Płeć, wojna płci,
fot. © fabioberti.it - Fotolia.com

Wojna płci od poczęcia? Sprawdź, kto na niej wygrywa.

Chłopcy są na czas wojny, dziewczynki na czas pokoju – mawiały nasze babcie. Statystyki jednak pokazują, że niekoniecznie tak bywa.
Monika Karbarczyk
Płeć, wojna płci,
fot. © fabioberti.it - Fotolia.com
Przesądów zawiązanych z płcią dziecka jest bardzo wiele. Ostatnio wiadomość o tym, że rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek poruszyła co wrażliwsze jednostki – w końcu jak nasz wieszcz pisał w "Panu Tadeuszu": "Syn będzie, bo wojny nadchodzą, a w czasie wojny zawżdy synowie się rodzą". Czy rzeczywiście tak jest?

Zobacz: Chiński kalendarz płci dziecka

Jak wynika z danych GUS-u, od 2003 roku w Polsce rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Na przykład w 2012 r. urodziło się o 14 tys. chłopców więcej.
Czy te statystyki niekorzystne dla dziewczynek to znak ostatnich lat i widma kolejnej wojny? Niekoniecznie. Naukowcy zauważyli, że ta szala "liczby żywych urodzeń" przechyla się w stronę chłopców od XVII wieku i od pewnego czasu wynosi 51% do 49%.

Ponieważ płeć człowieka determinuje się już w momencie poczęcia, naukowcy myśleli, że znacznie więcej podczas zapłodnienia powstaje embrionów męskich. Postanowili to sprawdzić. W tym celu przebadali 140 tys. embrionów przechowywanych w klinikach płodności i 900 tys. płodów z badań przesiewowych. Zebrali również 30 mln raportów o żywych porodach, aborcjach i poronieniach.

Okazało się, że w momencie zapłodnienia była zachowana równowaga pomiędzy płodami męskimi i żeńskimi (wynosiła 50:50). Dysproporcja zaczęła się pojawiać dopiero w czasie ciąży. Co ciekawe w pierwszych tygodniach ciąży umierało więcej embrionów męskich niż żeńskich, ale z czasem rozwoju ciąży częściej dochodziło do poronień żeńskich płodów niż męskich. Stąd ta dysproporcja.

Jak widać, w tej biologicznej wojnie ostatecznie przegrywają dziewczynki.

Polecamy: Jak rozpoznać płeć dziecka - niekoniecznie na serio
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy