Wróżka zębuszka
fot. AdobeStock

Jak wygląda wróżka zębuszka? Bajka o zębowej wróżce

Wróżka zębuszka ułatwia dziecku pożegnanie z mleczakami. Dzięki jej czarom kilkulatek nie boi się już tak bardzo wypadania zębów, bo za każdego straconego ząbka może dostać prezent.
Aleksandra Sokalska
Wróżka zębuszka
fot. AdobeStock

Ok. 5-6. roku życia zaczynają dziecku wypadać mleczaki, a w to miejsce pojawiają się zęby stałe. Kilkulatkowi jednak trudno zrozumieć to zjawisko, a zęby, które się ruszają i powodują ból, bywają powodem wielu trosk. W takich sytuacjach może pomóc bajka o wróżce zębuszce. Gdy malec się dowie, że za każdego mleczaka, który wypadnie, może dostać prezent, na pewno łatwiej będzie mu przetrwać ten niełatwy okres.

Spis treści:

Jak wygląda wróżka zębuszka?

Opowieść o zębowej wróżce znana jest głównie w krajach kultury zachodniej (w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii). W krajach hiszpańskojęzycznych występuje ona pod postacią małej myszki Ratoncito Pérez. Tego, jak wygląda wróżka zębuszka, nikt do końca nie wie. Nikt jej nigdy nie widział, bo... zwykle pojawia się w nocy, gdy dziecko śpi

Redakcja poleca: Jak zrobić lampion z dyni? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Robienie lampionu z dyni to jedna z tradycji halloweenowych. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!).

Bajka o wróżce zębuszce

Czary wróżki zębuszki są naprawdę niesamowite! Opowiedz dziecku, że kiedy mleczak wypadnie, należy go wieczorem schować pod poduszkę, bo w nocy pojawi się zębowa wróżka, która zabierze ząbek, a w zamian zostawi pieniążka, za który dziecko będzie sobie mogło kupić jakiś drobiazg, np. laleczkę, autko, książeczkę itp.
Czasami może się tak zdarzyć, że ty jako rodzic będziesz musiała nieco pomóc wróżce zębuszce. Pamiętaj – wróżka zabiera mleczaka, w zamian zostawia pod poduszką banknot lub monetę.

Jak długo trwają czary wróżki zębuszki?

Zmiana zębów mlecznych na stałe trwa kilka lat. Jako pierwsze wypadają zwykle przednie siekacze górne i dolne. Mniej więcej w tym samym czasie w bocznych częściach obu szczęk pojawiają się pierwsze trzonowce (szóstki), a w ślad za nimi stałe siekacze. Zęby stałe są większe, szersze i charakterystycznie falowane na brzegach. Przez cały ten czas do dziecka może przychodzić wróżka zębuszka, nawet jeśli dziecko już w nią przestało wierzyć. Taki zwyczaj po prostu miło kontynuować.

Zobacz także: Kolejność wychodzenia zębów mlecznych i stałych

Jak rosną zęby stałe?

Zawiązki zębów stałych ma już noworodek, ale są one nieaktywne. Dopiero około 5-6. roku życia zaczynają szybko rosnąć, a następnie się przebijać. Gdy docierają do mleczaka, jego korzeń ulega stopniowej resorpcji, przez co mleczak zaczyna się ruszać. Jednocześnie wraz z przesuwaniem się zęba stałego ku górze, rozrasta się jego korzeń. Dzięki temu ząb uzyskuje głębokie i stabilne osadzenie w zębodole, a mleczak wypada. Najpóźniej wypadają górne kły – około 12. roku życia. W wieku 13 lat dziecko ma zwykle 28 zębów stałych. Cztery ostatnie (ósemki – zwane zębami mądrości), pojawiają się znacznie później lub wcale (od ok. 18–20 roku życia).

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy