kobieta, ciąża, brzuch

Wróżenie z kształtu brzucha przyszłej mamy

Jedne brzuchy są okrągłe jak piłki, inne spiczaste. Jedne rosną duże, inne mają skromniejsze rozmiary. Kształt i wielkość twojego brzucha mogą sporo powiedzieć o tobie i twoim dziecku.
kobieta, ciąża, brzuch
Dzisiaj mamy ultrasonografię. Ale w czasach naszych prababć (a nawet babć i mam) jej nie znano. Wtedy doświadczone kobiety spoglądały na ciężarną i mówiły: Ty to urodzisz chłopca, bo masz mały, okrągły brzuch. I chociaż płci dziecka nie da się jednak odczytać z wyglądu brzucha, sporo można powiedzieć o tym, jaka jest jego właścicielka i jego mały mieszkaniec.

Czy to co widać gołym okiem potwierdza badanie USG

Wszystkie przyszłe mamy są obecnie poddawane badaniom USG, więc przyglądanie się brzuchowi przestało być tak istotne jak kiedyś. W dalszym ciągu jednak ginekolog podczas każdej wizyty,  dotykając odpowiednio brzucha, określa wysokość macicy w stosunku do pępka (np. trzy palce nad pępkiem). Robi to, by skontrolować, czy wielkość ciąży odpowiada jej wiekowi. Dzięki takiemu badaniu potrafi ze sporą dokładnością określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Te pomiary pozostają w ścisłym związku z rozmiarem brzucha (im macica wyżej, tym jest on okazalszy).
Redakcja poleca: Wielkość i kształt brzucha w ciąży - film
Czy brzuch w ciąży może być za mały albo za duży? Od czego zależy i o czym świadczy kształt ciążowego brzucha?

O czym może świadczyć wielkość brzucha

W pierwszych miesiącach ciąży go nie widać. Ktoś, kto nie wie, że oczekujesz dziecka, nie jest w stanie domyślić się, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Sytuacja zaczyna się zmieniać w drugim trymestrze. Brzuch powiększa się i zaokrągla. To wszystko dlatego, że macica rozciąga się, by twoje maleństwo mogło swobodnie rosnąć i się rozwijać.
A jeżeli mimo upływu tygodni brzuch prawie w ogóle nie zmienia rozmiarów? Najczęściej nie ma się czym niepokoić. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na ciążowe zmiany. Może być tak, że twoje mięśnie są silne, mocno trzymają powiększającą się macicę, więc brzuch wydaje się mniejszy. Czasem natomiast powodem jest tusza przyszłej mamy: przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny. Dlatego liczy się przede wszystkim nie wielkość brzucha, lecz wysokość macicy w stosunku do pępka. I dopiero jeśli ona jest zbyt mała w odniesieniu do wieku ciąży, ginekolog powinien dać ci skierowanie na dodatkowe USG.
Przyczyn zbyt wolnego powiększania się macicy istnieje kilka. Do najczęstszych należy małowodzie – zbyt mała ilość płynu owodniowego, czyli wód płodowych, bez których prawidłowy rozwój dziecka jest niemożliwy. Małowodzie może wynikać z niektórych chorób kobiety ciężarnej (m.in. z nadciśnienia wywołanego ciążą oraz cukrzycy, która występowała jeszcze przed zajściem w ciążę) lub zażywania leków w odmiennym stanie zakazanych.
Wolniejsze powiększanie się macicy bywa również niekiedy rezultatem zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. Żeby jednak jak najprędzej wykluczyć wszystkie te ewentualności, trzeba koniecznie wykonać badanie USG.

