GRY

Wszy u dziecka - jak się ich pozbyć? Zobacz filmy i zdjęcia!

Myślisz, że wszawica nie dotyczy twojego dziecka? Czy częste mycie włosów może jej zapobiec? Sprawdź, co robić, jeśli twoje dziecko wróci do domu z wszami na głowie.
wszy-u-dziecka-zdjecie
fot. Fotolia
Wszy u dzieci to powszechne zjawisko, zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach. Wszawica jest problemem na całym świecie, także w krajach wysoko rozwiniętych. Wytępienie wszy u dzieci nie jest proste, wymaga cierpliwości i systematyczności. Wbrew powszechnym opiniom, wszawica nie jest wynikiem braku higieny.

Wszy u dzieci - nie z biedy i nie z brudu!

Wszy u dziecka - myślisz, że ciebie to nie dotyczy? Regularnie myjesz włosy dziecka, dbasz o czystość ubrań, domu. Mieszkasz w ładnej okolicy, a twoje dziecko chodzi do dobrego przedszkola i jeździ na porządne obozy. Niestety, wszy czyhają wszędzie, a najbardziej lubią skupiska dzieci takie, jak kolonie, przedszkola, szkoły. Jeżeli twoje dziecko wróci z wakacji lub przedszkola z wszami i gnidami – musisz działać. Zanim zaczniesz, przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Jak wyglądają wszy?

Wszy wyglądają jak maleńkie owady, wielkością przypominające ziarenko sezamu (o długości od 0,35 do 6 mm) - płaskie, nieposiadające skrzydeł, pokryte skórzastym pancerzem. Wyspecjalizowane są w poruszaniu się wzdłuż włosa. Wszy potrafią utrzymać ciężar 2000 razy przewyższający ciężar ich ciała. Żywią się krwią, którą po nakłuciu wysysają ze skóry człowieka.

Wesz każdego dnia składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid). Gnidy są koloru biało-beżowego o rozmiarze podobnym do główki szpilki. Z jaja po kolejnych 7-10 dniach wykluwa się następna wesz, która wyglądem i sposobem odżywiania przypomina dorosłe osobniki. Wesz może przeżyć bez pożywienia (na ubraniach, w pościeli) do 48 godzin. Bytuje jedynie na człowieku (zwierzęta nie zarażają się wszą ludzką).

Zobacz film jak wyglądają wszy - najgorszy przypadek wszawicy (uwaga! wideo jest drastyczne!):

Jak można zarazić się wszami?

Wszawica to jedna z częstszych chorób pasożytniczych u dzieci. Dziecko zaraża się wszami mając kontakt z zainfekowaną osobą. Wszy u dzieci bardzo łatwo i szybko się rozmnażają i przemieszczają. Wszawicą można się zarazić:

  • używając wspólnych czapek, szalików, szczotek, czy ozdób na włosy;
  • podczas zabawy, gdy dzieci pochylają się nad sobą, przytulają.

Wbrew obiegowej opinii, wszy nie przeskakują z głowy na głowę - przechodzą po włosach, potrzebny jest więc bezpośredni kontakt. Kolor włosów, gęstość, rodzaj – nie mają żadnego znaczenia. Wszami zarażają się równie często chłopcy, jak dziewczynki.

Jakie są objawy wszawicy?

Najczęstszym objawem wszy u dzieci jest częste drapanie się dziecka po głowie. Jeżeli zaobserwujesz takie zachowanie u swojego malucha lub usłyszysz o problemie z wszami po powrocie z wakacji czy w przedszkolu lub szkole, koniecznie obejrzyj głowę dziecka. Jak? Najlepiej zrobić to w dobrze oświetlonym miejscu.

Inne objawy wszy u dzieci:

  • czerwone plamki na skórze głowy - mogą świadczyć o ugryzieniach wszy;
  • gnidy - jaja wszy przypominają trochę łupież, jednak ciężej zdjąć je z włosów (są przyklejone wydzieliną samicy wszy);
  • Wszy najczęściej bytują w okolicach tyłu głowy i za uszami. Wesz jest koloru beżowo-brązowego i nie łatwo znaleźć ją zwłaszcza w jasnych, gęstych włosach.

Co robić, jeśli twoje dziecko ma wszy?

Dawnej można było kupić jedynie preparaty chemiczne zwalczające wszy u dzieci, a gnidy należało usuwać ręcznie, co zmuszało często do obcięcia włosów dziecka. Obecnie wystarczy zastosowanie preparatu na wszy, wyczesanie włosów grzebieniem, dołączonym do produktu i powtórzenie całej kuracji po 8-10 dniach bez konieczności skracania włosów. Jeśli znajdziesz wszy u dziecka:

  • zapewnij dziecko, że to nie jego wina! Wytłumacz, czym są wszy i zapewnij, że spokojnie sobie z nimi poradzicie. Pamiętaj, że należy jak najszybciej rozpocząć leczenie wszawicy!
  • Wybierz i zastosuj odpowiedni szampon na wszy. W aptece dostępne są 3 rodzaje preparatów zwalczających wszawicę (ziołowe, chemiczne oraz nowoczesne nietoksyczne środki chemiczne oparte na silikonach, które są najbardziej skuteczne i bezpieczne). Należy zastosować je zgodnie z instrukcją nie tylko u dziecka, ale i u wszystkich domowników. Preparaty dostępne na rynku zabijają nie tylko wszy, ale i gnidy!

Zobacz film - rozmowa z fryzjerką Emilią Liwską o tym, jak zapobiegać i leczyć wszawicę:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Boże Narodzenie 2018

Bezpieczne Święta. Uważajcie na to!