Wróżka zębuszka
fot. AdobeStock

Wróżka Zębuszka - czy istnieje, ile daje za ząbek i co robi z zębami?

Wróżka Zębuszka ułatwia dziecku pożegnanie z mleczakami - za każdy zostawiony pod poduszką ząbek ofiarowuje dziecku drobną kwotę na małe przyjemności. Mimo że postać jest fikcyjna, sprawia, że dziecko nie boi się już tak bardzo wypadania zębów.
Aleksandra Sokalska
Wróżka zębuszka
fot. AdobeStock

Wróżka Zębuszka to fikcyjna czarodziejka, która sprawia, że tracenie mleczaków staje się dla dzieci ekscytującym wydarzeniem. Ok. 5-6. roku życia zaczynają dziecku wypadać mleczaki, a w to miejsce pojawiają się zęby stałe. Kilkulatkowi jednak trudno zrozumieć to zjawisko, a zęby, które się ruszają i powodują ból, bywają powodem wielu trosk. W takich sytuacjach może pomóc bajka o Wróżce Zębuszce.
 

Spis treści:

  1. Wróżka Zębuszka
  2. Jak wygląda Wróżka Zębuszka?
  3. Bajka o Wróżce Zębuszce
    List od Zębowej Wróżki
  4. Co Wróżka Zębuszka robi z zębami?
  5. Ile daje Wróżka Zębuszka?
  6. Jak długo trwają czary Wróżki Zębuszki?
  7. Wróżka Zębuszka - kolorowanka

Wróżka Zębuszka

Wróżka Zębuszka jest bohaterką wielu wierszyków i opowieści. Gdy malec się dowie, że za wypadaniem zębów stoi wróżka, a za każdego mleczaka, który wypadnie, może dostać prezent, na pewno łatwiej będzie mu przetrwać ten niełatwy okres.

Legenda głosi, że kiedy dziecku wypada ząb, w zamku Wróżki pojawia się złota bańka z imieniem tego dziecka. Kiedy Wróżka Zębuszka wyrusza w podróż po dziecięcych domach, trzyma wszystkie bańki na sznurkach - jak wielki bukiet balonów! Czarodziejka porusza się bardzo cicho i może bezszelestnie przechodzić przez ściany, drzwi i okna, aby nie obudzić malucha, którego odwiedza.

Jak wygląda Wróżka Zębuszka?

Opowieść o Zębowej Wróżce znana jest głównie w krajach kultury zachodniej (w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii). W krajach hiszpańskojęzycznych występuje ona pod postacią małej myszki Ratoncito Pérez. Tego, jak wygląda Wróżka Zębuszka, nikt do końca nie wie. Nikt jej nigdy nie widział, bo... zwykle pojawia się w nocy, gdy dziecko śpi

Bajka o Wróżce Zębuszce

Czary Wróżki Zębuszki są naprawdę niesamowite! Opowiedz dziecku, że kiedy mleczak wypadnie, należy go wieczorem schować pod poduszkę, bo w nocy pojawi się Zębowa Wróżka, która zabierze ząbek, a w zamian zostawi pieniążka, za który dziecko będzie sobie mogło kupić jakiś drobiazg. 

List od Zębowej Wróżki

Niektórzy rodzice wpadają na pomysł pozostawienia listu wraz z małym podarunkiem od Zębowej Wróżki. Wzory podobnych listów można znaleźć w internecie - w niektórych wróżka zachęca do precyzyjnego dbania o zęby lub chwali za regularne szczotkowanie. Maluch na pewno będzie zachwycony taką pamiątką!

Co Wróżka Zębuszka robi z zębami?

Niektóre opowieści głoszą, że zamienia je w perły, z których tworzy później naszyjniki. Inni twierdzą z kolei, że wróżka mieszka w zamku wykonanym z małych ząbków - używa do tego jednak wyłącznie zdrowych zębów. Te, które mają dziury lub próchnicę są mielone na magiczny pył. To jednak wyjątkowo bajkowy scenariusz. Najczęściej mówi się po prostu, że Wróżka Zębuszka ma moc zamieniania mlecznych ząbków w monety.

Ile daje Wróżka Zębuszka?

Nigdzie nie jest ustalone jaką kwotę powinna ofiarować dziecku Wróżka Zębuszka. Przyjęło się jednak, że jest to drobna kwota kieszonkowych pieniędzy - 2-10 zł.
Czasami może się tak zdarzyć, że ty jako rodzic zapomnisz o wizycie Wróżki Zębuszki. Wtedy możesz udać np. że wróżka czasami nie zdąży dotrzeć do wszystkich dzieci i wtedy przychodzi kolejnej nocy. Pamiętaj – wróżka zabiera mleczaka, a w zamian zostawia pod poduszką banknot lub monetę. Wielu rodziców zachowuje mleczaki na pamiątkę, ale są także inne powody, dla których warto przechować zęby mleczne dziecka!

Jak długo trwają czary Wróżki Zębuszki?

Zmiana zębów mlecznych na stałe trwa kilka lat. Jako pierwsze wypadają zwykle przednie siekacze górne i dolne. Mniej więcej w tym samym czasie w bocznych częściach obu szczęk pojawiają się pierwsze trzonowce (szóstki), a w ślad za nimi stałe siekacze. Zęby stałe są większe, szersze i charakterystycznie falowane na brzegach. Przez cały ten czas do dziecka może przychodzić Wróżka Zębuszka, nawet jeśli dziecko zdążyło się już domyślić, że nie jest prawdziwa. Taki zwyczaj po prostu miło kontynuować.

Wróżka Zębuszka - kolorowanka

Do listu bądź podarunku Wróżka Zębuszka może dołożyć także kolorowankę, która pomoże dziecku wyobrazić sobie przyjazną czarodziejkę. Kliknij na obrazek, aby go wydrukować.
Kolorowanka z wróżką zębuszką

Zobacz także:
Redakcja poleca: Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]
Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka, by miało zdrowe zęby? Jakich produktów unikać? Czy dla zdrowia zębów ważna jest konsystencja posiłków? Ekspert podpowiada!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy