GRY
 
 

Ciąża od A do Z

Ciąża to prawdziwa rewolucja – nie tylko w twoim organizmie, ale i w życiu. Nic dziwnego, że od początku masz mnóstwo pytań. Odpowiedzi na wiele z nich znajdziesz w tym tekście. Dla ułatwienia uporządkowaliśmy je alfabetycznie.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
mama, tata, kobieta, test ciążowy, ciąża
Wcześniej nie przyglądałaś się swojemu ciału tak często jak teraz, gdy jesteś w ciąży, prawda? Ale odkąd wiesz, że spodziewasz się dziecka, coraz częściej zastanawiasz się, co wolno, a czego nie należy robić przez te wyjątkowe dziewięć miesięcy.

A jak alkohol w czasie ciąży
Pić czy nie pić? Przecież lampka czerwonego wina czy kufelek piwa od czasu do czasu nie powinny zaszkodzić. Tak, pod warunkiem że nie jesteś w ciąży. Gdy w twoim brzuszku mieszka maleństwo, zrezygnuj z nich (aż do końca karmienia). Bo wszystko, co wypijesz, trafia do krwi, a tym samym poprzez łożysko do dziecka – jego powstające narządy są bardzo wrażliwe na szkodliwe substancje, organizm sam jeszcze się nie obroni przed takimi używkami. Dziecku grozi to, że urodzi się za wcześnie, będzie opóźnione w rozwoju fizycznym i psychicznym albo jego serduszko nie będzie pracować jak trzeba. Dla dobra malca – unikaj wszelkich procentów. Martwisz się, bo nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży i piłaś alkohol? Spokojnie, natura tak to wymyśliła, że przez pierwsze dwa tygodnie zarodek jest bezpieczny.
Przeczytaj: Alkohol w ciąży – każda ilość szkodzi dziecku!

B jak badania laboratoryjne w okresie ciąży
Czeka cię ich naprawdę sporo. Na pewno dostaniesz skierowanie na cytologię i określenie grupy krwi (oryginał miej zawsze przy sobie). Na początku ciąży lekarz zleci badania: na stężenie glukozy we krwi, które pozwoli stwierdzić, czy chorujesz na cukrzycę, a także w kierunku wykrycia kiły i żółtaczki. Co miesiąc powinnaś też sprawdzać, jak pracują twoje nerki. Badanie moczu umożliwi wykrycie infekcji układu moczowego (niektóre przebiegają bez objawów), natomiast krwi – np. anemię (lekarz przepisze ci żelazo). A badanie na toksoplazmozę pozwoli określić, czy masz przeciwciała przeciwko pasożytowi wywołującemu tę chorobę. Groźną, ale dającą się leczyć.
Poznaj: Kalendarz badań w ciąży

C jak cukrzyca ciążowa
Chorujesz na nią, gdy organizm nie radzi sobie z produkcją odpowiedniej ilości insuliny – w czasie ciąży poziom cukru we krwi jest zwiększony. Pierwszym sygnałem, że zagraża ci cukrzyca, może być obecność cukru w moczu. Wykrywa się ją podczas badania krwi, które przeprowadza się między 24. a 28. tygodniem ciąży. Powinno cię zaniepokoić większe niż dotychczas pragnienie, a także częstsze bieganie do toalety. Nie lekceważ tych objawów, cukrzyca jest niebezpieczna dla dziecka. Lekarz zapewne zaleci odpowiednią dietę, kontrolowanie wagi, ćwiczenia, regularne badanie poziomu glukozy (glukometr można wypożyczyć) i podawanie insuliny.
Przeczytaj także: Cukrzyca ciążowa – możesz jej zapobiec!

Ć jak ćwiczenia przyszłej mamy
Nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że jesteś w ciąży. Jednak zanim się zapiszesz na zajęcia, spytaj lekarza, czy możesz uprawiać jakiś sport. Na pewno zabroni jazdy konnej, na nartach, na rowerze (lepiej wybrać stacjonarny), gry w tenisa, biegania na długie dystanse. Zaleci pływanie, spacery, jogę, ćwiczenia dla przyszłych mam (np. na piłkach), nawet taniec! Gimnastyka to nie tylko kontrola wagi czy lepsze samopoczucie twoje i maluszka. Kondycja przyda się też podczas porodu i późniejszej pielęgnacji dziecka. Jeśli jednak podczas ćwiczeń poczujesz ból w dole brzucha lub zaczniesz krwawić, zrezygnuj z aktywności.
Polecamy: Ćwicz w ciąży: dla siebie i dziecka

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj