Kobieta, antykoncepcja, pigułki, tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywa
fot. Fotolia

Wskaźnik Pearla, czyli skuteczność antykoncepcji

Przy wyborze metody antykoncepcji zwracamy uwagę na wiele czynników, jednak w pierwszej kolejności kierujemy się jej skutecznością. Zobacz, która metoda daje najlepsze zabezpieczenie przed ciążą.
Kobieta, antykoncepcja, pigułki, tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywa
fot. Fotolia
Wskaźnik Pearla, zwany także Indeksem Pearla, określa skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Jak się go oblicza? Jaka jest jego wartość dla poszczególnych metod? Dlaczego czasem dla tej samej metody podaje się różną wartość?

Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla (nazwany tak na cześć autora) przedstawia ilość niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji. Im mniejszą ma wartość wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest obrana metoda (sprawdź, czym różnią się od siebie metody antykoncepcyjne: nowoczesna antykoncepcja).

Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń wskaźnik Pearla wynosi 80–90, co oznacza, że na sto par właśnie tyle (czyli 80 do 90) może spodziewać się dziecka.

Uwaga! Równanie służące do wyliczania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a ściślej mówiąc: wskaźnik niepowodzeń danego środka, opracował w 1938 roku Raymond Pearl, amerykański biologi statystyk, który w tym samym roku wykazał zgubny wpływ palenia na zdrowie.

Czytaj też: owulacja – jak sprawdzić, kiedy ją masz.

Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Różne wartości wskaźnika Pearla

Choć wskaźnik Pearla wydaje się prosty, to jednak w wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Skąd ta różnica?

Bywa, że podawana skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa niż w życiu codziennym. Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych - wiele kobiet zapomina o ich regularnym przyjmowaniu (co druga kobieta w USA pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch lub więcej), bądź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne) skuteczność tabletki jest mocno obniżona.

Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, krążki dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejętnego stosowania danego środka, a skuteczność tzw. metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety.
Jeśli nie wiesz, która metoda antykoncepcji będzie odpowiednia, przeczytaj tekst: wiek i antykoncepcja

Komputer cyklu

Ciekawą alternatywą dla antykoncepcji są komputery cyklu, np. Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly (przeczytaj: 5 pytań o komputer cyklu), które, będąc certyfikowanym urządzeniem medycznym służącym do antykoncepcji, charakteryzują się skutecznością pigułki, jednak bez jej skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności.

Wskaźnik Pearla – zawodne i niezawodne metody

Jako niezawodne uważane są metody o wskaźniku do 2 (wskaźnik 2 oznacza, że na sto par w wyniku regularnego współżycia dwie kobiety zaszły w nieplanowaną ciążę), średnio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartości uważa się metody za nieskuteczne.

Oto porównanie metod antykoncepcyjnych pod względem wartości indeksu Pearla.
 • tabletka antykoncepcyjna jednofazowa (np. Yasmin, Logest, Yasminelle, Mercilon, Marvelon, Novynette): 0,2 – 0,5
 • tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna czterofazowa (np. Qlaira): 0,2 – 1,4
 • komputery cyklu (np. Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly): 0,64
 • krążek dopochwowy (NuvaRing): 0,65
 • tabletka antykoncepcyjna dwufazowa (np. Anteovin ): 0,7
 • plaster antykoncepcyjny: 0,9
 • minipigułka jednoskładnikowa (np. Cerazette, Azalia, Ovulan, Suzette): od 1 do 3
 • metoda objawowo-termiczna Rötzera: od 1 do 3
 • wkładka wewnątrzmaciczna (spirala): od 1 do 3
 • prezerwatywa: od 3 do 7
 • dopochwowe środki plemnikobójcze: od 8 do 36
 • stosunek przerywany: od 10 do 35
 • brak antykoncepcji: od 80 do 90

Sprawdź, która metoda antykoncepcyjna jest bezpieczna dla mamy

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy