dać dzieciom trochę rozrywki, bo uważam, że nauka może iść wspólnie z rozrywką. Na ścianach są motywy, które wiążą się z chorobą, z wiedzą, jednak Joanna Rzezak namalowała je tak, żeby to było atrakcyjne, przyjemne do oglądania. Są książki, gry planszowe, filmy, książeczki z zagadkami. Dziecko uczy się przez zabawę, to moja idea. Podobnie niektóre filmy, czasem fabularne, jak dr House, który porusza wątki medyczne, może pomóc w zainteresowaniu dziecka medycyną.
Zobacz także: Wojciech Mikołuszko: Dziecko można przekonać do szczepionek
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy