Encyklopedia problemów wychowawczych

Wrażliwość

Nawet delikatne zwrócenie uwagi powoduje, że Twój syn lub córka zaczyna od razu płakać. Patrzy załzawionymi i pełnymi poczucia winy oczkami, a Tobie mięknie serce z żalu. Jak wychowywać małego nadwrażliwca, nie raniąc przy tym jego uczuć?

Najważniejszy jest Twój takt i delikatność. Wrażliwe dziecko długo rozpamiętuje każde Twoje gniewne spojrzenie, zniecierpliwiony ton czy ostre słowo. Dziecko nadzwyczaj wrażliwe wymaga zupełnie innego traktowania niż wesoły, pewny siebie maluch. Twoja wyrozumiałość pomoże przezwyciężyć towarzyszące mu codziennie poczucie winy lub krzywdy.

Zapewniaj o swojej miłości
Delikatne traktowanie nie oznacza, że powinnaś całkowicie powstrzymać się od zwracania dziecku uwagi lub stanowczego nakłaniania do przestrzegania ustalonych przez Ciebie zasad. Tak jak każde inne dziecko, Twój maluch powinien znać granice tego, co mu wolno – chociażby po to, by miał szansę uniknąć sytuacji, w której musi zostać skarcony. Staraj się jednak, aby ustalanie i egzekwowanie zasad prawidłowego zachowania przebiegało jak najmniej drastycznie.

Nawet w chwilach zdenerwowania pamiętaj, żeby nie używać groźnego, podniesionego głosu – maluch skupia się wtedy nie na słowach, ale groźnie brzmiącym tonie. Podczas reprymendy staraj się jednocześnie przekazać swoje zapewnienia o miłości. Upominając malucha, posadź go sobie na kolanach lub obejmij. Staraj się nie tylko karać za błędy, ale jednocześnie przedstawiać rozwiązania, które pomogą uniknąć maluchowi błędu w przyszłości. Krytykuj zachowanie malca, a nie jego osobę. Nie stosuj rozwlekłych, pouczających tyrad, które mogą pognębić maluszka. I zapewniaj o swojej bezwzględnej miłości, cokolwiek by się stało.