Pijany noworodek
fot. fotolia

Wstrząsające! Pijany noworodek urodził się w Jeleniej Górze

Ciężko uwierzy, że tyle promili miała dziewczynka. Jak można robić to własnemu dziecku?!
Marta Kabulska
Pijany noworodek
fot. fotolia
W jeleniogórskim szpitalu pijana kobieta urodziła pijane dziecko. Dziewczynka miała 0,8 promila alkoholu w organizmie!

- Pogotowie przywiozło pacjentkę w trakcie akcji porodowej. To był 34. tydzień ciąży, a ta nie była kontrolowana - poinformował ginekolog, który zajmował się kobietą. Dodał, że dziecko po przyjściu na świat miało w organizmie 0,8 promila alkoholu. - Mimo to stan dziecka jest dobry - oświadczyła Monika Kostrzewa, neonatolog z Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Mimo ogromnych szkód, jakie wyrządza picie alkoholu w ciąży w Polsce, nie jest ono karalne. Kobieta, która pije w ciąży, nie podlega żadnej karze. Ochrona człowieka następuje dopiero od momentu narodzin. 

Sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim. Pijana matka może jednak stracić prawa rodzicielskie.

W Polsce co roku rodzi się aż 7,5 tys. dzieci uszkodzonych przez alkohol, w tym 1,5 tys. dzieci z pełnoobjawowym zespołem poalkoholowym FAS! Wielkim przegranym picia alkoholu przez ciężarne jest dziecko, niestety często na całe życie. 

Redaktor prowadząca babyonline.pl Sylwia Niemczyk napisała w jednym z artykułów: „Z jednej strony: nigdy nie dałybyśmy dziecku przez smoczek wódki ani piwa. Z drugiej – łatwo w ciąży dajemy się przekonać do kieliszka wina "na lepsze krążenie".” Więcej przeczytasz w artykule: Dzieci z FAS płacą za błędy swoich mam 

Zobacz też: Bezkarność pijących w ciąży. Prawo nie chroni płodu. Zaskakująca decyzja prokuratury
 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy