WOŚP przekazuje 20 milionów na walkę z koronawirusem
fot. screen/Facebook Jurek Owsiak

WOŚP daje 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem. I jeszcze więcej!

Pieniądze poszły na zakup specjalistycznych łóżek, sprzętu laboratoryjnego do wykonywania testów i odzieży ochronnej dla służb medycznych. Ale to nie koniec pomocy Orkiestry!
Agnieszka Majchrzak
WOŚP przekazuje 20 milionów na walkę z koronawirusem
fot. screen/Facebook Jurek Owsiak
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nigdy nie zawodzi i tak jest i tym razem. W walce z epidemią koronawirusa Orkiestra postanowiła wspomóc szpitale, przede wszystkim 19 placówek jednoimiennych całkowicie przeznaczonych na leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem 2019-nCoV.

150 łóżek do intensywnej terapii na OIOM-ach

- Złożyliśmy zamówienia na dostarczenie w sumie 150 łóżek do intensywnej terapii. Trafią do nas do końca kwietnia. To zakupy za blisko 4 miliony złotych. Będziemy ustalali z Ministerstwem Zdrowia, gdzie te łóżka mają trafić, głównie będą to nowe szpitale, wytypowane do walki z koronawirusem - powiedzał Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Szef orkiestry przyznał, że pomoc szpitalom jest obecnie utrudniona. - Uruchomiliśmy wszystkie nasze kontakty i relacje ze światowymi producentami sprzętu i wyposażenia medycznego, by pomóc szpitalom w zaspokajaniu najbardziej palących potrzeb. Nie jest to łatwe w warunkach ogromnego popytu praktycznie na całym świecie, ale jako Fundacja przeznaczająca rocznie kilkadziesiąt milionów euro na zakup sprzętu dla szpitali, mamy bardzo silną pozycję negocjacyjną - powiedział Owsiak.
Redakcja poleca: „Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka
Czy polscy rządzący otworzą swoje serca na pomoc dzieciom z Syrii? Dlaczego Polska Akcja Humanitarna uważa, że adopcja dzieci z Alleppo to nienajlepszy pomysł? Jaki głos w tej sprawie zabrali członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci?

Zakup sprzętu do wykonywania testów

Dodatkowym urządzeniem, którego zakupu w przyspieszonym trybie dokonuje Fundacja, jest specjalistyczny analizator laboratoryjny, pozwalający wykonywać testy na koronawirusa. Dzięki niemu można wykonywać je na trzy zmiany.

Urządzenie zostanie przekazane do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi (całkowicie wyposażonego w sprzęt przez WOŚP). Laboratorium zostało właśnie włączone do sieci laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa.

Kłopot z zakupem respiratorów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilku dni pozostaje w kontakcie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, konsultując ewentualną pomoc w doposażeniu szpitali. Owsiak przyznał, że zakup respiratorów na obecną chwilę jest bardzo mocno utrudniony, gdyż nie ma ich w sprzedaży.

- Respiratory są istotnie niezbędne do leczenia osób zarażonych koronawirusem, ale te urządzenia nie są tak po prostu dostępne, nie stoją na półkach. Wcześniej, gdy w ramach zakupów z Finału zamawialiśmy po kilkadziesiąt respiratorów, musieliśmy na nie czekać przez kilka miesięcy, dziś, gdy cały świat składa zamówienia, tych urządzeń zwyczajnie nie ma - wyjaśnił szef WOŚP.

Zakup 50 tysięcy zestawów ochrony osobistej

To nie koniec pomocy - WOŚP zdecydowała o przeznaczeniu 16 milionów złotych na zakup 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Mają one zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratujących życie i zdrowie osób zarażonych koronawirusem. To obecnie jedna z najbardziej potrzebnych rzeczy do walki z nim.

W skład każdego zestawu IPOB wchodzi:
  • maska o właściwościach ochronnych w klasie P3 z filtrem mechanicznym i zaworem oddechowym, posiadająca certyfikat wyrobu medycznego,
  • kompletny kombinezon ochronny Tyvek Classic,
  • buty,
  • panoramiczne gogle ochronne umożliwiające jednoczesne noszenie szkieł korekcyjnych,
  • 2 pary rękawiczek nitrylowych Supreno,
  • worek na odpady medyczne.

WOŚP nie powiedziała ostatniego słowa w walce z koronawirusem

Zarząd Fundacji zdecydował się pokryć koszt zakupu pakietów częściowo ze środków zebranych w 2019 roku w ramach 1 proc. podatku, a częściowo - ze zbiórki 28. Finału WOŚP. Całość zaangażowania Fundacji w walkę z koronawirusem wynosi na ten moment blisko 20 milionów złotych.

- Na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo, ponieważ uruchamiamy także specjalny fundusz interwencyjny i planujemy kolejne zakupy - podkreśliła członkini zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.

Fundusz ma być skierowany do partnerów biznesowych Fundacji oraz przedsiębiorstw chcących zaangażować się w walkę z koronawirusem. Będzie finansował kolejne zakupy sprzętu oraz wyposażenia medycznego dla placówek medycznych walczących z epidemią. Fundacja nie planuje jednak uruchomienia zbiórki społecznej - na tę chwilę fundusz oparty ma być wyłącznie na darowiznach firm.

Wolontariusze WOŚP pomagają starszym

Orkiestra włączyła się o walki z koronawirusem także na inne sposoby. Od kilku dni prowadzi akcję "Pomagamy", polegająca na koordynowaniu pomocy osobom, potrzebującym wsparcia w codziennych czynnościach, jak np. zakupy czy spacer z psem.

Do pomocy zgłosiło się już blisko 700 osób, głównie wolontariuszy Pokojowego Patrolu i członków sztabów działających w ramach Finału WOŚP. Udało się pomóc ponad 100 osobom.

Można także obejrzeć "Domową Orkiestrę", czyli cykl specjalnych programów Jurka Owsiaka i Kręcioła.TV. Każdego dnia widzowie mogą obejrzeć nowy odcinek, w którym są fragmenty koncertów z Pol’and’Rock Festival i zapis spotkań z gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych. Są również reportaże dotyczące całorocznej działalności Orkiestry i konkursy z nagrodami.

WOŚP przygotowuje także specjalny cykl artykułów dla rodziców, w których będzie radzić jak spędzać czas z dziećmi w domu podczas walki z koronawirusem. Znajdą się tam m.in. wspólna nauka pierwszej pomocy, oglądanie koncertów i spotkań z ASP na Pol’and’Rock Festival czy rodzinne granie w planszówki, np. w orkiestrową grę o pierwszej pomocy.

Źródło: mat. prasowe WOŚP, Facebook

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy