Czym jest współczesne ojcostwo? [WIDEO]

Zdaniem socjologa współcześni ojcowie zdecydowanie więcej czasu spędzają ze swoimi dziećmi. Jaki jest dzisiejszy tata?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat ojcowie zaczęli bardzo intensywnie zajmować się swoimi dziećmi. Badania socjologiczne pokazują, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce ojcowie poświęcali swoim dzieciom od 8 do 15 minut dziennie średnio na dobę.
– Przeszliśmy ze świata, w którym jeszcze kilkanaście lat temu tatusiowie spędzali ze swoimi pociechami od 2 do 4 godzin tygodniowo. Obecnie jest to 2 godziny dziennie – mówi prof. dr hab. Tomasz Szlendak, socjolog rodzinny z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu. – To pokazuje olbrzymią skalę zaangażowania.

Współcześni ojcowie prawdziwie spędzają czas z dzieckiem

Zdaniem socjologa, wynika to z faktu, że częściej ojcami zostają mężczyźni w sposób świadomy, oraz są lepiej wykształceni, lepiej zarabiają i są po prostu fajniejszymi tatusiami.
–Te dwie godziny dziennie są bardzo prawdziwe i angażujące – mówi socjolog. – Tata po powrocie z pracy mając dwie godziny dla dziecka, wykorzystuje je czytając dziecku bajki lub po prostu bawi się z maluchem.
Jak pokazują badania socjologiczne podczas weekendu i w dni świąteczne 70 proc. ojców deklaruje, że spędza z dzieckiem 5 godzin dziennie, natomiast 33. proc. mówi, że spędza z dzieckiem 9 godzin.
– Mamy nie znoszą tych wyników badań, ale dlatego, że wynika z nich, że kobieta, która jest „wielofunkcyjna”, spędzając czas z dzieckiem jest z nim w pobliżu i równocześnie robi pranie, gotuje obiad i sprząta. Natomiast ojcowie są jednoprzełącznikowi, czyli skoncentrowani na jednej czynności. Zajmując się swoim szkrabem, poświęcają czas tylko jemu – dodaje Szlendak.

Fajny tata, czyli jaki?

Zapytaliśmy również socjologa o to, jaki powinien być fajny tata?
- Fajny tata, to nie tylko ten, który spędza czas z dzieckiem, ale tata, który umożliwia kobiecie realizację swoich poza domowych realizacji; zawodowych i społecznych– mówi socjolog. – Fajny tata nie przynosi tylko zasobów finansowych do domu i po powrocie z pracy nie zasiada na kanapie, tylko jest tatą zaangażowanym w życie całej rodziny.

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy