gra wstępna, dobry seks
fot. Fotolia

Wstęp do rozkoszy... ach!

W twojej sypialni powiało nudą? Podpowiemy ci, co robić, by przełamać łóżkową rutynę i wzbudzić na nowo namiętność.
gra wstępna, dobry seks
fot. Fotolia
Jesteśmy narodem dynamicznym i niecierpliwym. Pośpiech wykazujemy w wielu dziedzinach, również w seksie. Deklarowane w ankietach 20 minut gry wstępnej to raczej życzenie niż rzeczywistość. Na niedostatek pieszczot przed stosunkiem narzekają głównie kobiety. Tymczasem badacze dowodzą, że ludzie, którzy mają stałego partnera – a więc tym samym mogą liczyć na regularny, intymny dotyk – są zdrowsi, szczęśliwsi i żyją dłużej.

Ile czasu Polacy grają w tę grę?

Zaledwie trzy proc. ludzi pochwaliło się, że jest długodystansowcami – ich gra wstępna trwa dłużej niż godzinę. Ponad połowa badanych poprzedza stosunek dwudziestominutowymi pieszczotami. Co piąta osoba przeznacza na to 20–30 minut, co dziewiąta – 30–60 minut.

Ciekawostka, co trzydziesty respondent nie zawraca sobie głowy grą wstępną. W tej grupie przeważają kobiety. Postawę taką prezentuje aż 19 proc. osób ponad pięćdziesięcioletnich. Krótsze igraszki charakteryzują seks nastolatków (zniecierpliwienie?) i ludzi najstarszych (znużenie?). Najwięcej czasu poświęca więc pieszczotom pokolenie w wieku średnim.

Pytania do specjalisty Grzegorza Południewskiego, ginekologa, autora poradników o antykoncepcji.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Wszystko jest ciągle takie samo

Ola: "Popadliśmy z mężem w rutynę. Sekunda po sekundzie w naszym łóżku wygląda tak samo. Najpierw on dotyka moich piersi, potem brzucha i już się kochamy. Trochę się tym niepokoję".

Osoby, które zawsze kochają się szybko, mogą traktować seks jak narzędzie – pozwala on jedynie na fizyczne rozładowanie skumulowanego napięcia. Takie pary pozbawiają się nie tylko przyjemności, ale też bliskości. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy w seksie brakuje zainteresowania faktycznymi potrzebami partnera. – Gdy zanika poczucie więzi i wspólnie przeżywanej przyjemności, zalecam np. weekend, tydzień za miastem, by na nowo poszukać bliskości – mówi Grzegorz Południewski.

Faceci wolą bez pieszczot?

Marta: "Mojemu partnerowi maksymalne szczęście daje sam wytrysk. Dlatego często zgadzam się na seks bez gry wstępnej. Chcę, by szybko było po sprawie".

Seksuologowie twierdzą, że wytrysk nasienia u mężczyzny nie zawsze jest tożsamy z przeżywaniem przez niego silnego orgazmu. Warto, by kobieta wiedziała, że nasilenie przyjemności podczas ejakulacji nasienia może być u jej partnera bardzo różne. Według amerykańskich badań 43 proc. facetów deklaruje, że stosunek płciowy nie jest jedynym warunkiem naprawdę satysfakcjonującego pożycia seksualnego. Oznaczałoby to, że niemal połowa panów wysoko ceni sobie pieszczoty przed stosunkiem i najrozmaitsze eksperymenty.

I jeszcze ciekawostka: w trzyprocentowej grupie ludzi, którzy mówią wprost: „Nie zawracam sobie w ogóle głowy grą wstępną”, większość stanowią kobiety. Dlatego Grzegorz Południewski przestrzega, że warto traktować swojego mężczyznę bardzo poważnie. Statystyki wykazują, że do zdrady przyznaje się 20–40 proc. Polaków. Przyczyny? Te najbardziej powierzchowne to spadek libido, znudzenie rutynowym współżyciem. Okazuje się, że dla mężczyzn seks również nie jest aktem tylko mechanicznym. Dla nich ważne jest to samo, co dla kobiet, czyli czułość, poczucie bezpieczeństwa i pomysłowość w łóżku.


ZOBACZ TEŻ: Figi, fenkuł, awokado, czyli jedzenie na pożądanie

Nakręcają mnie fantazje

Ala: "Moje podniecenie nie zależy od intensywności ani długości gry wstępnej. Podniecam się tylko za pomocą swoich fantazji. Najłatwiej, kiedy wyobrażam sobie scenę: podchodzi do mnie chłopak, podwija mi spódnicę (ja oczywiście nie mam na sobie majtek) i kochamy się od tyłu. Szybko i mocno".

– W takich wyobrażeniach nie ma nic złego – twierdzi Grzegorz Południewski. – Pewna doza fantazji jest jak najbardziej wskazana do pobudzenia seksualnego. Możliwe, że dzięki wyobraźni Ala wraca do konkretnej sytuacji z przeszłości i dopiero takie skojarzenie wywołuje wystarczająco silny bodziec. Seksuologowie nazywają takie zjawisko imprinting, czyli wdrukowanie. Podniecamy się tym, co kiedyś na początku naszego życia seksualnego sprawiało nam wielką przyjemność.

Jestem sucha

Anna: "Podczas gry wstępnej moja wagina nie wilgotnieje. Czy można temu jakoś zaradzić?"

Brak nawilżenia pochwy może mieć różne przyczyny. – U niektórych kobiet (ok. 4–5 proc.) to objaw uboczny antykoncepcji doustnej – mówi Grzegorz Południewski. – W aptece kupisz (bez recepty) lubrykanty – substancje nawilżające pochwę. Lubrykanty są bezpieczne nawet wtedy, gdy używacie prezerwatywy. Uwaga: do nawilżania pochwy nie stosuj kremu czy oliwki, bo pod ich wpływem kondom może się uszkodzić.

Jak szukać pomysłów?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przewertowałam dziesiątki poradników. Ich autorzy wykazują się niemałą inwencją – radzą, by zapalić w sypialni świece aromatyczne, przebrać się za pielęgniarkę, dawać lekkie klapsy w pupę, zlizywać bitą śmietanę z sutków. Wybrałam te, które wydały mi się najbardziej godne wypróbowania w czasie gry wstępnej. Podobno najważniejsze jest angażowanie wszystkich zmysłów partnera.
  • Mów do niego. Wyślij mu SMS. Temat: co chciałabyś, by zrobił ci wieczorem w łóżku. To może być niezwykle podniecające dla mężczyzny, zwłaszcza jeśli na co dzień nie używasz pikantnych wyrazów. Możesz też zadzwonić do niego do pracy i wykorzystać fakt, że nie może głośno odpowiadać na twoje aluzje. Takie gierki subtelnie podnoszą napięcie seksualne i pobudzają wyobraźnię.
  • Daj mu klapsa. Głaskanie pośladków i wewnętrznych stron ud wpływa na kochanków bardzo erotycznie. Podobnie mogą zadziałać klapsy delikatnie wymierzone płaską dłonią. To pobudza krążenie i powoduje lekkie mrowienie ciała.
  • Zaskakuj temperaturą. Przygotuj kilka kostek lodu i gorący napój i przystąp do działania. Najpierw pocieraj kostką lodu okolice sutków partnera. Następnie wypij łyk parującego napoju i obejmij sutek gorącymi ustami. Ostry kontrast zimna i ciepła jest niesamowity i działa nie tylko na piersi, ale także na całe ciało. Można również włożyć kostkę lodu do ust, zamiast kłaść ją bezpośrednio na skórę.
  • Przygotuj masaż. Nigdy nie aplikuj skondensowanych olejków bezpośrednio na skórę, bo grozi to podrażnieniem. Nie umawiaj się też na wspólny masaż podczas jednego wieczoru: np. najpierw ty masujesz swojego partnera, a potem on się odwdzięcza. Nie ma nic gorszego niż nerwowa obawa, że ta przyjemność zaraz się skończy i trzeba będzie samemu przejąć inicjatywę. Niech to będzie prezent niewymagający natychmiastowego rewanżu.
  • Całuj niespiesznie. Im bardziej twój partner jest podniecony, tym szybciej chce działać. Nie zapominaj jednak, że to właśnie twoje przemyślane posunięcia doprowadziły go do takiego stanu. Nie przyspieszaj i nie daj się do tego namówić. Powolne budowanie napięcia, m.in. poprzez pocałunki, stwarza niepowtarzalną harmonię w działaniu dwojga kochanków.
  • Muskaj delikatnie. Jedwab, aksamit i pawie pióra to bardzo zmysłowe przybory do masażu erotycznego. Te wyrafinowane akcesoria w kontakcie z twoim nagim ciałem łatwo mogą wywołać uczucie pobudzenia. Delikatnie dotykaj nimi skóry partnera, zanim przejdziesz do pieszczoty dłońmi. Możesz nawet zawiązać mu oczy i zabawić się w zgadywanki: poproś, by odgadywał, którego rekwizytu używasz w danej chwili. Do okolic narządów płciowych należy przejść dopiero wówczas, gdy każda część ciała została już wystarczająco dopieszczona.
  • Zniewalaj. Miękkim szalikiem lub apaszką przywiąż jego ręce do oparcia łóżka. Możesz też związać mu ręce z tyłu taśmą, najlepiej kolorową i błyszczącą, czyniąc w ten sposób kochanka całkowicie bezradnym.

Pomysły m.in. z poradników: Tracey Cox, „Hot Sex, czyli seks bez tabu”, Wiedza i Życie, 2003; Anne Hooper, „Pomysły na seks na weekend”, Świat Książki, 2005; Graham Masterton, „Potęga seksu”, Rebis, 2001; Anne Hooper, „Kamasutra dzisiaj”, Świat Książki, 2005.


ZOBACZ TEŻ: Seks może być dobry!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy