Sala porodowa dla kobiet rodzących śmiertelnie chore dzieci
fot. Fotolia

To pierwsza taka sala porodowa w Polsce. Dla kobiet, które urodzą chore dzieci

To pierwsze miejsce w Polsce, w którym rodzice będą mieli szansę pożegnać się z dzieckiem. Choć sala jeszcze nie przyjmuje pacjentek, już wzbudza kontrowersje!
Hanna Szczesiak
Sala porodowa dla kobiet rodzących śmiertelnie chore dzieci
fot. Fotolia
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstanie pierwsza sala porodowa dla kobiet, które urodzą nieuleczalnie chore dzieci. Sala ma zostać otwarta już po wakacjach.

Porodówka dla nieuleczalnie chorych dzieci

Wrocławski szpital otwiera pierwszą w Polsce hospicyjną porodówkę, na której będą przyjmowane porody dzieci z wadami powodującymi śmierć niedługo po narodzinach. Na pomysł utworzenia takiej sali wpadły wrocławskie położne. Personel szpitala zauważył, że potrzeby rodziców, którzy wiedzą, że ich dziecko urodzi się ciężko chore i umrze, są inne od potrzeb rodziców zdrowych dzieci. Dlatego też procedura utworzenia sali i objęcia takich rodzin specjalną opieką rozpoczęła się już trzy lata temu. W ciągu tych trzech lat pod opieką specjalistów przebywało blisko 50 par.

Zobacz także: Rodzisz czy poroniłaś, czyli matki na porodówce po stracie dziecka
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Dlaczego takie miejsca są potrzebne?

"Takie miejsce się pojawiło, chociażby po to, żeby tym rodzicom zapewnić więcej czasu, więcej intymności" – wyjaśnia położna Joanna Krzeszkowiak, jedna z inicjatorek i koordynatorka opieki hospicjum perinatalnego. "W warunkach normalnego bloku porodowego nie jest to niemożliwe, ale jednak bardzo trudne" – dodaje. Wszystko po to, by rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo zmarłego dziecka mogli w spokoju pożegnać się z maluchem, z dala od szczęśliwych rodzin ze zdrowymi noworodkami. Pobyt w takiej sali da rodzicom to, co najważniejsze – czas, który mogą spędzić z dzieckiem przed jego odejściem. Podczas pobytu ciężarna zostanie objęta opieką ginekologa, ale będzie mogła również liczyć na wsparcie psychologa.

Pomysł wzbudza kontrowersje

Powstanie pierwszej w Polsce porodówki letalnej wywołuje duże emocje. Dla jednych to piękna inicjatywa, która pozwoli rodzicom pożegnać się z dziećmi, dla drugich taka sala to "klinika post-aborcyjna". Wśród komentarzy na ten temat można przeczytać:
  • Jesteśmy ludźmi i wyznajemy kult zmarłych. To nas różni od innych w sensie pozytywnym. Trzeba dać ludziom szansę pożegnać potomka, nie odbierając mu człowieczeństwa.
  • Współczuję tym kobietom, co 9 miesięcy będą nosić taką ciążę. To dopiero trauma.
  • Nikomu nie bronię rodzić, ale "letalne porodówki" fabryki aniołków (koniecznie ochrzczonych) to wstęp do całkowitego zakazu aborcji. Jeśli jesteś wierzący, to się przestań leczyć i brać witaminy. Niech będzie ze wszystkim "buktakchciał".
Zdania wśród internautów są podzielone... Co wy o tym myślicie? Czy takie porodówki są potrzebne?

Zobacz także: Urodzisz chore dziecko – dostaniesz 4 tys. Ale co dalej?

Źródło: gazetawroclawska.pl, rmf.fm
Oceń artykuł

Ocena 2 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy