
Jak wygląda wesz i jak rozpoznać gnidy we włosach? [ZDJĘCIA I WIDEO]
Spis treści:
- Jak wygląda wesz (zdjęcie i film)
- Gnidy we włosach (zdjęcie)
- Ugryzienie wszy (zdjęcie)
- Zarażenie wszami
- Objawy wszawicy
- Pozbywanie się wszy
- Domowe sposoby na wszy
- Zapobieganie wszawicy
Jak wygląda wesz (zdjęcie i wideo)
Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Wielkością przypominają ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm), są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte skórzastym, najczęściej jasnobrązowym pancerzykiem. Mają krótką głowę, a niej skośnie ustawione czułki. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy. Z niego wyrastają trzy pary odnóży. Wszy wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka.
fot. Adobe Stock
Zobacz film, jak wyglądają wszy - najgorszy przypadek wszawicy (uwaga! wideo jest drastyczne!):
Gnidy we włosach (zdjęcie)
Wesz każdego dnia składa do 10 jajeczek (tzw. gnid). Jak wyglądają gnidy? Są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Są owalne i jednym końcem przytwierdzone do włosów. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem.

Z jaja po ok. 16 dniach wylęga się następna wesz. Może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką).
Ugryzienie wszy (zdjęcie)
Ugryzienie wszy nie zawsze pozostawia widoczny ślad. Dość często jednak widać czerwone kropki - punkciki na szyi, karku, za uszami, na linii włosów. To ślady ugryzienia wszy. Tak wygląda wesz i moment ugryzienia przez wszy na zdjęciu:
Skąd się biorą wszy
Wszawica to jedna z częstszych chorób pasożytniczych u dzieci. Dziecko zaraża się wszami przez kontakt z zainfekowaną osobą lub przedmiotami przez nią używanymi. Wszy u dzieci bardzo łatwo i szybko się rozmnażają i przemieszczają. Wszawicą można się zarazić:
- używając wspólnych czapek, szalików, szczotek, czy ozdób na włosy;
- podczas zabawy, gdy dzieci pochylają się nad sobą, przytulają.
Wbrew obiegowej opinii, wszy nie przeskakują z głowy na głowę - przechodzą po włosach, potrzebny jest więc bezpośredni kontakt. Kolor włosów, gęstość, rodzaj – nie mają żadnego znaczenia. Wszami zarażają się równie często chłopcy, jak dziewczynki.
Wszy: objawy u dzieci
Najczęstszym objawem wszy u dzieci jest częste drapanie się po głowie. Jeżeli zaobserwujesz takie zachowanie u swojego malucha lub usłyszysz o problemie z wszami po powrocie z wakacji, w przedszkolu albo szkole, koniecznie obejrzyj głowę dziecka. Jak? Najlepiej zrobić to w dobrze oświetlonym miejscu.
Najbardziej charakterystyczne objawy wszy u dziecka poza świądem to:
- ślady ugryzienia wszy;
- wszy we włosach – to ewidentny objaw wszawicy, czasami jednak trudno je dostrzec, bo młode wszy są bardzo małe, a nawet dorosłe nie grzeszą wielkością – mają długość mniej więcej ziarenka sezamu. Poza tym są szybkie i trudno je dostrzec. Wszy są brązowe lub szarawe;
- gnidy we włosach – to jajka wszy, przyczepione najczęściej u nasady włosów, głównie nad linią karku i za uszami. Możesz je pomylić z łupieżem, ale w przeciwieństwie do niego – wszy nie da się łatwo strącić z włosów, bo są przymocowane do nich specjalną wydzieliną;
- powiększone węzły chłonne (tylko u dzieci uczulonych na jad wszy).
Na początku możesz nawet nie zauważyć wszy u dziecka. Dopiero kiedy pasożyty zaczną się rozmnażać i wszy będzie dużo, uporczywe drapanie, a nawet nagły widok tego nieproszonych robaków we włosach dziecka, sprawi, że będziesz miała pewność, że twoje dziecko złapało wszy. Wtedy pora przystąpić do leczenia wszawicy!
Jak się pozbyć wszy
Dawnej można było kupić jedynie preparaty chemiczne zwalczające wszy u dzieci, a gnidy należało usuwać ręcznie, co zmuszało często do obcięcia włosów dziecka. Obecnie wystarczy zastosowanie preparatu na wszy lub szamponu na wszy oraz wyczesanie włosów specjalnym grzebieniem. Kurację zwykle powtarza się po 8-10 dniach bez konieczności skracania włosów.
Bez specjalnego grzebienia pozbycie się gnid z włosów może być bardzo trudne. Do wyboru są grzebyki tradycyjne oraz elektryczne:
Jeśli znajdziesz wszy u dziecka:
- zapewnij dziecko, że to nie jego wina! Wytłumacz, czym są wszy i zapewnij, że spokojnie sobie z nimi poradzicie. Pamiętaj, że należy jak najszybciej rozpocząć leczenie wszawicy!
- Wybierz i zastosuj odpowiedni szampon na wszy. W aptece dostępne są 3 rodzaje preparatów zwalczających wszawicę (ziołowe, chemiczne oraz nowoczesne nietoksyczne środki chemiczne oparte na silikonach, które są najbardziej skuteczne i bezpieczne). Należy zastosować je zgodnie z instrukcją nie tylko u dziecka, ale i u wszystkich domowników. Preparaty dostępne na rynku zabijają nie tylko wszy, ale i gnidy!
Oprócz właściwej pielęgnacji włosów dziecka pamiętaj, aby dokładnie oglądać głowę dziecka nawet po usunięciu wszy. Pozbycie się pasożyta z waszego domu nie uchroni dziecka przed kolejnym zakażeniem w przedszkolu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów zwalczających wszy tego samego dnia przez wszystkie zakażone dzieci z przedszkola. Jest to możliwe, jedynie jeśli rodzice będą głośno mówić o problemie.
Dla wielu osób wszy, jak i inne pasożyty u dziecka, to wstydliwy problem i próbują go ukryć, co powoduje nawroty zakażeń i rozprzestrzenianie choroby. Mówmy o wszawicy, informujmy osoby, które były na obozie z twoim dzieckiem, panie przedszkolanki, które np. drogą mailową wyślą komunikat do pozostałych rodziców z grupy dziecka z prośbą o uwagę i ewentualne oczyszczenie głów jednego konkretnego dnia.
Zwalczanie wszy domowymi sposobami
Jeśli chcesz wytępić wszy, pamiętaj, że należy oczyścić dom i przedmioty, kiedy odkryjesz wszy u dziecka, ale nie wpadaj w panikę! Na szczęście wszy mogą przeżyć poza ciałem żywiciela tylko 24-48 godzin. Wystarczy więc, że wypierzesz ubrania, które dziecko nosiło w ciągu 2-3 dni przed odkryciem u niego wszy. Co jeszcze możesz zrobić?- wypierz w temp. 60 stopni ręczniki, pościel, szaliki, czapki, pluszaki, z którymi dziecko przytulało się w tym czasie itp.
- Możesz też po prostu wrzucić je do suszarki, jeśli masz to urządzenie w domu. Wysoka temperatura zabija wszy!
- Wyparz szczotki, grzebienie, spinki.
- Przedmioty, których nie możesz wyprać (np. wełniane czapki, opaski), zawiń w folię i włóż na dobę do zamrażarki lub zawiń szczelnie w folię i odczekaj 3 dni.
- Odkurz mieszkanie, umyj podłogi.
Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych metod, zamiast specjalnych preparatów możesz zastosować domowe sposoby na wszy. Gnidy nie przeżywają poza głową człowieka, nie martw się więc, że wykluje się z nich wesz, jeśli gdzieś zapodzieje się włos z przyklejonym do niego jajeczkiem.
Zapobieganie nawrotom wszawicy
Rozmawiaj z dzieckiem, edukuj, tłumacz, że nie należy pożyczać szczotek, wymieniać się gumkami czy spinkami. Regularnie oglądaj skórę głowy i włosy dziecka – systematyczne przeglądanie głowy dziecka powinno wejść ci w nawyk. Pozwala oto szybko zareagować w przypadku ewentualnego zakażenia i poinformować w porę innych rodziców. Można także stosować profilaktycznie metody odstraszające wszy.Więcej o wszawicy: