wróżka zębuszka, zęby stałe
fot. Fotolia

Czary wróżki zębuszki

Zębowa wróżka ułatwia dziecku pożegnanie z mleczakami. Bo dzięki niej kilkulatek nie boi się już tak bardzo wypadania zębów – wszak za każdego straconego ząbka może dostać pieniążka. Na czym dokładnie polegają czary wróżki zębuszki? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
wróżka zębuszka, zęby stałe
fot. Fotolia

Mit zębowej wróżki rozwinięty jest głównie w krajach kultury zachodniej (głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii). W krajach hiszpańskojęzycznych natomiast zębowa wróżka występuje pod postacią małej myszki Ratoncito Pérez.

Kiedy przychodzi zębowa wróżka?


Mniej więcej w 5-6. roku życia zaczynają dziecku wypadać mleczaki, a w to miejsce pojawiają się zęby stałe. Kilkulatkowi jednak trudno zrozumieć to zjawisko, często ruszający się mleczak powoduje ból, smyk boi się wyrywania (choć najczęściej mleczaki wypadają same), a czasem wstydzi się, że jako mały szczerbulec będzie wyglądał brzydko. Warto więc przygotować dziecko na wypadanie zębów mlecznych. Pomoże ci właśnie zębowa wróżka!
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!Jak czaruje zębowa wróżka?

Kiedy twojemu dziecku zacznie się ruszać pierwszy mleczak, wyjaśnij mu, że już niedługo pewnie ząbek wypadnie, a w to miejsce pojawi się nowy – zdrowy, silny, taki który zostanie na stałe (warto wspomnieć także o higienie, bo nawet stałe ząbki nie będą stałe, jeśli się ich regularnie nie szczotkuje, a za to je dużo słodyczy).

Czytaj też: Twoje dziecko samo myje ząbki? Niedobrze!
 
Wytłumacz, że mleczaki wypadają wszystkim dzieciom, że to normalne i dziecko powinno się cieszyć, bo pojawienie się zębów stałych to oznaka dorosłości. A potem powiedz, że kiedy mleczak wypadnie, należy go wieczorem schować pod poduszkę, bo w nocy pojawi się zębowa wróżka, która zabierze ząbek, a w zamian zostawi pieniążka, za który dziecko będzie sobie mogło kupić jakiś drobiazg, np. laleczkę, autko, książeczkę itp. I pamiętaj, że wróżka zębuszka dotrzymuje słowa!

Sprawdź, jak wybrać prezent dla przedszkolaka

Jak długo trwają czary wróżki zębuszki?

Zmiana zębów mlecznych na stałe trwa kilka lat. Jako pierwsze wypadają zwykle przednie siekacze górne i dolne. Mniej więcej w tym samym czasie w bocznych częściach obu szczęk pojawiają się pierwsze trzonowce (szóstki), a w ślad za nimi stałe siekacze. Zęby stałe są większe, szersze i charakterystycznie falowane na brzegach. Przez cały ten czas do dziecka może przychodzić wróżka zębuszka, nawet, jeśli dziecko już w nią przestało wierzyć. Taki zwyczaj po prostu miło kontynuować.

Jak rosną zęby stałe?

Zawiązki zębów stałych ma już noworodek, ale są one nieaktywne. Dopiero około 5-6. roku życia zaczynają szybko rosnąć, a następnie przebijać się. Gdy docierają do mleczaka, jego korzeń ulega stopniowej resorpcji, przez co mleczak zaczyna się ruszać. Jednocześnie wraz z przesuwaniem się zęba stałego ku górze, rozrasta się jego korzeń. Dzięki temu ząb uzyskuje głębokie i stabilne osadzenie w zębodole, a mleczak wypada. Najpóźniej wypadają górne kły – około 12. roku życia. W wieku 13 lat dziecko ma zwykle 28 zębów stałych. Cztery ostatnie (ósemki – zwane zębami mądrości), pojawiają się znacznie później lub wcale (od ok. 18–20 roku życia).

Sprawdź kalendarz wyrastania zębów stałych

Ocena (16 ocen)

4.0
Doładuj
Przeładuj