Gdy masz duży brzuch

Brzuszek staje się bardziej widoczny około 5–6. miesiąca ciąży. Wtedy już każdy zauważa twój odmienny stan. Bywa jednak i tak, że ciąża staje się widoczna wcześniej albo wydaje się bardziej zaawansowana, niż jest w rzeczywistości. Brzuch powiększający się szybciej to niekiedy znak, że mieszkają w nim... bliźniaki. Najczęściej jednak, zanim zacznie rosnąć, ty już wiesz, że zostaniesz mamą dwójki maluchów, bo jesteś po pierwszym USG. Brzuch mamy bliźniaków nie tylko rośnie szybciej, ale jest też znacznie większy niż w przypadku ciąży pojedynczej. Musi pomieścić dwie istotki.
Jeśli twój brzuszek staje się znacznie większy w trzecim trymestrze ciąży, to może być znak, że urodzisz duże dziecko, ponieważ w ostatnich trzech miesiącach ciąży maleństwo rośnie najintensywniej. Waga dziecka przekraczająca pod koniec ciąży cztery kilogramy czasem jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, bo poród drogami natury może być dla kobiety zbyt wyczerpujący i grozić powikłaniami.
Zdarza się też (na szczęście rzadko), że duże rozmiary brzucha świadczą o zwiększonej ilości płynu owodniowego, czyli o tzw. wielowodziu. To poważna nieprawidłowość, której przyczyną mogą być m.in. cukrzyca przyszłej mamy albo wady rozwojowe płodu. Może też jednak występować w normalnie rozwijającej się ciąży. Kobiety z wielowodziem muszą być objęte specjalistyczną opieką, a czasem nawet zostać przez jakiś czas w szpitalu.

Brzuch okrągły jak piłka

Brzuszki ciężarnych nie tylko różnią się wielkością, ale także kształtem. Wpływ na to, jak wygląda twój, ma m.in. ułożenie dziecka w macicy i... twoja sprawność fizyczna. Maluch najczęściej leży ułożony pupą do góry lub do dołu, z nóżkami podgiętymi pod bródkę. Jest zwinięty jakby w kuleczkę, więc twój brzuch przypomina piłkę.
Zgrabny brzuszek może być zasługą twojej figury. U szczupłej kobiety brzuch jest ładnie zaokrąglony. Poza tym silne mięśnie brzucha lepiej podtrzymują rosnącą macicę i brzuch wygląda zgrabniej. Takie właśnie mięśnie mają kobiety, które są młode, wysportowane i rodzą po raz pierwszy. Podczas kolejnych ciąż mięśnie często są już bardziej rozciągnięte i mniej sprawne (chyba że często się gimnastykujesz). 

Niekiedy brzuch przypomina owal

Czasem bywa też tak, że maluch układa się poprzecznie, czyli pupę ma po jednej stronie maminego boku, a główkę po drugiej. Najczęściej dobrze widać to po kształcie brzucha, który przypomina raczej owal (poprzeczny). Zdarza się to częściej u kobiet, które urodziły już kilkoro dzieci (mają rozciągnięte mięśnie i malcowi zostaje więcej miejsca do robienia fikołków i przyjmowania nietypowych pozycji). Czasem jest to wynik wad macicy czy miednicy kostnej (np. przy zwężonej miednicy), a także przodującego łożyska. W większości przypadków takie ciąże kończą się cesarskim cięciem. Tylko czasami w ostatnich tygodniach lekarz próbuje odwrócić płód. Tego rodzaju zabieg wykonuje się zawsze pod kontrolą USG. 

Gdy brzuch jest coraz niżej

W ciąży zmienia się też położenie brzucha względem ciała. Podnosi się on coraz wyżej, ale pod koniec ciąży zaczyna się lekko obniżać. A to dlatego, że maluch, przygotowując się do narodzin, wpasowuje się do kanału rodnego, czyli zsuwa niżej. Dlatego nasze babcie zwiastowały: „Niedługo urodzisz, bo brzuch się opuścił”. Trochę w tym prawdy, ale obniżenie może być tak nieznaczne, że tego nie zauważysz. Lepiej na to nie czekać, tylko w dziewiątym miesiącu spakować torbę do szpitala. Bo choć wygląd brzuszka może nam wiele powiedzieć, najważniejsze są wyniki badań i to, co mówi lekarz.

Śliczny i zadbany brzuch przyszłej mamy

Na wielkość brzucha i jego kształt nie masz wpływu. Ale możesz o niego zadbać na różne inne sposoby.
  • Gimnastykuj się. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz to robić przez całą ciążę. Dzięki temu mięśnie będą lepiej trzymały powiększający się brzuszek, a po ciąży szybciej wróci on do dawnego kształtu.
  • Stosuj kosmetyki. Skłonność do rozstępów jest uwarunkowana genetycznie, ale dzięki kremom i balsamom możesz je złagodzić.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy