Oczyszczacz powietrza Philips
fot. mat. prasowe

Smog - zagrożenie dla zdrowia

Smog negatywnie oddziałuje na organizm człowieka, a jego skutki bywają krótko-, jak i długofalowe. Jakie choroby może wywoływać smog i jak się przed nimi uchronić?
Oczyszczacz powietrza Philips
fot. mat. prasowe
Chociaż smog stał się już niestety elementem naszej codzienności, nie powinniśmy się z nim oswajać, gdyż jest niezwykle groźny dla ludzkiego organizmu. Nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może doprowadzić do poważnych chorób w przyszłości, a nawet skrócić życie. Najgroźniejszy jest pył PM2,5, którego średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra, więc bez trudu dociera do dróg oddechowych, przedostając się również do krwioobiegu. Lista chorób, do których przyczynia się smog jest niestety długa:
 • rak płuc
 • depresja
 • miażdżyca
 • bezpłodność
 • zawał mięśnia sercowego
 • choroby serca/zaburzenia rytmu serca/niewydolność serca
 • nadciśnienie
 • zakrzepica
 • udar mózgu
 • astma
 • zaburzenia koncentracji (a nawet obniżenie wskaźnika IQ)
 • zmiany anatomiczne mózgu
 • niska waga urodzeniowa
 • wyższe ryzyko wcześniactwa
 • zaburzenia hormonalne/otyłość (zwłaszcza u dzieci i młodzieży)
 • podrażnienie spojówek
 
Pamiętaj, że oprócz kobiet w ciąży i osób starszych najbardziej narażone na smog są dzieci. Szacuje się, że już około 6% polskich dzieci cierpi z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, drażni i uszkadza nabłonek rzęskowy oskrzeli, toruje drogę wirusom i rozmaitym bakteriom. Organizm usiłuje się bronić, chcąc usunąć szkodliwe cząsteczki poprzez wykrztuszanie i nadprodukcję śluzu. Pojawia się więc przewlekły i uporczywy kaszel - tłumaczy pediatra i reumatolog - dr Małgorzata Biernacka-Zielińska. -  U dzieci żyjących w bardzo zanieczyszczonych aglomeracjach występują przewlekłe bóle głowy, osłabienie, ciągłe zmęczenie i zaburzenie koncentracji, a kobiety ciężarne rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które są w późniejszym życiu podatniejsze na choroby. Zanieczyszczenia kumulują się przy gruncie, dlatego małe dzieci oddychając powietrzem o jeszcze gorszej jakości przez usta, omijają nos jako element usuwania szkodliwych pyłków - dodaje dr Biernacka-Zielińska. Największy problem mogą mieć z tym maluchy cierpiące na astmę lub alergię.
 
Jak rozpoznać, że na zewnątrz mamy do czynienia z wysokim stężeniem szkodliwych substancji? Zwykle nie jest to trudne - po prostu gorzej się nam oddycha, a czasem po prostu w powietrzu czuć drażniący dym. Nad miastem unosi się wtedy gęsta łuna oparów, które najczęściej można zauważyć. Jakość powietrza można też sprawdzać na bieżąco dzięki aplikacjom mobilnym, np. Air Matters. Jeśli czujesz, że będąc na zewnątrz zaczynają Ci łzawić oczy, a spojówki stają się podrażnione, mogą to być pierwsze reakcje alergiczne na nadmierną ilość drobin. Lepiej nie przebywać wtedy zbyt długo na zewnątrz, a tym bardziej nie uprawiać ćwiczeń na powietrzu.
 
Niestety schronienie się w domu podczas dni z największym smogiem nie jest idealnym rozwiązaniem, gdyż zanieczyszczenia powietrza dostają się także do wewnątrz pomieszczeń poprzez otwarte okna czy wentylację. Możesz jednak zadbać o czyste powietrze w domu dzięki oczyszczaczowi powietrza. Ważna sprawa - wybierając oczyszczacz powietrza, upewnij się, żeby rzeczywiście pomagał zamiast szkodzić. Dlatego należy wybierać przetestowane urządzenia np. przez PTA, PZH lub zagraniczne, uznane instytuty np. Europejską Fundację Centrum Badania Alergii (ECARF). Warto też wybierać wśród urządzeń filtrujących naturalnie i bezpiecznie, które oczyszczają poprzez system wieloetapowej filtracji. Wymagania te spełniają oczyszczacze powietrza Philips, np. AC3256, które poprzez filtr wstępny, węglowy oraz NanoProtect HEPA filtrują również cząsteczki smogowe PM2,5, z efektywnością usuwania do 99,97%. Dodatkowo dzięki zaawansowanemu czujnikowi AeraSense wykrywają zanieczyszczenia i automatycznie oczyszczają powietrze, a Ty jakość powietrza w czasie rzeczywistym możesz sprawdzić poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz wyświetlacz pokazujący stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.
Redakcja poleca: Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!
Czy smog to zawsze gęste jak mleko, śmierdzące powietrze? Jakie zanieczyszczenia są rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia? Co to jest i z czego się bierze smog, tłumaczy ekspert – prof. Katarzyna Juda-Rezler.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy