Ciąża od A do Z

Ciąża to prawdziwa rewolucja – nie tylko w twoim organizmie, ale i w życiu. Nic dziwnego, że od początku masz mnóstwo pytań. Odpowiedzi na wiele z nich znajdziesz w tym tekście. Dla ułatwienia uporządkowaliśmy je alfabetycznie.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
mama, tata, kobieta, test ciążowy, ciąża
Wcześniej nie przyglądałaś się swojemu ciału tak często jak teraz, gdy jesteś w ciąży, prawda? Ale odkąd wiesz, że spodziewasz się dziecka, coraz częściej zastanawiasz się, co wolno, a czego nie należy robić przez te wyjątkowe dziewięć miesięcy.

A jak alkohol w czasie ciąży
Pić czy nie pić? Przecież lampka czerwonego wina czy kufelek piwa od czasu do czasu nie powinny zaszkodzić. Tak, pod warunkiem że nie jesteś w ciąży. Gdy w twoim brzuszku mieszka maleństwo, zrezygnuj z nich (aż do końca karmienia). Bo wszystko, co wypijesz, trafia do krwi, a tym samym poprzez łożysko do dziecka – jego powstające narządy są bardzo wrażliwe na szkodliwe substancje, organizm sam jeszcze się nie obroni przed takimi używkami. Dziecku grozi to, że urodzi się za wcześnie, będzie opóźnione w rozwoju fizycznym i psychicznym albo jego serduszko nie będzie pracować jak trzeba. Dla dobra malca – unikaj wszelkich procentów. Martwisz się, bo nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży i piłaś alkohol? Spokojnie, natura tak to wymyśliła, że przez pierwsze dwa tygodnie zarodek jest bezpieczny.
Przeczytaj: Alkohol w ciąży – każda ilość szkodzi dziecku!

B jak badania laboratoryjne w okresie ciąży
Czeka cię ich naprawdę sporo. Na pewno dostaniesz skierowanie na cytologię i określenie grupy krwi (oryginał miej zawsze przy sobie). Na początku ciąży lekarz zleci badania: na stężenie glukozy we krwi, które pozwoli stwierdzić, czy chorujesz na cukrzycę, a także w kierunku wykrycia kiły i żółtaczki. Co miesiąc powinnaś też sprawdzać, jak pracują twoje nerki. Badanie moczu umożliwi wykrycie infekcji układu moczowego (niektóre przebiegają bez objawów), natomiast krwi – np. anemię (lekarz przepisze ci żelazo). A badanie na toksoplazmozę pozwoli określić, czy masz przeciwciała przeciwko pasożytowi wywołującemu tę chorobę. Groźną, ale dającą się leczyć.
Poznaj: Kalendarz badań w ciąży

C jak cukrzyca ciążowa
Chorujesz na nią, gdy organizm nie radzi sobie z produkcją odpowiedniej ilości insuliny – w czasie ciąży poziom cukru we krwi jest zwiększony. Pierwszym sygnałem, że zagraża ci cukrzyca, może być obecność cukru w moczu. Wykrywa się ją podczas badania krwi, które przeprowadza się między 24. a 28. tygodniem ciąży. Powinno cię zaniepokoić większe niż dotychczas pragnienie, a także częstsze bieganie do toalety. Nie lekceważ tych objawów, cukrzyca jest niebezpieczna dla dziecka. Lekarz zapewne zaleci odpowiednią dietę, kontrolowanie wagi, ćwiczenia, regularne badanie poziomu glukozy (glukometr można wypożyczyć) i podawanie insuliny.
Przeczytaj także: Cukrzyca ciążowa – możesz jej zapobiec!

Ć jak ćwiczenia przyszłej mamy
Nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że jesteś w ciąży. Jednak zanim się zapiszesz na zajęcia, spytaj lekarza, czy możesz uprawiać jakiś sport. Na pewno zabroni jazdy konnej, na nartach, na rowerze (lepiej wybrać stacjonarny), gry w tenisa, biegania na długie dystanse. Zaleci pływanie, spacery, jogę, ćwiczenia dla przyszłych mam (np. na piłkach), nawet taniec! Gimnastyka to nie tylko kontrola wagi czy lepsze samopoczucie twoje i maluszka. Kondycja przyda się też podczas porodu i późniejszej pielęgnacji dziecka. Jeśli jednak podczas ćwiczeń poczujesz ból w dole brzucha lub zaczniesz krwawić, zrezygnuj z aktywności.
Polecamy: Ćwicz w ciąży: dla siebie i dziecka

Redakcja poleca: Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co sadzą o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy