wózek dla niemowlaka, wózek dla dziecka
Adobe Stock
Zakupy

Jak wybrać pierwszy wózek dla niemowlaka i kiedy kupić spacerówkę? [PRZEGLĄD WÓZKÓW]

Wózek dla niemowlaka to poważna decyzja, bo od jakości gondoli zależy wasza wygoda i bezpieczeństwo niemowlęcia. Jaki wózek wybrać dla dziecka, które jeszcze nie siada? Kiedy przesiąść się do spacerówki? Sprawdź cechy idealnego wózka i nasz ranking popularnych modeli.

Wózek dla niemowlaka powinien być zwrotny, wygodny i bezpieczny. Musi mieć także doskonałe zawieszenie i spory bagażnik. Wygląd jest najmniej ważny, bardziej liczy się funkcjonalność wózka. 

Wielu rodziców decyduje się na wielofunkcyjne wózki 2 w 1 lub 3 w 1, które mają wymienne siedziska (na tym samym stelażu montuje się gondolę, spacerówkę, a często i tzw. nosidło lub fotelik samochodowy) – każdy wózek najlepiej przetestować w sklepie. Polecamy sprawdzone wózki dla dzieci.

Spis treści:

Wózek dla niemowlaka a spacerówka - od kiedy?

Na początku dla dziecka do ok. 6. miesiąca życia trzeba mieć wózek głęboki (gondolę), w którym dziecko może leżeć i spać. Potem będzie obracać się na brzuszek, próbować siadać (niektóre wózki dla niemowląt mają możliwość podniesienia oparcia). Po ok. 6. miesiącu życia, gdy dziecko już stabilnie siedzi, potrzebuje wózka spacerowego. W nim dziecko będzie oglądać świat na siedząco, ale czasem też i drzemać. Dlatego dobrze, żeby taka spacerówka miała opuszczane oparcie. Jeśli dziecko jest już starsze - biega i chodzi, a tylko czasem potrzebuje odpoczynku, możesz kupić lżejszy spacerowy wózek typu parasolka.

Wózek dla niemowlaka - praktyczny przewodnik

Jak dobrze wybrać wózek dla niemowlaka? Na początek dopasuj dany model do własnego stylu życia i rodzaju terenu. Te sprawdzone wskazówki mogą się przydać. Wystarczy je pobrać i wydrukować, by móc zerknąć podczas wybierania wózka.

Jaki wózek wybrać - parametry techniczne

Najistotniejsze cechy wszystkich wózków ze względu na komfort jazdy i wygodę prowadzenia (niekoniecznie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka - wymagają testowania) to przede wszystkim:

Stelaż wózka

Aluminiowy jest najlżejszy, ale może być mniej trwały. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie łączenia i spoiwa wyglądają na solidne i „pracują” pod ciężarem. Szprychy i obręcze ze stopów stali mogą szybko zacząć rdzewieć.

Poniżej gondola z aluminiowym stażem. Dzięki niemu cały wózek waży tylko 12.9 kg. Stelaż i gondolę da się kupić osobno, co daje możliwość wybrania kolorystyki wózka:

jaki wózek wybrać gondola 3 w 1 aluminiowy stelaż
 

Wielofunkcyjna gondola z aluminiowym stelażem

W małych i poręcznych spacerówkach typu parasolka stelaż jest najlżejszy, ale też mniej trwały, bo często się go rozkłada (najlepiej przećwicz tę umiejętność już w sklepie). Wygodniejsze są wózki, które łatwo rozłożysz tylko jedną ręką, np. z wmontowanym systemem sprężyny gazowej (przypomina ten w fotelach biurowych – jeden przycisk rozkłada cały wózek).

Poniżej bardzo wygodna spacerówka, składana jedną ręką. Wazy tylko 7,5 kg, a po złożeniu samodzielnie stoi i ma wymiary bagażu podręcznego.

jaki wózek wybrać spacerówka składana 1 ręką

 

lekka, składana jedną ręką spacerówka

Waga wózka

Teoretycznie im cięższy wózek głęboki (do ok. 6 miesiąca życia dziecka), tym stabilniejszy. Ciężar wózków typu gondola waha się średnio od 12 do 19 kg. Pamiętaj jednak, że z dzieckiem w środku i dodatkowymi akcesoriami będzie on jeszcze cięższy! Weź też pod uwagę miejsce przechowywania wózka - jeśli będziesz musiała wnosić go na piętro, do mieszkania, lekki wózek będzie lepszym wyborem.

Waga spacerówki im jest mniejsza, tym lepsza (od 6 do 12 kg), bo gdy dziecko podrośnie i część spaceru zacznie pokonywać na własnych nóżkach, ciągnięcie ciężkiego wózka stanie się bardzo męczące (szczególnie dla babci).

Zawieszenie wózka

Jeśli będziesz często jeździć po zmiennym terenie (trawa, beton, piasek), wybierz najbardziej miękkie zawieszenie lub poszukaj wózka, który ma funkcję regulacji zawieszenia.

Hamulce wózka

Hamulce w wózku powinny działać lekko - bez użycia zbyt dużej siły. Jeśli wózek ma przekładaną rączkę, zgodnie z europejską normą hamulec powinien być zamontowany po obu stronach!

Koła wózka

Jaki rodzaj kółek jest najlepszy? To zależy!

  • Duże (powyżej 20 cm średnicy) i pompowane są cięższe, ale za to łatwiej pokonują nierówności i nie zakopują się w piasku lub śniegu. Dodatkowo amortyzują wstrząsy, a dziecko czuje na wybojach tylko miłe kołysanie (ten sam efekt dają amortyzatory na paskach, ale wózek nie będzie miał wówczas samonastawnych, obrotowych kółek).

    Poniżej fajna spacerówka na dużych żelowych kołach, które znakomicie ułatwiają jazdę po nierównym terenie. Wózek jest amortyzowany i niedrogi:

jaki wózek wybrać

spacerówka na dużych kołach

  • Małe, twarde kółka są zwykle bardzo zwrotne, przydają się, gdy jeździsz wózkiem głównie w... galeriach handlowych. Na leśne dukty, spacery w górach i miejskie chodniki (zwłaszcza zaśnieżone) warto kupić wózek z dużymi, najlepiej pompowanymi, kołami.
  • Kółka piankowe są nieco twardsze i mniej trwałe, ale za to lżejsze – to ważne, jeśli czeka was wnoszenie wózka po schodach.
Trójkołowce najlepiej sprawdzają się w terenie. Obrotowe i samonastawne kółka są bardzo wygodne na płaskim i równym terenie, ale jeśli nie mają blokad – będą „tańczyć” na nierównościach. Z założenia kółka z dodatkiem kauczuku są  cichsze. Trójkołowiec jest najszybszy i najzwrotniejszy pod warunkiem, że przednie koło (nawet obrotowe) można zablokować w jednej pozycji.
 
Poniżej świetny sportowy, trójkołowy wózek. Waży tylko 11,8 kg. Ma amortyzowane pompowane koła, przednie z możliwością blokady. Trzy tryby użytkowania: marsz, trucht, bieg. Łatwo się go składa. Udźwignie dziecko do 29,5 kg!
jaki wózek wybrać trójkołowy

sportowy wózek trójkołowy

 

Amortyzatory wózka

Muszą dawać stabilność. Nie mogą być ani za miękkie, ani zbyt twarde. Uwaga! W niektórych wózkach, zwłaszcza spacerowych nie ma ich wcale! Pamiętaj, że na dłuższych wycieczkach taki „twardy” wózek będzie niewygodny dla dziecka. Pobujaj wózkiem na boki i do przodu. Zwróć uwagę, czy rozkołysany pojazd zachowuje stabilność i nie piszczy. Przejedź próg sklepu lub wykonaj kilka nagłych zwrotów. Przecież nie zależy ci na tym, by dziecko bujało się jak na huśtawce. Może czuć tylko lekkie kołysanie. Kręgosłup maleństwa jest bardzo wrażliwy.

Poniżej bardzo fajna gondola na amortyzatorach i żelowych kołach, które dodatkowo amortyzują nierówności. Wózek waży tylko 12,5 kg i ma aluminiową ramę. Łatwo się go składa. Wyposażony w system zapamiętywania ustawienia kół. Niedrogi, a naprawdę sensowny.

jaki wózek wybrać gondola amortyzowana

Jaki wózek dla dziecka - dodatkowe akcesoria

Wybierając i testując wózek, zwróćcie w pierwszej kolejności uwagę na takie rzeczy, które od razu widać, takie jak:

  • Budka - powinna cicho się składać, inaczej śpiący w wózku niemowlak może się obudzić. W niektórych modelach są zamontowane dodatkowe siateczki wentylacyjne lub okienka – przypominają szyberdach. Zawsze pytaj, czy materiał, z którego są wykonane, ma filtry przeciwsłoneczne. Zmierz szerokość windy i framugi, a także bagażnik w aucie, by wiedzieć, czy wybrany wózek się tam zmieści.
  • Druga istotna rzecz to rączka (poręcz). Powinna być regulowana. Regulacja (najlepiej teleskopowa) to podstawa, dzięki temu nawet osoby o różnym wzroście będą mogły komfortowo prowadzić wózek i panować nad nim.
  • Dno wózka najlepiej, żeby było styropianowe lub drewniane, bo takie zapewnia najlepszą izolację przed zimnem. Plastikowe jest zwykle zbyt lekkie.
  • Warto sprawdzić od razu kosz na zakupy. Zarówno w  gondoli, jak i spacerówce najbardziej praktyczny jest pojemny, łatwo dostępny i umieszczony na tyle wysoko, by nie zamoczył się w kałużach. Siatka mocowana na poręczy może spowodować wywrotkę! Warto, by można go było zdejmować do prania.
  • Tapicerka powinna być koniecznie zdejmowana i łatwa w czyszczeniu (sprawdź na metce, czy można prać ją w pralce). Warto, by miała fluorescencyjne elementy – wózek będzie bardziej widoczny. Dobrze, gdy obicie jest przewiewne, porządnie zamocowane i dokładnie obszyte.
  • Materacyk sprawdź koniecznie przejeżdżając po nim dłonią i oceń, czy jest dość elastyczny (sprężysty) i bez nierówności. Niektóre wózki mają zamontowany materacyk redukcyjny, czyli specjalną dodatkową wkładkę, która przypomina miękki rogalik. Chroni ona główkę dziecka i utrzymuje ją na miejscu podczas jazdy.
  • Szelki. Powinny być w komplecie (w zasadzie nie spotyka się już wózków bez nich) lub przynajmniej zaczepy do ich mocowania. Gwarantują bezpieczeństwo, gdy dziecko jest bardzo ruchliwe.

Jak zadbać o bezpieczeństwo wózka?

Wózek dla dziecka powinien spełniać kilka warunków:

  • Siedzisko – powinno być głębokie i szerokie, zapewniać wygodę podróżowania - z łatwością posadzisz na nim dziecko w zimowym kombinezonie. Koniecznie sprawdź, czy twój maluch zmieści się w wybranym modelu wózka ze sporym zapasem. W niektórych modelach siedzisko montowane jest w obu kierunkach do wyboru. 
  • Oparcie – dobrze, gdy jest wyższe niż siedzące dziecko, bo podpiera kręgosłup. Powinno być wzmocnione i twarde, by maluszek nie zapadał się w nim podczas długich wypraw (nie dotyczy wózka parasolki, który z założenia jest na krótkie trasy). Regulowana wysokość oparcia przydaje się, gdy maluszek lubi uciąć sobie drzemkę podczas spaceru.
  • Pałąk – zapewnia dodatkową ochronę dziecku, zwłaszcza gdy jest obity miękkim tworzywem. Najlepiej, by był prosty do zdemontowania z obu stron, bo wtedy łatwiej wyjąć dziecko. Niektóre modele mają wymienny pałąk w kształcie plastikowego blatu (dobry na zabawki lub picie). Do większości wózków można też dokupić pałąk uniwersalny, jeśli nie ma go wyposażeniu.
  • Pasy pięciopunktowe – zapinane na ramionkach oraz w kroku zapewniają dziecku najlepszą ochronę przed wypadnięciem. Starsze dzieci mogą być zapięte tylko w kroku.
Model wózka z regulacją ustawienia podnóżka jest praktyczniejszy, bo rośnie razem z dzieckiem. Zobacz, czy dziecku wygodnie będzie wspiąć się na niego (czy tuż pod podnóżkiem nie sterczy kółko lub jakiś element stelaża bez antypoślizgowej powłoki ochronnej).

Wózek głęboki dla niemowlaka (gondola) - o co warto dopytać?

Warto spytać o dodatkowe funkcje. Dlatego sprawdź, czy:

  • można demontować budkę i używać jako pierwszego łóżeczka?
  • model z dmuchanymi kołami ma w komplecie pompkę?
  • przy wózku jest uchwyt lub termopokrowiec na butelkę?
  • śpiworek jest w wyposażeniu podstawowym?
  • do stelaża można dopinać fotelik samochodowy innej firmy?

 

 

Wózek spacerowy dla dziecka - o co jeszcze spytać?

Na pewno o dodatkowe funkcje.
Sprawdź, czy:

  • w wyposażeniu jest dostępna wkładka do spacerówki przeznaczona dla mniejszego dziecka;
  • wózek ma blokadę samoczynnego rozkładania;
  • do stelaża można bez problemu dopinać fotelik samochodowy innej firmy;
  • w komplecie do wózka parasolki jest też pokrowiec lub pasek na ramię;
  • można dokupić uchwyt do transportu na rowerze.

 

 

TYP WÓZKA GONDOLA SPACERÓWKA
CHARAKTER
Aktywność codzienne spacery
na sen
codzienne spacery
drzemki
Wiek do ok. 6. m. ż.
(maluch leży)
od ok. 6. m. ż.
(maluch siedzi)
Cecha główna  wygoda 
solidna konstrukcja
wszechstronny
mocna rama
Bezpieczeństwo głębokość
stabilne dno
5-punktowe pasy 
pałąk 
Składanie NIE TAK

Zobacz też:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 20% na markę Dr_Irena_Eris
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Rabat 20% na całą markę Dr Ire... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Online

Rabat 20% na całą markę Dr Irena Eris. Oferta dostępna na www.sklep.drirenaeris.com. Nie łączy się z innymi promocjami, nie dotyczy Prosystem Home Care oraz voucherów prezentowych. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na www.swederm.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY20
Zobacz
Rabat do -20%
Rabat do -20%
-10% na zakupy za min. 99 zł l... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Rabat do -20%
Online

-10% na zakupy za min. 99 zł lub -20% na zakupy za min. 199 zł. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami oraz nie dotyczą produktów Hebe Partner. Oferta i szczegóły w aplikacji Hebe i na hebe.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% wybrany asortyment
-20% wybrany asortyment
20% zniżki na asortyment znajd... więcej»
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
+
-20% wybrany asortyment
Online

20% zniżki na asortyment znajdujący się z w zakładce Szaleństwo Zakupów na www.sleeplessinwarsaw.com. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
-20% na nową kolekcję
-20% na nową kolekcję
Rabat 20% na nieprzecenione be... więcej»
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
+
-20% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na nieprzecenione bestsellery i produkty z nowej kolekcji. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych (w Warszawie i Krakowie) i online na balaganstudio.com. Z wyłączeniem kolekcji biżuterii Balagan・W.KRUK・Felicita! Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA