wpływ diety dziecka na jego zachowanie
fot. Fotolia

Wpłyń dietą na zachowanie dziecka. Przeczytaj jak!

Czy wiesz, że to, co jada twoje dziecko, może mieć wpływ na jego zachowanie? Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na koncentrację, dobry nastrój, ale nawet relacje z rówieśnikami. Co pomaga?
Karolina Stępniewska
wpływ diety dziecka na jego zachowanie
fot. Fotolia
Czy jedzenie może wpływać na zachowanie dziecka? Tak, i to zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Na pewno zaobserwowaliście pobudzenie dziecka po zjedzeniu dużej ilości cukru? Ale czy jedzenie naprawdę może też poprawiać zachowanie? Dasz dziecku jabłko, a będzie miłe i życzliwe dla brata? Mandarynkę i przestanie wpadać w histerię? Niestety, to nie takie proste, nie oszukamy temperamentu dziecka, nie przeskoczymy potrzeby wychowywania, stawiania granic, tłumaczenia świata, rozmowy, otwarcia na potrzeby dziecka itd., ale nauka ma dowody na to, że pewne składniki odżywcze mogą wpływać pozytywnie na to, jak się czujemy i zachowujemy. Dlatego warto upewnić się, że dieta naszych dzieci obfituje w produkty, który zawierają te dobroczynne składniki. Bonusem jest to, że nie tylko wpływają na zachowanie, ale przede wszystkim są zdrowe!

6 składników odżywczych, które dobrze wpływają na zachowanie

Oto lista składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci:
 • magnez – badania wykazały, że poprawia koncentrację i wycisza, zmniejsza nadwrażliwość układu nerwowego
 • cynk – niedobór cynku może wpływać na funkcje poznawcze u dzieci, zmniejszając aktywność dziecka,  zaburzając pamięć i zdolność uczenia się oraz sprzyjając zachowaniom emocjonalnym. Są dowody na to, że suplementacja cynku u dzieci z ADHD miała korzystny wpływ na ich zachowania społeczne i koncentrację. 
 • Omega-3 –  potrzebne do prawidłowego rozwoju mózgu. Badania wykazały, że suplementacja kwasów Omega-3 poprawia koncentrację, zdolności uczenia się (w tym umiejętność czytania i mówienia) i ogranicza zaburzenia zachowania, W połączeniu z cynkiem i magnezem zmniejszały impulsywność, emocjonalne zachowania i problemy z koncentracją u dzieci z ADHD
 • Witamina D – oprócz wielu korzyści zdrowotnych, witamina D pozytywnie wpływa na koncentrację i funkcjonowanie mózgu. Poprawia nastrój, sen i korzystnie wpływa na poziom energii dziecka
 • Witamina B – naukowcy odkryli, że dzieci, które mają za niski poziom witaminy B6  częściej mają problemy z nauką i zachowaniem: są drażliwe, mają gorsze samopoczucie i kłopoty ze skupieniem. Z kolei niedobór witaminy B12 objawia się m.in.  zmęczeniem, nadmierną nerwowością, problemami z pamięcią i depresję.
 • Żelazo – niedobór żelaza prowadzi do zaburzeń zachowania u dzieci (ospałość, pogorszenie interakcji społecznych i koncentracji). Żelazo poprawia nastrój, funkcje poznawcze i umiejętność skupienia się
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Co z tego wynika?

Czy oznacza to, że teraz powinnaś pobiec do apteki i wykupić dostępne tam suplementy witamin i składników odżywczych dla dzieci? Absolutnie nie! Nigdy nie powinnaś na własną rękę podawać dziecku witamin, bo ich nadmiar może być równie szkodliwy, co niedobór. Podstawa jej dostarczanie dziecku odpowiednich składników odżywczych w jedzeniu. Upewnij się więc, że w diecie twojego dziecka znajdą się m.in:
 • ryby (łosoś, tuńczyk, śledzie) – bogate w kwasy Omega-3, żelazo, witaminy B12, B6, D
 • jajka – kwasy Omega-3, witaminy B12, B6, D
 • olej lniany – omega-3
 • orzechy – omega-3, cynk
 • warzywa strączkowe – żelazo
 • chude czerwone mięso – żelazo, cynk
 • drób – cynk, witamina B12, B6

Superprodukty, które mają (prawie) wszystko

Istnieje tez grupa produktów spożywczych, która zawiera ponadprzeciętnie dużo dobrych składników. Nazywamy je superproduktami. Wymienionych wyżej składników odżywczych szukaj m.in. w:
 • komosie ryżowej (quinoa) - zawiera magnes, cynk, białko, omega-3 i witaminę B. Komosą możesz zastąpić kaszę i makaron, świetnie nadaje się jako baza do sałatek
 • nasionach chiałyżka chia dziennie i dziecko dostanie bogactwo białka, żelaza, cynku i kwasów Omega-3.  Chia sprawdzi się świetnie jako dodatek do owsianek, jogurtów i koktajli
 • awokado – zawiera m.in. dużo zdrowych tłuszczów. Dodawaj do kanapek, sałatek, a nawet zup.
 • jarmużu – zawiera dużo żelaza oraz witamin (E, K i C). możesz robić z niego pyszne i zdrowe chipsy (dzieci je pokochają) lub przyrządzać jak szpinak (który też ma wiele żelaza!).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy