GRY
 
 

18 wstydliwych pytań o ciążę

Kto pyta, nie błądzi, ale nie wszystkie pytania łatwo zadać. Dlatego zrobiliśmy to za was. Na najtrudniejsze i najbardziej intymne pytania odpowiadają specjaliści - ginekolog i położna.

kobieta, mama, ciąża, lekarz, badania

Niektóre pytania trudno zadać, bo wydają się zbyt błahe albo wręcz głupie (niesłusznie, bo nie ma głupich pytań!). Inne dlatego, że są bardzo intymne. Jeszcze inne – bo uzyskanie odpowiedzi wiązałoby się z koniecznością powiedzenia o czymś, o czym nie chcemy mówić. Zebraliśmy je i zadaliśmy specjalistom: ginekologowi-położnikowi Arturowi Kucharskiemu oraz położnej Annie Kieżyńskiej. I wiecie co? Żadne ich nie zdziwiło!

Czy podczas ciąży mogę chodzić w stringach?

Oczywiście – mówi ginekolog. Możesz nawet kupić specjalne stringi dla przyszłych mam: z przodem podkrojonym w taki sposób, by nie uciskał brzucha. Zdarza się jednak, że przyszła mama traci ochotę na ten model bielizny, zwłaszcza jeśli potrzebuje chłonnych wkładek (te do stringów są dużo mniejsze) albo ma hemoroidy, które sznureczek może podrażniać. Jednak same w sobie przy zachowaniu higieny nie powodują infekcji czy dolegliwości.

Sprawdź, jak rozpoznać infekcje intymne w ciąży
Redakcja poleca: Twardy brzuch w ciąży - film
Dlaczego w ciąży brzuch twardnieje? Co może oznaczać napięcie brzucha w ciąży i kiedy zgłosić się do lekarza?

Odkąd jestem w ciąży, już trzeci raz mam grzybicę, a przecież regularnie się myję, dbam o siebie... Co się dzieje?

Nic szczególnego, to się często zdarza ciężarnym – tłumaczy Artur Kucharski. Podczas ciąży zmienia się wzajemny stosunek drobnoustrojów, które żyją w pochwie. Dochodzi do spadku odporności, a to idealna okazja dla grzybów, które były tam i wcześniej, ale teraz wymknęły się spod kontroli i zaczęły rosnąć. Grzybicę trzeba leczyć, bywa że wiele razy. Kuracji powinna się poddać nie tylko przyszła mama (dostaje globulki dopochwowe), ale i jej partner (dostaje maści lub tabletki).

Mam 25 lat i hemoroidy. Jestem w połowie ciąży. Co robić?

Hemoroidy to żylaki odbytnicy. W ciąży powstają, bo powiększająca się miednica uciska na żyły odprowadzające krew z odbytnicy. To tak jak z zaciśniętym wężem strażackim: krew nie może odpłynąć, więc naczynie się poszerza, by ją pomieścić – mówi ginekolog. Skutkiem tego są guzkowate wypukłości w błonie śluzowej odbytu. Bolą i mogą krwawić. Sytuację pogarszają zaparcia, bo oprócz ucisku z zewnątrz jest wówczas ucisk od wewnątrz odbytnicy. Dlatego trzeba dbać o regularne wypróżnienia (przede wszystkim dieta bogata w błonnik). Hemoroidy można leczyć czopkami, które działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie i obrzęk. O receptę trzeba poprosić lekarza. Po porodzie u części kobiet wszystko wraca do normy (na ogół trwa to kilka tygodni). U niektórych uwypuklone naczynia zostają i trzeba je leczyć. Jeśli są duże, mogą wymagać interwencji chirurga.

Po stosunku pojawiła się krew. To coś złego?

Każde, nawet śladowe krwawienie w ciąży wymaga kontroli lekarza. To po stosunku także – mówi dr Kucharski. – Czasem dochodzi do niego z powodu uszkodzenia nadżerki, może świadczyć o rozwieraniu się szyjki macicy. Lepiej to sprawdzić – dodaje położna.

Sprawdź, czy można mieć okres w ciąży.

Czy w ciąży mogę depilować bikini woskiem?

Lepiej nie, bo w czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa i zabieg boli jeszcze bardziej niż zwykle – tłumaczy położna.

Mam wilgotną bieliznę. Czy to wody płodowe, mocz, jakaś wydzielina? Jak to sprawdzić?

Zdarza się, że wody, zamiast odpływać, powoli się sączą. Można je pomylić z moczem albo wydzieliną z pochwy – mówi położna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jedź do lekarza, bo dziecko nie może siedzieć w twoim brzuchu „na sucho” – bakterie z pochwy mogłyby wtargnąć do jego lokum przez nieszczelny pęcherz płodowy. W rozwianiu wątpliwości pomagają także specjalne testy, które można kupić w aptece: do bielizny przykleja się specjalną podpaskę, która zabarwia się na różne kolory w zależności od odczynu cieczy.

Czy przed porodem trzeba zrobić lewatywę? - czytaj więcej wstydliwych pytań.

Ocena (7 ocen)

4.1
Doładuj
Przeładuj