Szczepione dzieci z większą szansą dostania się do przedszkoli
fot. AdobeStock

Preferowanie szczepionych dzieci w przedszkolach zgodne z prawem

Taką decyzję wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Uchylił tym samym wcześniejsze postanowienie śląskiego wojewody.
Milena Oszczepalińska
Szczepione dzieci z większą szansą dostania się do przedszkoli
fot. AdobeStock
Samorząd w Częstochowie podjął jakiś czas temu uchwałę, zgodnie z którą dzieci posiadające wszystkie szczepienia obowiązkowe będą otrzymywać więcej punktów podczas rekrutacji do przedszkoli. Uchwałę tę unieważnił jednak śląski wojewoda, twierdząc, że wprowadza ona dyskryminację. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Po jej rozpatrzeniu sąd uznał, że uchwała nie narusza niczyich praw i unieważnił decyzję wojewody.

Prawo nie może chronić tych, którzy sami je łamią

We wtorek, 6 sierpnia, w WSA w Gliwicach odbyła się rozprawa w związku z uchwałą podjętą przez częstochowskich samorządowców, na mocy której szczepione dzieci miałyby mieć pierwszeństwo dostania się do publicznych przedszkoli. Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, uznał, że powyższa uchwała narusza prawo do dostępu do nauki i dyskryminuje nieszczepione dzieci. Dodatkowo, zdaniem wojewody, obowiązek przedstawiania przez rodziców zaświadczeń o tym, że ich dzieci mają uzupełnione karty szczepień, jest zmuszaniem ich do ujawniania danych wrażliwych. Sąd w Gliwicach odparł jednak oba argumenty wojewody.

Wiceprzewodnicząca rady miasta w Częstochowie, autorka uchwały, Jolanta Urbańska, powiedziała po rozprawie: „Sąd uznał, że prawo nie może chronić tych, którzy łamią prawo, a chodzi przecież o szczepienia obowiązkowe. Nie ma mowy o dyskryminacji. Mielibyśmy z nią do czynienia, gdyby chodziło o płeć, kolor skóry czy wyznanie. Trudno też mówić, zdaniem sądu, o danych wrażliwych, skoro rodzice takie oświadczenie składają z własnej i nieprzymuszonej woli. Wygraliśmy! Sąd uchylił decyzję wojewody unieważniającą naszą uchwałę”.

Śląski wojewoda ma prawo odwołać się od decyzji WSA, ponieważ nie jest ona jeszcze prawomocna.
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Radni innych miast podjęli podobne uchwały

Preferowanie w rekrutacji do przedszkoli publicznych dzieci z pakietem szczepień obowiązkowych już wcześniej uchwaliły też samorządy innych miast. Obowiązują one w Krakowie, Warszawie i Lubawie. Władze w tych województwach nie znajdowały powodów, dla których miałyby uchylać takie uchwały.

Rekrutacja do żłobków również zostanie zmieniona

Jolanta Urbańska z rady miasta w Częstochowie zapowiedziała, że punkty za szczepienia nie będą ograniczać się tylko do rekrutacji do przedszkoli. Kiedy wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach uprawomocni się, zostanie przygotowana kolejna uchwała – dotycząca przyjmowania dzieci do żłobków. W ten sposób częstochowscy radni starają się nakłonić rodziców, by nie zaniedbywali kwestii szczepienia dzieci i zdyscyplinować tych, którzy uchylają się od tego obowiązku.

Uważacie, że WSA podjął słuszną decyzję, zezwalając samorządowcom na preferowanie szczepionych przedszkolaków?

Źródło: czestochowa.wyborcza.pl [content:0_27096,0_27075,0_27147,0_26800:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy