GRY
 
 

Młoda mamo, poszukaj wsparcia!

Gdy oswoisz się z nowymi obowiązkami, możesz czuć się zawiedziona, że „tylko tak” wygląda bycie mamą. Może być inaczej! Jeśli tylko spróbujesz sobie pomóc. Zobacz, gdzie szukać wsparcia!

kobieta
fot. materiały prasowe

Choć są kobiety, które gładko wchodzą w rolę mamy i nie towarzyszą im żadne rozterki, ty wcale nie musisz do nich należeć. Pustka, mimo dni wypełnionych opieką nad maleństwem, wyobcowanie z „normalnego” świata, a niekiedy złość, że dziecko nie daje ci chwili wytchnienia – to mogą być twoje uczucia. I wolno ci je mieć. Bo nie chodzi o to, by ich nie było, ale by pozwolić sobie na nie, a potem nad nimi zapanować. Najgorsze jest udawanie, że w ogóle ich nie ma. Bo w końcu o swoje złe samopoczucie zaczniesz obwiniać bliskich – męża, a nawet dziecko. W porę obmyśl więc dobry plan działania. I stwórz własną sieć wsparcia. Oto, co możesz zrobić.
Przeczytaj: Szczęśliwa mama, czyli jak pozbyć się wyrzutów sumienia

Zapoznaj się z innymi mamami

Najbliżsi nie rozumieją, dlaczego nie jesteś radosna. A ty czujesz pustkę, którą najlepiej wypełni ci... druga mama lub wiele innych mam, najlepiej mających dzieci w tym samym wieku. Spotkasz je na spacerze w parku, na placyku zabaw albo w klubie dla młodych mam. Nawiąż kontakty z mamami, z którymi chodziłaś do szkoły rodzenia. Może wspólne spacery czy wycieczki z maluchami? A basen, joga dla młodych mam? Możecie też wzajemnie popilnować sobie dzieci.
Wspólne spędzanie czasu to okazja do dzielenia się macierzyńskimi doświadczeniami i wspierania się. Rozmowy pomogą ci przekonać się, że nie tylko ty masz takie niepokojące uczucia. I lepiej sobie z nimi poradzisz. Takie babskie rozmowy mogą nawet zapobiegać depresji czy załamaniu. To ważne, byś poznała inne mamy z dziećmi – podróże za pracą powodują, że w dużych miastach niektóre kobiety poza mężem nie znają nikogo!
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Zaprzyjaźnij się z inną rodziną z małymi dziećmi

W tygodniu jesteś z maluchem całe dnie. Ale weekendy warto spędzić rodzinnie. Wcale nie musisz zostawiać maluszka z tatą, a sama wymykać się z domu! Spędzajcie czas i bawcie się z innymi zaprzyjaźnionymi rodzinami. To duża frajda, gdy można popodglądać, jak inni radzą sobie w byciu rodzicami. W ten sposób spędzasz czas z innymi dorosłymi, nie rozstając się z maluchem. A może w kilka rodzin pojedziecie na wakacje? Takie wyjazdy dostarczą wam i dzieciom niezapomnianych wspomnień i przeżyć.
Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem? – test

Pozwól pomóc sobie w obowiązkach

Zorganizuj sobie pomoc. Nie bądź Zosią Samosią, kierując się ambicją matki doskonałej, która nie tylko perfekcyjnie zajmie się dzieckiem, ale jeszcze na czas zrobi obiad, upierze i posprząta. Rzadko kto może pracować na kilku etatach naraz!
Teraz jest ten czas, kiedy powinnaś poprosić o pomoc. Zapytaj babcię – może zgodzi się raz w tygodniu wyjść na spacer z malcem. Znajdź nianię lub panią, która pomoże ci w utrzymaniu domu (np. posprząta). Nie wstydź się, że potrzebujesz pomocy – to naturalne, że młoda mama nie jest w stanie dać sobie rady sama. Kiedyś, gdy wielopokoleniowe rodziny mieszkały w jednym domu, kobiety wspierały się w codziennych obowiązkach. Dziś, gdy jedyną kobietą w domu jesteś ty, musisz radzić sobie inaczej.

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami