Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
fot. Fotolia

Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba zapalna jelit. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, które osłabiają odporność immunologiczną organizmu. Jakie są objawy i jak wygląda proces leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Przeczytaj!
Milena Oszczepalińska
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
fot. Fotolia

Kiedy dochodzi do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Pierwsze oznaki choroby najczęściej pojawiają się u osób młodych, pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Początkowe objawy choroby są na tyle powszechne, że niełatwo jest prawidłowo rozpoznać schorzenie. Ważne jednak, by jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ wrzodziejące zapalenie jelita grubego, podobnie jak choroba Crohna, może przyczynić się do rozwoju raka jelita grubego.
Redakcja poleca: Jak zrobić ducha na Halloween? [WIDEO]
Zrobienie ducha na Halloween z naszą instrukcją i filmikiem pokazowym jest banalnie proste. Potrzebne są 4 talerzyki papierowe, markery, sznurek, taśma dwustronna, stare reklamówki i kilka minut, by połączyć je tak, by powstał dekoracyjny duszek.

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Do objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego należą:
  • biegunki;
  • problemy z wypróżnianiem;
  • ból brzucha;
  • gorączka;
  • zmniejszenie masy ciała;
  • osłabienie organizmu.
Objawy te nie są specyficzne, ale pojawiają się często przy chorobach autoimmunologicznych. Ważne więc, by ich nie lekceważyć, ale gdy pojawiają się łącznie, udać się do lekarza w celu zdiagnozowania tej lub innej choroby układu immunologicznego.

Przebieg i leczenie wrzodziejącego zapalenie jelita grubego

W większości przypadków ta choroba jelita grubego ma łagodny przebieg. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba konsultować jej z lekarzem. W przypadku ostrego przebiegu konieczne jest leczenie szpitalne lub ambulatoryjne. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego w części przypadków kończy się poważnymi powikłaniami, które mogą nawet zagrażać życiu chorego. Chore jelita mogą na przykład obficie krwawić, przez co istnieje ryzyko niedokrwistości. Aby temu zapobiec, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przetoczenia krwi.

Najczęściej wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się farmakologicznie, czasami jednak konieczne jest też leczenie chirurgiczne. Choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednio dobrane metody leczenia pozwalają w znaczący sposób osłabić jej objawy.

Dieta przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. To pomoże w problemach z wypróżnianiem się i zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Warto pić nie tylko wodę i napar z rumianku, lecz także napar z czarnych jagód.

Dieta powinna być lekkostrawna, należy unikać smażonych i ostrych potraw, a także warzy strączkowych, które powodują wzdęcia. Warto wybierać chude mięso i ryby. Należy też zrezygnować z mleka krowiego. Nie wskazane jest też jedzenie produktów bogatych w błonnik. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy