GRY
 
 

Wolontariusz wesprze rodzinę

Bycie rodzicem nie zawsze jest proste. Niemal każdy, kto wychowuje małe dziecko, spotyka się z trudnościami. Wielu rodziców odczuwa w swoim codziennym życiu brak osoby, która mogłaby ich wesprzeć i wysłuchać. Dlatego Fundacja "Dzieci Niczyje" zainicjowała projekt Wolontariusz w Rodzinie na wzór brytyjskiego programu Home Start. Jeśli potrzebujesz wsparcia, albo chcesz pomagać - zgłoś się.

fot. Fotolia.pl
Celem projektu jest wsparcie rodziców małych dzieci (0-3 lata) w ich domowym środowisku. Udział w projekcie jest bezpłatny.
- Rodziny zgłaszają się do projektu z wielu różnych powodów – są samotne, nie znają nikogo, kto mógłby im pomóc, nie radzą sobie z trudnościami finansowymi bądź emocjonalnymi, trudno im zaadaptować się do zmiany, jaka zaistniała w ich rodzinie po narodzinach dziecka, doświadczają trudności związanych z długotrwałą chorobą członka rodziny czy też brak im pozytywnych wzorców z własnych rodzin – mówi Anna Żardecka, koordynatorka projektu z Fundacji Dzieci Niczyje.
Do programu rodzina może zgłosić się sama, wypełniając formularz według instrukcji na stronie internetowej fundacji. Rodzinę, za jej zgodą, może też zgłosić przedstawiciel innej instytucji: pracownik społeczny, położna lub pielęgniarka środowiskowa itp. Do udziału w projekcie zapraszani są rodzice dzieci w wieku do 3. roku życia.

Wolontariusz odwiedza rodzinę w wymiarze około 2-3 godzin raz w tygodniu tak długo, jak jest to potrzebne. Przez ten czas, w zależności od potrzeb rodzica, słucha go, rozmawia o trudnościach, dzieli się doświadczeniem, udziela emocjonalnego wsparcia.
Fundacja zapewnia wolontariuszom 40-godzinne szkolenie wstępne, opiekę merytoryczną psychologów, wsparcie członków zespołu, regularne spotkania z koordynatorami projektu oraz innymi wolontariuszami. Mogą nimi zostać osoby, które same są rodzicami i wiedzą, że bycie rodzicem jest piękne, ale również bardzo trudne.
Informacje dla wszystkich zainteresowanych znajdują się na stronie internetowej www. dobryrodzic.fdn.pl.

Polecamy: Gdy po porodzie pojawia się smutek
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci